Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Najtańsze dzielnice w Gdańsku – ranking

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Dzielnice danego miasta można podzielić na te, które uchodzą za najtańsze oraz na te uznawane za najdroższe. Wszystko zależy w dużej mierze od konkretnej lokalizacji obszaru oraz terenów przyległych. Czyli na wysokość ceny za metr kwadratowy mają wpływ aspekty, dotyczące samej inwestycji, jak również czynniki dotyczące jej okolicy.

Najtańsze dzielnice w Gdańsku – ranking

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w Gdańsku? W tym artykule podpowiemy, jakie są najtańsze dzielnice w Gdańsku i czym to jest spowodowane? Zapraszamy do lektury.

Przejdź do akapitów:

Najtańsze dzielnice Gdańska

Co wpływa na ceny mieszkań w Gdańsku? Wśród kryteriów, które ustalają wysokość ceny, znajdują się te, dotyczące danej inwestycji – brany tutaj pod uwagę jest m.in. standard wykończenia, oferowane udogodnienia, metraż pokoju oraz piętro, na którym się znajduje. Dodatkowo na ceny wpływa okolica inwestycji – tereny zielone oraz poziom rozwinięcia infrastruktury miejskiej i handlowo-usługowej.

Z raportu Narodowego Banku Polskiego można wyczytać, że w I kwartale 2020 roku średnie ceny ofertowe (O) za mkw. na rynku pierwotnym w Gdańsku wynosiły 9904 zł, natomiast ceny transakcyjne (T) – 8741 zł. Najtańsze mieszkania w Gdańsku zależne są od metrażu. Poniżej znajduje się zestawienie, pokazujące średnie ceny nieruchomości za metr kwadratowy w I kwartale 2020 r. (źródło: NBP)

Najtańsze dzielnice w Gdańsku – ranking - 1

I kwartał 2020

  • mieszkania do 40 mkw. – 10 456 zł/mkw. (O), 9575 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 40,1 do 60 mkw. – 9769 zł/mkw. (O), 8536 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 60,1 do 80 mkw. – 9257 zł/mkw. (O), 8024 zł/mkw. (T)
  • mieszkania powyżej 80,1 mkw. – 11 252 zł/mkw. (O), 9731 zł/mkw. (T)

Ceny mieszkań w Gdańsku najmniej wynoszą za lokale ze środkowego przedziału. Najtańsze będą mieszkania o metrażu od 40,1 do 60 mkw. oraz mieszkania o metrażu od 60,1 do 80 mkw. Dodatkowo, jeśli wybierzemy lokal w inwestycji znajdującej się w taniej dzielnicy, możemy wyjść na tym bardzo korzystnie.

Najtańsze dzielnice w Gdańsku

Gdzie znajdziesz najtańsze mieszkania w Gdańsku? Poniżej przedstawiamy 5 najtańszych dzielnic (dane SonarHome, 2020 r.):

Rudniki

Rudniki położone są we wschodniej części Gdańska. Dzielnica oprócz tego, że ma charakter mieszkaniowy, to głównie pełni funkcje przemysłowe. Mieści się tutaj Rafineria Gdańska grupy Lotos oraz Lotos Kolej. W skład dzielnicy wchodzą takie jednostki terytorialne jak: Kryzel, Reduta Tylna, Reduta Płońska, Biały Dworek, Błonia, Gęsia Karczma, Sienna Grobla II, Płonia Wielka, Płonia Mała oraz Miałki Szlak. W Rudnikach trudno o nowe miejsca na inwestycje, dlatego główny prym wiedzie tutaj rynek wtórny. Rudniki są obecnie najtańszą dzielnicą, a średnie ceny kwadratowe wynoszą tutaj 5658 zł.

Stocznia Gdańska – wśród najtańszych dzielnic znajduje się m.in. przemysłowa dzielnica Rudniki

Orunia-Św. Wojciech-Lipce

Orunia-Św. Wojciecha-Lipce położona jest w południowej części Gdańska. Dzielnica ma charakter mieszkaniowo-przemysłowo-rolniczy. W skład dzielnicy wchodzą poszczególne jednostki morfogenetyczne: Orunia, Św. Wojciech, Lipce, Niegowo oraz Stare Szkoty. Dzielnica wyróżnia się zróżnicowaną zabudową. Można znaleźć tutaj domy jednorodzinne, stare kamienice oraz nowoczesne apartamenty – dlatego każdy powinien tutaj znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie. Na terenie dzielnicy znajdują się także pola i łąki, co przypadnie do gustu osobom poszukującym spokoju i kontaktu z naturą. Ceny za mkw. wynoszą średnio 6667 zł.

Olszynka

Olszynka leży w południowo-wschodniej części Gdańska. Obszar w większości jest zurbanizowany, a zabudowę stanowią tutaj głównie domy wolnostojące. Dlatego też Olszynka jest zamieszkała w niewielkim stopniu, a liczba mieszkańców jest tutaj niewielka. Na obszarze znajdują się w dużej mierze tereny zielone, a ruch komunikacyjny jest nieduży. Olszynka znajduje się za Opływem Motławy, co przyczynia się do stosunkowo niskich cen za metr kwadratowy – średnio jest to 6790 zł.

Kokoszki

Kokoszki położone są na zachodniej stronie miasta i mają charakter mieszkaniowo-przemysłowy. Przez obszar przebiegają dwa szlaki turystyczne: Wzgórz Szymbarskich oraz kartuski. W skład dzielnicy wchodzą takie jednostki terytorialne jak: Bysewo, Karczemki, Kiełpino Górne, Smęgorzyno, Las Sulmiński oraz część Rębiechowa. Przez Kokoszki prowadzi Obwodnica Trójmiasta. Średnie ceny wynoszą tutaj 7182 zł/m.

Most w Gdańsku w Gdańsku

Osowa

Osowa leży w północno-zachodniej części Gdańska. Dzielnica dzieli się na takie osiedla administracyjne jak: Nowy Świat, Kukawka, Barniewice, Wysoka i Owczarnia. Osowa przyciąga do siebie głównie osoby młode i jest jednym z najliczniej zamieszkałych obszarów – dzielnicę zamieszkuje 16 114 tys. osób (dane z 31.12.19 r.). Wśród zabudowy dominują domy jednorodzinne i zabudowy szeregowe. Wśród ofert z rynku pierwotnego są to głównie niskie bloki. Średnie ceny za metr kwadratowy w tej dzielnicy wynoszą 7385 zł.

Najtańsze mieszkania w Gdańsku często znajdują się w tych dzielnicach, które oprócz funkcji mieszkaniowej mają również charakter przemysłowy lub przemysłowo-rolniczy. Tak też jest w wyżej wymienionych obszarach, z wyjątkiem Olszynki i Osowej. Ceny mieszkań w Gdańsku wynoszą tutaj zazwyczaj poniżej 7500 zł/m².

Nie pierwszy raz okazuje się, że lokalizacja, w której znajduje się dana inwestycja, ma znaczący wpływ na koszty metra kwadratowego. Podobnie jest, jeśli chodzi o ceny mieszkań w Gdańsku. Tutaj okazuje się, że najmniej zapłacimy za lokal na obszarach, które po części pełnią charakter przemysłowy lub znajdują się na terenach blisko źródeł wody. Najniższe ceny mieszkań w Gdańsku można znaleźć w takich dzielnicach jak: Rudniki, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Olszynka, Kokoszki i Osowa.

Przeczytaj także: Ranking dzielnic Gdyni. W której dzielnicy Gdyni najlepiej zamieszkać?

Kolejny artykuł

Mieszkanie z balkonem czy bez? Sprawdź, jak wybierają Polacy!
Mieszkanie z balkonem to już standard. Większość lokali posiada powierzchnię dodatkową, czy to w postaci wspomnianego balkonu, czy też tarasu, loggii lub ogródka. Stanowi to duże udogodnienia dla mieszkańców bloków, ponieważ mają okazję stworzyć sobie namiastkę przydomowego ogrodu. Jednak w ofercie deweloperów są dostępne także lokale pozbawione powierzchni dodatkowych. Kto kupi mieszkanie bez balkonu i dla kogo będzie to najlepsza opcja? Poniżej prezentujemy odpowiedź.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu