Mniej znaną częścią Nowej Huty jest Mogiła. Mieszkania tutaj będą odpowiadać osobom ceniącym spokój i nieprzepadającym za miejskim zgiełkiem.
Jeśli interesują Cię ciekawe inwestycje w nowoczesnym wydaniu i cenisz sobie architekturę Nowej Huty, to z pewnością zainteresuje Cię obszar Mogiła. Poznaj lepiej ten obszar.
Przejdź do akapitów:
Mogiła leży we wschodniej części Krakowa, sąsiaduje z Czyżynami, tak zwaną Starą Nową Hutą, Pleszowem i Rybitwami. Kiedyś była to wieś duchowna stanowiąca własność opactwa cystersów w Mogile. W połowie XX wieku na polach w północnej części wsi rozpoczęto budowę Nowej Huty i wtedy też Mogiła została włączona w granice Krakowa.
Nazwa „Mogiła” nawiązuje do legendy o Wandzie, córce króla Kraka, która „nie chciała Niemca”. Według jednej z bardziej znanych wersji opowieści Wanda nie zgodziła się na ślub z księciem niemieckim, a on w ramach odwetu najechał ze swoimi wojskami na polskie ziemie. Wanda dowodziła obroną i zdołała odeprzeć atak, nie chcąc jednak prowokować kolejnych napaści, rzuciła się do Wisły. W pobliżu miejsca, w którym miało zostać odnalezione jej ciało, usypano mogiłę. Stąd wzięła się nazwa miejscowości, a także pierwotna nazwa Kopca Wandy, bo to on ma być mogiłą królewny Wandy. Istnieje jednak wiele wersji historii Wandy, według niektórych z nich była ona szczęśliwą żoną niemieckiego rycerza. Niepodważalnie Wanda jest ważną postacią dla Nowej Huty nie tylko ze względu na kopiec. To w dzień jej imienin – 23 czerwca – rozpoczęto budowę Nowej Huty, a pierwszy budynek postawiono na osiedlu jej imienia. Poza tym imię Wandy nosi tu między innymi dom handlowy, stadion sportowy i most.
Na terenie Mogiły mieści się opactwo cystersów – dla którego w XIII wieku został zbudowany klasztor – oraz jeden z najstarszych zachowanych drewnianych kościołów w Polsce, czyli modrzewiowy kościół pw. św. Bartłomieja z XV wieku.
Miłośnikom historii spodoba się także fort pomocniczy piechoty 49 ½ „Mogiła”, park i Willa Rogozińskich oraz zabytkowe chałupy przy ul. Klasztornej.
Mogiła zapewnia mieszkańcom dostęp do licznych terenów zielonych. Jest tutaj Lasek Mogilski, Lasek Łęgowski oraz Łąki Nowohuckie.
Mogiła mieści na swoim terenie także kompleks sportowo-rekreacyjny Com-Com Zone – z boiskami, pływalnią i halą – oferujący różnorodne zajęcia sportowe. Wielbiciele sportów znajdują tu także boiska, centra fitness, Yacht Klub, trasy rowerowe oraz przestrzenie do biegania. W Nowej Hucie odbywa się cykl biegów crossowych Nowa Huta w czterech smakach, w którym co prawda każdy z biegów wiedzie przez inny zakątek Nowej Huty, ale aż trzy z nich mają start i metę zlokalizowane na terenie lub w pobliżu Mogiły – na stadionie Hutnika Kraków, Łąkach Nowohuckich i przy Yacht Klubie.
Mogiła jest częścią Nowej Huty, w której króluje niższa zabudowa i gdzie znajdziemy więcej domów jednorodzinnych z przydomowymi ogródkami oraz więcej przestrzeni zielonych, w tym Łąki Nowohuckie i Lasek Mogilski na czele. Zieleń zapewnia też obecność Rodzinnych Ogródków Działkowych. Przez Mogiłę przepływa rzeka Dłubnia, na której organizowane są spływy kajakowe kończące się na Wiśle, która z kolei stanowi południową granicę dawnej wsi.
Na miejscu są sklepy, punkty usługowe, obiekty sportowo-rekreacyjne, restauracje, ośrodki zdrowia i szkoły, czyli cała infrastruktura niezbędna mieszkańcom. Dodatkowo obok, czyli w centrum Nowej Huty, znajdziemy modne restauracje, kino czy teatr. Z kolei na sąsiednich Czyżynach znajdziemy centra biznesowe, Tauron Arenę i takie obiekty rozrywkowe jak Park Trampolin.
Dużym plusem jest także dobra komunikacja z pozostałymi częściami Krakowa oraz dogodny dojazd do węzła drogowego trasy S-7 i obwodnicy.
Mało znaną, ale ciekawą częścią Nowej Huty jest Mogiła. Mieszkania zlokalizowane na tym obszarze otoczone są zielenią, ciszą i spokojem. Mieszkańcy znajdą tutaj najpotrzebniejsze zaplecze handlowo-usługowe, obiekty sportowe oraz kilka terenów zielonych.
Sprawdź również inne obszary i dzielnice Krakowa.