Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Najtańsze i najdroższe dzielnice Łodzi

Ula Olczak
Ula Olczak

Łódź to wyjątkowo klimatyczne i intrygujące miasto, które oferuje zarówno poindustrialne zabudowania, które niegdyś pełniły funkcje zakładów, fabryk czy hal produkcyjnych, jak i imponujące, nowoczesne obiekty. Łódź charakteryzuje się także nietuzinkowymi kawiarniami, sztuką uliczną, wyjątkowymi muzeami i dostępem do licznych terenów zielonych. Warto przyjrzeć się temu miastu oraz poznać najtańsze i najdroższe dzielnice Łodzi.

Najtańsze i najdroższe dzielnice Łodzi

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, jakie są najtańsze i najdroższe dzielnice Łodzi oraz poznasz ich charakterystyczne cechy. Przedstawimy również statystyki dotyczące cen za mieszkania z rynku pierwotnego w Łodzi.

Przejdź do akapitów:

Mieszkania Łódź – rynek pierwotny

Według danych z raportu Narodowego Banku Polskiego, w pierwszym kwartale 2021 roku liczba sprzedanych mieszkań na rynku pierwotnym największych polskich miast była znacząco wyższa od wyników kwartalnych za rok 2019 i 2020. Tendencja wzrostu sprzedaży mieszkań uzasadniana jest silnym popytem na rynek mieszkaniowy, deficytem na lokale mieszkalne, niskimi stopami procentowymi, dobrym dostępem do finansowania bankowego, wzrostem poziomu inflacji i opłacalnością inwestowania w nieruchomości.

Raport NBP przedstawia dane, z których wynika, że średnia cena transakcyjna mieszkania za metr kwadratowy w pierwszym kwartale roku 2021 wynosiła w Łodzi 6500 zł. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym są uzależnione od metrażu. Średnie ceny mieszkań w zależności od powierzchni kształtowały się odpowiednio dla lokali do 40 mkw. na poziomie 7223 zł, od 40,1 do 60 mkw. – 6464 zł, od 60,01 do 80 mkw. – 6027 zł, powyżej 80,01 mkw. – 6399 zł.

Dzielnice Łodzi – co wpływa na cenę mieszkania?

Każde miasto posiada dzielnice tańsze i droższe, które przeżywają swój rozkwit, tkwią w stabilizacji lub popadają w zapomnienie. Wpływ na ceny za mieszkania ma z pewnością lokalizacja, poziom rozwinięcia okolicy i infrastruktury miejskiej, edukacyjnej, handlowo-usługowej i kulturalnej. Pożądane elementy przez nabywców to m.in. bliskość do przystanków komunikacji miejskiej, sklepów, punktów oświaty czy też tereny zielone w okolicy. Dzielnice Łodzi wciąż się rozwijają zapewniając mieszkańcom coraz wyższą jakość życia.

Najtańsze i najdroższe dzielnice Łodzi – średnie ceny

Dzielnice Łodzi ujęte w analizie obejmują: Śródmieście, Bałuty, Polesie, Górną i Widzew. Statystyki za sierpień 2021 przedstawiają następującą klasyfikację:

Śródmieście

Śródmieście to najmniejsza dzielnica Łodzi, która obejmuje najstarszą część miasta obfitującą w zabytkowe kamienice, liczne atrakcje turystyczne oraz rozbudowaną infrastrukturę handlowo-usługową i miejską. Większość miejsc utożsamianych z Łodzią znajduję się właśnie na Śródmieściu. Dzielnica ta zapewnia imponujący Pasaż Róży, popularną ulicę Piotrkowską z licznymi, klimatycznymi punktami gastronomicznymi czy też Plac Wolności. Również komunikacja miejska tej dzielnicy jest imponująca, ponieważ w prosty i szybki sposób można dojechać w dowolną część miasta. Średnie ceny za mkw. w dzielnicy Śródmieście wynoszą 5520 zł.

Bałuty

Bałuty to dzielnica wyróżniająca się specyficznym klimatem, który wymaga zrozumienia. W dzielnicy tej nie brakuje chaotycznej i różnorodnej zabudowy, wśród której są zarówno stare kamienice, drewniane chałupy, zwyczajne bloki, jak i apartamentowce. Bałuty, choć owiane złą sławą cieszą się dużą popularnością m.in. za sprawą wygodnej komunikacji miejskiej. Jednym z charakterystycznych dla tej dzielnicy miejsc jest Rynek Bałucki, znany jako komfortowe miejsce do dużych i kompleksowych zakupów. Bałuty obejmują także liczne tereny zielone takie jak Las Łagiewnicki, czyli największy kompleks leśny i teren rekreacyjny w całym mieście. Średnie ceny za mkw. w dzielnicy Bałuty wynoszą 5596 zł.

Polesie

Polesie to jeden z najbardziej zadrzewionych łódzkich terenów, będący dla mieszkańców miejscem na wypoczynek na łonie natury i wytchnienie od miejskiego zgiełku. Tereny zielone, jakie znajdują się na terenie tej dzielnicy to m.in. Ogród Botaniczny, Park im. Poniatowskiego, Park na Zdrowiu, Park im. Michała Klepacza, Las Lublinek. Na Polesiu nie brakuje licznych punktów handlowo-usługowych oraz rozbudowanej komunikacji miejskiej. Okolica ta postrzegana jest jako spokojna i dostosowana do zróżnicowanych mieszkańców, również rodzin z dziećmi. Średnie ceny za mkw. w dzielnicy Polesie wynoszą 5724 zł.

Górna

Górna to dzielnica, w której często swe miejsce odnajdują studenci, szczególnie ze względu na dobry dojazd komunikacją do łódzkich uczelni. Starsze osiedla zamieszkiwane są głównie przez seniorów, którzy cenią sobie dostęp do terenów zielonych i rekreacyjnych takich jak Stawy Jana, park im. Jana Dąbrowskiego, Las Ruda-Popioły i okolice rzek. Średnie ceny za mkw. w dzielnicy Górna wynoszą 5735 zł.

Widzew

Widzew to najrzadziej zaludniona dzielnica w Łodzi. Zabudowa tego regionu obejmuje zróżnicowane obiekty, w których znajdują się zarówno kamienice, osiedla mieszkaniowe z wielkiej płyty, zakłady przemysłowe, jak i typowa zabudowa wiejska. Na Widzewie znaleźć można również tereny zielone i rekreacyjne, palmiarnie i nadrzeczne miejsca sprzyjające wypoczynkowi oraz komunikację miejską, która oferuje dobre połączenie z centrum. W tej dzielnicy znajduje się także popularny obiekt sportowy, czyli Stadion Widzewa Łódź. Średnie ceny za mkw. w dzielnicy Górna wynoszą 5800 zł.

Łódź to miasto łączące tradycję i historię z nowoczesnością. Dzielnice Łodzi wyróżniają się zwykle dobrą komunikacją z centrum, obecnością terenów zielonych oraz rozbudowanym dostępem do punktów handlowo-usługowych. Rozmaitość i ilość tych rozwiązań wpływa na ceny danych regionów i definiuje je jako mniej lub bardziej atrakcyjne dla danych grup społecznych. Podział na najtańsze i najdroższe dzielnice Łodzi również może pomóc w wyborze idealnego miejsca do zamieszkania.

Kolejny artykuł

Dzielnice Poznania – gdzie warto zamieszkać?
Podział administracyjny Poznania składa się obecnie z 42 jednostek pomocniczych zwanych osiedlami, jednak dawniej Poznań dzielił się na pięć wielkoobszarowych dzielnic: Stare Miasto, Nowe Miasto, Grunwald, Wilda i Jeżyce. Rejony te wciąż funkcjonują w życiu większości poznaniaków. Dzielnice Poznania – gdzie warto zamieszkać?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu