Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Najdroższe dzielnice Gdańska – ranking

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Gdańsk jest jednym z największych miast wojewódzkich, co przekłada się na wysokość cen za metr kwadratowy. Najwięcej zapłacimy za mieszkania, których metraż wynosi poniżej 40 mkw. lub powyżej 80 mkw. Są to dwie najbardziej komfortowe opcje, którymi zainteresowani są ludzie młodzi wybierający niewielki metraż oraz rodziny z dziećmi, które cenią sobie dużą przestrzeń mieszkalną. A jakie są najdroższe dzielnice Gdańska i czym jest to spowodowane? Zapraszamy do lektury.

Najdroższe dzielnice Gdańska – ranking

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Poszukujesz mieszkania w Gdańsku? W tym artykule przedstawimy najlepsze i najdroższe dzielnice w Gdańsku, a także wyjaśniamy, z czego wynika ich cena.

Przejdź do akapitów:

Najdroższe dzielnice Gdańska

Co wpływa na ceny mieszkań w Gdańsku? Dzielnice, które cieszą się największym zainteresowaniem, muszą wyróżniać się kilkoma aspektami. Wśród najbardziej pożądanych elementów znajduje się: dobra lokalizacja, czysta i zielona okolica zapewniająca łatwy dostęp do infrastruktury handlowo-usługowej i punktów rozrywkowych, rozwinięta komunikacja, a także wysoki poziom bezpieczeństwa.

Z raportu stworzonego przez Narodowy Bank Polski, w którym znajduje się zestawienie z cenami za metr kwadratowy na rynku pierwotnym w Gdańsku, wynika, że w I kwartale 2020 roku średnie ceny ofertowe (O) za mkw. na gdańskim rynku nieruchomości wynosiły 9904 zł, natomiast ceny transakcyjne (T) – 8741 zł. W I kwartale 2019 r. było to natomiast 8259 zł w przypadku cen ofertowych oraz 8262 zł, jeśli chodzi o ceny transakcyjne.

Gdańsk – zabytkowe kamienice

Najdroższe osiedla w Gdańsku reguluje cena za metr kwadratowy, a na nią z kolei wpływa metraż mieszkania. Poniżej znajduje się zestawienie pokazujące średnie ceny za metr kwadratowy zarówno w I kwartale 2020 r., jak i w I kwartale 2019 r. (źródło: NBP)

I kwartał 2020

  • mieszkania do 40 mkw. – 10 456 zł/mkw. (O), 9575 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 40,1 do 60 mkw. – 9769 zł/mkw. (O), 8536 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 60,1 do 80 mkw. – 9257 zł/mkw. (O), 8024 zł/mkw. (T)
  • mieszkania powyżej 80,1 mkw. – 11 252 zł/mkw. (O), 9731 zł/mkw. (T)

I kwartał 2019

  • mieszkania do 40 mkw. – 9181 zł/mkw. (O), 9527 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 40,1 do 60 mkw. – 8084 zł/mkw. (O), 7661 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 60,1 do 80 mkw. – 7714 zł/mkw. (O), 7630 zł/mkw. (T)
  • mieszkania powyżej 80,1 mkw. – 9604 zł/mkw. (O), 9246 zł/mkw. (T)

W I kwartale 2020 roku odchylenie średniej ceny ofertowej od transakcyjnej wynosiło: 9,2% – lokale do 40 mkw., 14,4% – lokale od 40,1 do 60 mkw., 15,4% – lokale od 60,1 do 80 mkw., 15,6% – lokale powyżej 80,1 mkw. W I kwartale 2019 roku odchylenie ceny ofertowej od transakcyjnej wynosiło kolejno: -3,6% (40 mkw.), 5,5% (od 60,1 do 80 mkw.), 1,1% (od 60,1 do 80 mkw.) i 3,9% (powyżej 80,1 mkw.).

Najlepsze dzielnice Gdańska

Jakie są najdroższe osiedla w Gdańsku? Poniżej przedstawiamy TOP 5 dzielnic, w których ceny za metr kwadratowy wynoszą najwięcej (dane SonarHome, czerwiec 2020 r.):

Wyspa Sobieszewska

Wyspa Sobieszewska jest największą dzielnicą Gdańska, a jej powierzchnia wynosi 35,79 km². Obszar ten cieszy się zainteresowaniem ze względu na świetne ulokowanie nad bałtyckim morzem oraz walory przyrodnicze – Wyspa Sobieszewska jest jedyną miejską dzielnicą z dwoma rezerwatami przyrody. Są to: Ptasi Raj i Mewia Łacha, gdzie odbywają się obozy ornitologiczne. Dodatkowo dzielnica jest dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami Gdańska. Jest to obszar przede wszystkim turystyczny, na czym mogą skorzystać inwestorzy, kupując tutaj apartament inwestycyjny. Na Wyspie Sobieszewskiej powstają najdroższe osiedle w Gdańsku, a ceny za metr kwadratowy wynoszą 14217 zł/m².

Śródmieście

Śródmieście położone jest nad rzeką Motławą i pełni przede wszystkim funkcje reprezentacyjne. Znajduje się tutaj przystań Żeglugi Gdańskiej, skąd odbywają się rejsy wycieczkowe. W dzielnicy zlokalizowane są stacje SKM Gdańsk Śródmieście oraz Gdańsk Główny, a także liczne przystanki tramwajowe. Dodatkowo mieści się tutaj CH Madison, muzea, filharmonia czy Akademia Muzyczna im. Stanisława Moniuszki. Zakup mieszkania w tej dzielnicy usatysfakcjonuje tych, którzy lubią mieć wszystko w pobliżu. Również wybór apartamentu inwestycyjnego na tym obszarze będzie strzałem w dziesiątkę. Metr kwadratowy mieszkania kosztuje tu 12381 zł/m².

Śródmieście – znajduje się na drugim miejscu wśród TOP 10 najdroższych dzielnic Gdańska

Brzeźno

Brzeźno to nadmorska dzielnica, na terenie której znajdują się dwa kąpieliska morskie. Pierwsze z nich to Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno, które obejmuje 100 metrów linii brzegowej, natomiast drugie kąpielisko to Molo Gdańsk Brzeźno liczące 500 metrów linii brzegowej. Innymi ciekawymi punktami turystycznymi są: fortyfikacje z XIX i XX wieku, budynki rybackie, plaża, molo, ścieżka rowerowa prowadząca do Sopotu, 2 pomniki przyrody, Park Brzeźnieński oraz Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego z 1926 r. Brzeźno, podobnie jak powyższe dzielnice, ma duże walory turystyczne. Ceny nieruchomości za metr kwadratowy wynoszą tutaj 11272 zł/m².

Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia

Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia to dzielnica, która znajduje się nad Zatoką Gdańską. Na dzielnicę składają się 4 osiedla. Żabianka składa się z kilkuletnich i wielopiętrowych bloków, Osiedle Wejhera to zróżnicowana zabudowa w postaci domów jednorodzinnych i blokowisk, Osiedle Tysiąclecia wyróżnia się blokami o niskiej zabudowie oraz osiedlami domów jednorodzinnych, natomiast Jelitkowo to przede wszystkim ośrodki wypoczynkowe, kąpielisko i park. Ceny za metr kwadratowy mieszkania wynoszą tutaj 11165 zł/m².

Przymorze

Przymorze to nadmorska dzielnica, która dzieli się na Przymorze Małe – gdzie znajdują się przede wszystkim bloki o niskiej i średniej zabudowie, a miejscami również domy jednorodzinne – oraz Przymorze Wielkie, która składa się z bloków i Parku im. Ronalda Reagana. Ceny za metr kwadratowy mieszkania wynoszą:10799 zł/m² – Przymorze Małe oraz 10500 zł/m² – Przymorze Wielkie.

Najlepsze dzielnice Gdańska to te obszary, które znajdują się w pobliżu Morza Bałtyckiego. Wymienione dzielnice cieszą się dużym zainteresowaniem wśród turystów, dlatego też powstają tutaj wiele apartamentów inwestycyjnych. Jednak dzielnice te świetnie sprawdzają się także jako prywatny zakup mieszkania.

Centrum Gdańska – większość najtańszych dzielnic znajduje się w dalszej odległości od centrum

Lokalizacja ma znaczący wpływ na ceny mieszkań w Gdańsku. Dzielnice, w których cena za metr kwadratowy wynosi najwięcej to: Wyspa Sobieszewska, Śródmieście, Brzeźno, Żabianka-Wejhera-Jelitkowo-Tysiąclecia oraz Przymorze. W tym przypadku najdroższe dzielnice Gdańska charakteryzuje przede wszystkim bliskość do morza, plaży oraz centrum miasta.

Przeczytaj także: Ranking dzielnic Gdańska. W której dzielnicy Gdańska warto zamieszkać?

Kolejny artykuł

Najtańsze dzielnice w Gdańsku – ranking
Dzielnice danego miasta można podzielić na te, które uchodzą za najtańsze oraz na te uznawane za najdroższe. Wszystko zależy w dużej mierze od konkretnej lokalizacji obszaru oraz terenów przyległych. Czyli na wysokość ceny za metr kwadratowy mają wpływ aspekty, dotyczące samej inwestycji, jak również czynniki dotyczące jej okolicy.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu