Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Najtańsze dzielnice w Gdańsku – ranking

Najtańsze dzielnice w Gdańsku – ranking

Dzielnice danego miasta można podzielić na te, które uchodzą za najtańsze oraz na te uznawane za najdroższe. Wszystko zależy w dużej mierze od konkretnej lokalizacji obszaru oraz terenów przyległych. Czyli na wysokość ceny za metr kwadratowy mają wpływ aspekty, dotyczące samej inwestycji, jak również czynniki dotyczące jej okolicy.


Jakie informacje znajdziesz w tym artykule?

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania w Gdańsku? W tym artykule podpowiemy, jakie są najtańsze dzielnice w Gdańsku i czym to jest spowodowane? Zapraszamy do lektury.

Najtańsze dzielnice Gdańska

Co wpływa na ceny mieszkań w Gdańsku? Wśród kryteriów, które ustalają wysokość ceny, znajdują się te, dotyczące danej inwestycji – brany tutaj pod uwagę jest m.in. standard wykończenia, oferowane udogodnienia, metraż pokoju oraz piętro, na którym się znajduje. Dodatkowo na ceny wpływa okolica inwestycji – tereny zielone oraz poziom rozwinięcia infrastruktury miejskiej i handlowo-usługowej.

Z raportu Narodowego Banku Polskiego można wyczytać, że w I kwartale 2020 roku średnie ceny ofertowe (O) za mkw. na rynku pierwotnym w Gdańsku wynosiły 9904 zł, natomiast ceny transakcyjne (T) – 8741 zł. Najtańsze mieszkania w Gdańsku zależne są od metrażu. Poniżej znajduje się zestawienie, pokazujące średnie ceny za metr kwadratowy w I kwartale 2020 r. (źródło: NBP)

Najtańsze dzielnice w Gdańsku – ranking - 1

I kwartał 2020

  • mieszkania do 40 mkw. – 10 456 zł/mkw. (O), 9575 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 40,1 do 60 mkw. – 9769 zł/mkw. (O), 8536 zł/mkw. (T)
  • mieszkania od 60,1 do 80 mkw. – 9257 zł/mkw. (O), 8024 zł/mkw. (T)
  • mieszkania powyżej 80,1 mkw. – 11 252 zł/mkw. (O), 9731 zł/mkw. (T)

Ceny mieszkań w Gdańsku najmniej wynoszą za lokale ze środkowego przedziału. Najtańsze będą mieszkania o metrażu od 40,1 do 60 mkw. oraz mieszkania o metrażu od 60,1 do 80 mkw. Dodatkowo, jeśli wybierzemy lokal w inwestycji znajdującej się w taniej dzielnicy, możemy wyjść na tym bardzo korzystnie.

Najtańsze dzielnice w Gdańsku

Gdzie znajdziesz najtańsze mieszkania w Gdańsku? Poniżej przedstawiamy 5 najtańszych dzielnic (dane SonarHome, 2020 r.):

Rudniki

Rudniki położone są we wschodniej części Gdańska. Dzielnica oprócz tego, że ma charakter mieszkaniowy, to głównie pełni funkcje przemysłowe. Mieści się tutaj Rafineria Gdańska grupy Lotos oraz Lotos Kolej. W skład dzielnicy wchodzą takie jednostki terytorialne jak: Kryzel, Reduta Tylna, Reduta Płońska, Biały Dworek, Błonia, Gęsia Karczma, Sienna Grobla II, Płonia Wielka, Płonia Mała oraz Miałki Szlak. W Rudnikach trudno o nowe miejsca na inwestycje, dlatego główny prym wiedzie tutaj rynek wtórny. Rudniki są obecnie najtańszą dzielnicą, a średnie ceny kwadratowe wynoszą tutaj 5658 zł.

Najtańsze dzielnice w Gdańsku – ranking - 2

Orunia-Św. Wojciech-Lipce

Orunia-Św. Wojciecha-Lipce położona jest w południowej części Gdańska. Dzielnica ma charakter mieszkaniowo-przemysłowo-rolniczy. W skład dzielnicy wchodzą poszczególne jednostki morfogenetyczne: Orunia, Św. Wojciech, Lipce, Niegowo oraz Stare Szkoty. Dzielnica wyróżnia się zróżnicowaną zabudową. Można znaleźć tutaj domy jednorodzinne, stare kamienice oraz nowoczesne apartamenty – dlatego każdy powinien tutaj znaleźć odpowiednie miejsce dla siebie. Na terenie dzielnicy znajdują się także pola i łąki, co przypadnie do gustu osobom poszukującym spokoju i kontaktu z naturą. Ceny za mkw. wynoszą średnio 6667 zł.

Olszynka

Olszynka leży w południowo-wschodniej części Gdańska. Obszar w większości jest zurbanizowany, a zabudowę stanowią tutaj głównie domy wolnostojące. Dlatego też Olszynka jest zamieszkała w niewielkim stopniu, a liczba mieszkańców jest tutaj niewielka. Na obszarze znajdują się w dużej mierze tereny zielone, a ruch komunikacyjny jest nieduży. Olszynka znajduje się za Opływem Motławy, co przyczynia się do stosunkowo niskich cen za metr kwadratowy – średnio jest to 6790 zł.

Kokoszki

Kokoszki położone są na zachodniej stronie miasta i mają charakter mieszkaniowo-przemysłowy. Przez obszar przebiegają dwa szlaki turystyczne: Wzgórz Szymbarskich oraz kartuski. W skład dzielnicy wchodzą takie jednostki terytorialne jak: Bysewo, Karczemki, Kiełpino Górne, Smęgorzyno, Las Sulmiński oraz część Rębiechowa. Przez Kokoszki prowadzi Obwodnica Trójmiasta. Średnie ceny wynoszą tutaj 7182 zł/m.

Najtańsze dzielnice w Gdańsku – ranking - 3

Osowa

Osowa leży w północno-zachodniej części Gdańska. Dzielnica dzieli się na takie osiedla administracyjne jak: Nowy Świat, Kukawka, Barniewice, Wysoka i Owczarnia. Osowa przyciąga do siebie głównie osoby młode i jest jednym z najliczniej zamieszkałych obszarów – dzielnicę zamieszkuje 16 114 tys. osób (dane z 31.12.19 r.). Wśród zabudowy dominują domy jednorodzinne i zabudowy szeregowe. Wśród ofert z rynku pierwotnego są to głównie niskie bloki. Średnie ceny za metr kwadratowy w tej dzielnicy wynoszą 7385 zł.

Najtańsze mieszkania w Gdańsku często znajdują się w tych dzielnicach, które oprócz funkcji mieszkaniowej mają również charakter przemysłowy lub przemysłowo-rolniczy. Tak też jest w wyżej wymienionych obszarach, z wyjątkiem Olszynki i Osowej. Ceny mieszkań w Gdańsku wynoszą tutaj zazwyczaj poniżej 7500 zł/m².

Nie pierwszy raz okazuje się, że lokalizacja, w której znajduje się dana inwestycja, ma znaczący wpływ na koszty metra kwadratowego. Podobnie jest, jeśli chodzi o ceny mieszkań w Gdańsku. Tutaj okazuje się, że najmniej zapłacimy za lokal na obszarach, które po części pełnią charakter przemysłowy lub znajdują się na terenach blisko źródeł wody. Najniższe ceny mieszkań w Gdańsku można znaleźć w takich dzielnicach jak: Rudniki, Orunia-Św. Wojciech-Lipce, Olszynka, Kokoszki i Osowa.

Przeczytaj także: Ranking dzielnic Gdyni. W której dzielnicy Gdyni najlepiej zamieszkać?

Kolejny artykuł

Najtańsze dzielnice Gdyni – ranking
Gdynia, razem z Gdańskiem i Sopotem, tworzy Trójmiasto. Wszystkie trzy miasta ze względu na swoje atrakcyjne położenie blisko morza przyciągają do siebie zarówno turystów, jak i osoby, które chcą tutaj zamieszkać na stałe. Jednak lokalizacja wpływa także na ceny mieszkań – im bliżej centrum, środków komunikacji i terenów rekreacyjnych, tym drożej. Natomiast oferty korzystniejsze cenowo mają zazwyczaj podmiejski charakter. Jakie są najtańsze dzielnice Gdyni?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu