Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Mogiła – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Mniej znaną częścią Nowej Huty jest Mogiła. Mieszkania tutaj będą odpowiadać osobom ceniącym spokój i nieprzepadającym za miejskim zgiełkiem.

Mogiła – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli interesują Cię ciekawe inwestycje w nowoczesnym wydaniu i cenisz sobie architekturę Nowej Huty, to z pewnością zainteresuje Cię obszar Mogiła. Poznaj lepiej ten obszar.

Przejdź do akapitów:

Mogiła, dzielnica Nowa Huta – krótka historia

Mogiła leży we wschodniej części Krakowa, sąsiaduje z Czyżynami, tak zwaną Starą Nową Hutą, Pleszowem i Rybitwami. Kiedyś była to wieś duchowna stanowiąca własność opactwa cystersów w Mogile. W połowie XX wieku na polach w północnej części wsi rozpoczęto budowę Nowej Huty i wtedy też Mogiła została włączona w granice Krakowa.

Kraków Mogiła. Mieszkanie zlokalizowane w Nowej Hucie, w zielonej okolicy

Nazwa „Mogiła” nawiązuje do legendy o Wandzie, córce króla Kraka, która „nie chciała Niemca”. Według jednej z bardziej znanych wersji opowieści Wanda nie zgodziła się na ślub z księciem niemieckim, a on w ramach odwetu najechał ze swoimi wojskami na polskie ziemie. Wanda dowodziła obroną i zdołała odeprzeć atak, nie chcąc jednak prowokować kolejnych napaści, rzuciła się do Wisły. W pobliżu miejsca, w którym miało zostać odnalezione jej ciało, usypano mogiłę. Stąd wzięła się nazwa miejscowości, a także pierwotna nazwa Kopca Wandy, bo to on ma być mogiłą królewny Wandy. Istnieje jednak wiele wersji historii Wandy, według niektórych z nich była ona szczęśliwą żoną niemieckiego rycerza. Niepodważalnie Wanda jest ważną postacią dla Nowej Huty nie tylko ze względu na kopiec. To w dzień jej imienin – 23 czerwca – rozpoczęto budowę Nowej Huty, a pierwszy budynek postawiono na osiedlu jej imienia. Poza tym imię Wandy nosi tu między innymi dom handlowy, stadion sportowy i most.

Mogiła – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Na terenie Mogiły mieści się opactwo cystersów – dla którego w XIII wieku został zbudowany klasztor – oraz jeden z najstarszych zachowanych drewnianych kościołów w Polsce, czyli modrzewiowy kościół pw. św. Bartłomieja z XV wieku.

Miłośnikom historii spodoba się także fort pomocniczy piechoty 49 ½ „Mogiła”, park i Willa Rogozińskich oraz zabytkowe chałupy przy ul. Klasztornej.

Mogiła – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Mogiła zapewnia mieszkańcom dostęp do licznych terenów zielonych. Jest tutaj Lasek Mogilski, Lasek Łęgowski oraz Łąki Nowohuckie.

Kraków, Nowa Huta - zbiornik wodny

Mogiła mieści na swoim terenie także kompleks sportowo-rekreacyjny Com-Com Zone – z boiskami, pływalnią i halą – oferujący różnorodne zajęcia sportowe. Wielbiciele sportów znajdują tu także boiska, centra fitness, Yacht Klub, trasy rowerowe oraz przestrzenie do biegania. W Nowej Hucie odbywa się cykl biegów crossowych Nowa Huta w czterech smakach, w którym co prawda każdy z biegów wiedzie przez inny zakątek Nowej Huty, ale aż trzy z nich mają start i metę zlokalizowane na terenie lub w pobliżu Mogiły – na stadionie Hutnika Kraków, Łąkach Nowohuckich i przy Yacht Klubie.

Mogiła – mieszkania

Mogiła jest częścią Nowej Huty, w której króluje niższa zabudowa i gdzie znajdziemy więcej domów jednorodzinnych z przydomowymi ogródkami oraz więcej przestrzeni zielonych, w tym Łąki Nowohuckie i Lasek Mogilski na czele. Zieleń zapewnia też obecność Rodzinnych Ogródków Działkowych. Przez Mogiłę przepływa rzeka Dłubnia, na której organizowane są spływy kajakowe kończące się na Wiśle, która z kolei stanowi południową granicę dawnej wsi.

Kraków, Nowa Huta; atrakcyjne mieszkanie usytuowane w cichej okolicy

Na miejscu są sklepy, punkty usługowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, restauracje, ośrodki zdrowia i szkoły, czyli cała infrastruktura niezbędna mieszkańcom. Dodatkowo obok, czyli w centrum Nowej Huty, znajdziemy modne restauracje, kino czy teatr. Z kolei na sąsiednich Czyżynach znajdziemy centra biznesowe, Tauron Arenę i takie obiekty rozrywkowe jak Park Trampolin.

W pełni wyposażone mieszkania przy ulicy powiatowej w Mogile

Dużym plusem jest także dobra komunikacja z pozostałymi częściami Krakowa oraz dogodny dojazd do węzła drogowego trasy S-7 i obwodnicy.

Kraków, Nowa Huta. Mogiła - sielski zakątek Krakowa, spokojna okolica

Mało znaną, ale ciekawą częścią Nowej Huty jest Mogiła. Mieszkania zlokalizowane na tym obszarze otoczone są zielenią, ciszą i spokojem. Mieszkańcy znajdą tutaj najpotrzebniejsze zaplecze handlowo-usługowe, obiekty sportowe oraz kilka terenów zielonych.

Sprawdź również inne obszary i dzielnice Krakowa.

Kolejny artykuł

Przegorzały – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Jeśli z jednej strony podobają Ci się domki na wsi, a z drugiej strony preferujesz przebywanie w mieście i tutaj szukasz mieszkania, Przegorzały to obszar, który jest w stanie spełnić obydwa pragnienia. Przegorzały stanowią część dzielnicy Zwierzyniec, zapewniają dostęp do potrzebnej infrastruktury, a przy tym jest tu zielono i cicho.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu