Jeśli marzysz o całorocznych wakacjach, to mieszkanie w stylu marynistycznym jest dla Ciebie! Relaksujące niebieskie kolory oraz piaskowe odcienie pozwolą zrelaksować się we własnych czterech kątach. Daj się zabrać w magiczny rejs po nadmorski stylu. Ahoj, płyńmy w stronę relaksu!
Pragniesz urządzić swoje mieszkanie w stylu marynistycznym? W tym artykule znajdziesz porady, jak stworzyć we własnym lokum morski klimat. Podpowiemy także, co wyróżnia styl marynistyczny i dla kogo będzie najlepszy.
Przejdź do akapitów:
Nadmorski styl został zapoczątkowany od pasiastego ubranka Księcia Edwarda – syna Królowej Wiktorii – w 1846 roku. Rozkwit stylu przypadł na lata 50. XX wieku. Dzięki dzielnicy Long Island w Nowym Jorku stał się on rozpoznawalny, a nawet zyskał młodszego brata – styl Hampton.
Wszystko, co związane z wodą, niebieskimi barwami i piaskiem będzie idealnie pasować do mieszkania w stylu marynistycznym. Trzeba jednak pamiętać, że przez swoją monotematyczność styl ten może być przytłaczający, dlatego warto kierować się zasadą mniej, znaczy więcej.
Spróbujmy krok po kroku wyjaśnić, jakie elementy stylu marynistycznego muszą znaleźć się w każdym wnętrzu, dla kogo taki styl będzie idealny i na co zwrócić uwagę przy urządzaniu mieszkania.
Planujesz urządzić mieszkanie? Styl marynistyczny to świetny wybór dla osób, które pragną czuć się jak na wakacjach przez cały rok! Dzięki lekkiej formie możemy z łatwością i małym kosztem urządzić mieszkanie w morskiej tematyce.
Styl marynistyczny wybierają osoby pragnące mieć przytulne wnętrze. Swoją kolorystyką będzie wprowadzało ład i harmonię. Miękkie sofy i wiklinowe krzesła zachęcą do wspólnego wypoczynku. Uniwersalność tego stylu sprawdzi się we wszystkich wielkościach mieszkań, ponieważ z łatwością możemy kontrolować efekt. Mieszkanie w stylu marynistycznym, które posiada mały metraż, poprzez zastosowanie pionowych pasów optycznie zyska na wysokości.
Własny kąt, w którym czujemy się spokojnie i bezpiecznie. Takie właśnie jest mieszkanie w stylu marynistycznym – bije od niego harmonijne piękno. Utrzymane w odcieniach morza oraz dopełnione piaskowymi kolorami wprowadzi nas w pozytywny nastrój. Takie wnętrze uwielbia dodatki DIY oraz pamiątki z podróży – dzięki osobistym dodatkom staje się ono przytulne. Białe drewniane meble są świetną bazą dla kolorowych dodatków. Kotwice, latarnie i muszelki czują się w tym stylu jak... ryba w wodzie.
Mieszkanie w stylu marynistycznym jest otwarte na różne kombinacje i połączenia. Dobrze zaprezentuje się w towarzystwie stylu prowansalskiego.
Kuchnia jest tętniącym życiem sercem domu. Nasze kulinarne królestwo urządzone w stylu marynistycznym będzie tak przytulne, że goście nie będą chcieli z niego wychodzić. Pomieszczenie utrzymane w naturalnych barwach z dodatkiem błękitu nada mu morskiego klimatu. Meble wykonane z jasnego drewna z delikatnymi frezowaniami ocieplą wnętrze i pomieszczą wszystkie przydatne rzeczy. Szklane witryny dodadzą lekkości zabudowaniom oraz wyeksponują piękną zastawę stołową w marynistyczne wzory. Kuchnia w stylu marynistycznym to także duży porcelanowy zlew, który będzie przydatny podczas przyrządzania morskich przystawek.
Stół jadalniany powinien być masywnym meblem, najlepiej wykonanym ze starego drewna. Kuchnia w stylu marynistycznym świetnie współgra ze stylem prowansalskim. Lekkie ażurowe krzesła dodadzą lekkości części jadalnianej.
Podczas dekorowania stołu można zaszaleć z dodatkami! Biały obrus w niebieskie pasy, tematyczne świeczki w szkle przyozdobione muszlami i pisakiem to tylko niektóre propozycje. Wkomponowanie czerwonych dodatków, jak np. podkładki pod talerze czy obrączki na serwetki, doda koloru i wigoru tej przestrzeni.
Jeśli w pomieszczeniu dodamy miedziane dodatki, stanie się ono bardziej eleganckie. Postarzany mosiężny kran, skórzane uchwyty czy metalowe pojemniki na żywności świetnie sprawdzą się w tej przestrzeni. Ściany kuchni można ozdobić plakatami z rybami lub przepisami na marynarskie drinki. Dla osób lubiących delektować się winem polecamy wykonać uchwyt na butelki wykonany z wiosła rybackiego.
Jakie płytki zastosować? Jedną z propozycji są te ułożone we wzór rybiej łuski w odcieniach błękitu, bieli oraz brązu. Można również postawić na strukturalne kafelki, które będą pięknie odbijać promienie słońca.
Niedawno specjaliści udowodnili, że chłodne odcienie kolorów hamują apetyt! Kuchnia w stylu marynistycznym jest więc idealna dla łasuchów lub osób na diecie.
Salon to miejsce, gdzie rodzina spędza wspólnie najwięcej czasu. Dlatego bardzo ważne jest, aby jego wystrój sprzyjał wypoczynkowi. Salon w stylu marynistycznym pozwoli poczuć się domownikom, jakby byli cały rok na urlopie.
Miękka kanapa w odcieniach złamanej bieli przyozdobiona kolorowymi poduszkami będzie idealnym miejscem do relaksu. Biały stolik kawowy na frezowanych nóżkach doda elegancji oraz będzie idealnym miejscem na poranną kawę. Jeśli posiada on szklaną wnękę, można ją wypełnić piaskiem oraz muszelkami, aby cieszyć się widokiem prywatnej miniplaży.
Jak udekorować ściany w marynistycznym salonie? Można je pokryć tapetą w marynarskie wzory lub pasy, które optycznie powiększające pomieszczenie. Świetnie sprawdzą się białe deski z przetarciami. Jeśli boimy się odważnych wzorów na ścianach, możemy postawić na bezpieczną bazę z bieli i uzupełnić ją kolorowymi dodatkami.
Salon w stylu marynistycznym zyska więcej szyku, jeśli powiesimy w nim lustra oprawione w okno bulaja. Fotografie z rodzinnych wyjazdów można zawiesić na plecionych sznurkach, a wszystko to oprawić w postarzaną ramę. Personalizowane dodatki dodadzą przytulności wnętrzu. Na długie wieczory świetnie sprawdzą się lampiony wypełnione świecami. Dzięki miękkiemu światłu tworzą one magiczną atmosferę.
Podłoga w salonie powinna zostać wykonana z naturalnych materiałów. Sprawdzi się olejowane drewno lub naturalny beton architektoniczny w jasnych barwach. Do wnętrza można dołożyć tkane dywaniki płasko w marynarskie wzory.
Dla osób lubiących leniwy wypoczynek świetnie sprawdzi się wiszący hamak. Wykonany z naturalnych materiałów takich jak len idealnie wkomponuje się w nadmorską kolorystykę. Można udekorować go supełkowymi poduszkami inspirowanymi linami żeglarskimi.
Charakterystyką stylu marynistycznego jest jego połączenie z wodą. A gdzie, jak nie w łazience znajdziemy jej pod dostatkiem? Bardzo często ten styl jest tak chętnie wybierany właśnie do tego pomieszczenia.
Łazienka w stylu marynistycznym dzięki stonowanej bazie błękitnych odcieni pozwoli się wyciszyć i zrelaksować. Delikatny szum wody uspokoi emocje po zabieganym dniu.
Kolorystyka nadmorskiej łazienki powinna zostać zachowana w niebieskich odcieniach. Jeśli boimy się szaleć z odważnymi kolorami, możemy postawić na bezpieczną bazę, którą urozmaicimy dodatkami. Biała sztukateria będzie pięknym tłem dla ściany pomalowanej na królewski błękit. Jeśli zdecydujemy się na płytki, warto trzymać się delikatnych geometrycznych wzorów, np. mozaiki we wzór heksagonu. Jeżeli poszukujemy mocniejszych akcentów, możemy postawić na płytki w kształcie rybiej łuski. Ciekawa ceramika w mokrych strefach łazienki doda jej charakteru.
Łazienka w stylu marynistycznym kocha dodatki DIY. Do stworzenia tematycznej łazienki potrzeba ci niewiele: trochę sznura, muszelki, piasek i parę słoików. Do szklanych naczyń możemy wsypać piasek i dodać gałązki wyrzucone na brzeg przez ocean. Duży słój będzie idealnym miejscem dla kul kąpielowych w towarzystwie muszelek. Kosz na pranie może być wykonany z naturalnego lnu ozdobionego niebieskimi pasami. Szczoteczki do zębów uroczo będą się prezentować w miedzianych puszkach. Oświetlenie łazienki powinno być nastrojowe. Lustro doświetlone stalowymi kinkietami w kształcie kosza będzie przywodzić na myśl latarnie morskie. Jeśli szukamy przysłowiowej wisienki na torcie, proponujemy zwykłe gałki meblowe zamienić na miedziane uchwyty w kształcie kotwicy.
Społeczeństwo nieustannie toczy bitwę o ten spór. Nie jesteśmy w stanie wybrać, która z tych opcji jest lepsza. Łazienka w stylu marynistycznym kocha oba warianty. Jeśli jednak marzy nam się relaks w bąbelkach, polecamy wannę. Wariant wolnostojący pozwoli nam poczuć się jak na prawdziwym rejsie. Dla osób ceniących szybką kąpiel polecamy prysznic. Słuchawka z funkcją bryzy przeniesie nas myślami nad plażę, gdzie w wakacje delikatne krople wody muskały nas po twarzy.
Sypialnia powinna być naszą oazą. Miejscem, gdzie po długim dniu możemy zaszyć się z książką lub odpocząć pod mięciutką kołdrą. Łóżko jest naszym codziennym kołem ratunkowym, dlatego warto zadbać o jego otoczenie.
Sypialnia w stylu marynistycznym powinna zostać utrzymana w stonowanych odcieniach dla lepszego komfortu snu. Białe pionowe deski na ścianie za łóżkiem są świetną bazą dla tematycznych obrazów. Nadmorski styl lubi masywne łóżka z dużą ilością poduszek oraz kolorową pikowaną narzutą. Aby nasz sen był utrzymany na dobrej fali, kolorystyka pościeli powinna być utrzymana w błękitach. Nie od dziś wiadomo także, że czerwień to kolor miłości, dlatego warto wpleść go do wnętrza.
Stara skrzynia z metalowymi okuciami może posłużyć za dodatkowe miejsce do przechowywania oraz dobre siedzisko.
Sypialnia w stylu marynistycznym powinna posiadać dobrze dobrane oświetlenie, najlepiej z regulacją intensywności. Główna lampa powinna rzucać delikatną poświatę na pomieszczenie. Ciekawym rozwiązaniem jest lampa-pająk, której nóżki będą owinięte surowym sznurem. Nad łóżkiem zalecamy kinkiety nawiązujące do nadmorskiej latarni – oprócz doświetlania nam strefy snu będą pomocne podczas odnajdywania drogi do relaksu.
Zorganizowane życie to szczęśliwe życie. Sypialnia w stylu marynistycznym sprzyja utrzymaniu ładu i porządku. Komoda z wieloma półkami w różnych odcieniach błękitu pozwoli uporządkować nam nasze rzeczy, przy czym będzie wyglądać bardzo stylowo.
Jeśli lubisz nadmorski klimat i szukasz wytchnienia po ciężkim dniu, a przy tym zaczynasz urządzać mieszkanie, styl marynistyczny na pewno będzie strzałem w dziesiątkę. Wnętrze urządzone w ten sposób sprawi, że cały rok będziesz czuł się jak na wakacjach.
Zobacz również pozostałe artykuły.