Nowa Huta Pleszów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Nowa Huta Pleszów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Szukasz nowego mieszkania, ale nie masz jeszcze wybranej konkretnej lokalizacji i bierzesz pod uwagę różne opcje? W tym artykule zostanie przedstawiona Nowa Huta-Pleszów. Mieszkania tutaj powinny przypaść do gustu osobom, które cenią sobie ciszę i spokój.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zastanawiasz się, jakie mieszkania oferuje obszar Pleszów w dzielnicy Nowa Huta? W tym artykule przyjrzymy się dokładnie tej dzielnicy i podpowiemy, jakie instytucje kulturowe znajdziesz w pobliżu oraz jakie atrakcje oferuje ten obszar

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Nowa Huta obszar Pleszów – krótka historia

Pleszów to dawna wieś, początkowo składająca się głównie nie z budynków wielorodzinnych, a z kombinatu metalurgicznego Nowej Huty im. Lenina (dzisiejszy ArcelorMittal). Od roku 1951 Pleszów został przyłączony do miasta Kraków i wszedł w skład dzielnicy Nowa Huta. Obszar Pleszów-Nowa Huta położony jest na wschód od jej centrum i sąsiaduje ze Wzgórzami Krzesławickimi, terenami Grębałowa i Luboczy, Przylaskiem, Rybitwami i Mogiłą. Jego dużą część zajmują obiekty przemysłowe, między innymi zakłady ArcelorMittal, Cementownia Kraków, zakład przerobu złomu, oczyszczalnia ścieków i ekospalarnia. Jednak wbrew temu, co można by sobie wyobrażać, nie są to tereny szare i zanieczyszczone – zanieczyszczenia w Nowej Hucie to fałszywy mit, a poza zakładami obszar zabudowany jest domami jednorodzinnymi z przydomowymi ogródkami i porośnięty zielenią.

Pleszów – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Obszar Pleszów (dzielnica Nowa Huta) początkowo był wsią stanowiąca własność szlachecką, przez co często zmieniał właścicieli. Teren Pleszowa kojarzony jest z takimi zabytkami jak Kościół pw. św. Wincentego, który został wybudowany w latach 1806-1809, a architektura budynku nawiązuje do stylu klasycystycznego, oraz pałac willowy Kirchmayerów, który został wzniesiony w 1829 roku przez Wincentego Kirchmayera, a w 1905 roku przebudowany, dzięki czemu zyskał dodatkowo zachodnią wieżyczkę. Przy pałacu znajduje się park tarasowy z systemem stawów raz aleją grabową.

Ciekawostką jest, że parafianinem Pleszowa był Jan Matejko. Zaprojektował on nawet ornat, który używany jest podczas szczególnych nabożeństw. Dodatkowo na terenie Pleszowa w 1961 roku odkryto średniowieczny skarb: naczynie wraz z monetami, w tym monetami pierwszych Piastów.

Atrakcje w Pleszowie dla turystów i mieszkańców

Jakie są atrakcje w Pleszowie? Główną zaletę Pleszowa stanowi przede wszystkim… zieleń. Nie ma też co się dziwić, w końcu Nowa Huta jest najbardziej zieloną dzielnicą Krakowa. Warto tutaj wspomnieć, że miasto Kraków wykupiło aż 4 hektary lasu w Pleszowie, gdzie odpowiednim zagospodarowaniem zajmie się Zarząd Zieleni Miejskiej.

Pozostałe atrakcje w Pleszowie związane są z bliskością Niepołomic, co jest dużą zaletą Pleszowa – Zamek w Niepołomicach to duża atrakcja okolicy, a Puszcza Niepołomicka jest popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji nie tylko dla mieszkańców Niepołomic, ale też Nowej Huty i Krakowa – można po niej spacerować, jeździć na rowerze, biegać czy jeździć konno. Ponadto zarówno na Zamku w Niepołomicach, jak i w Puszczy odbywają się różnorodne imprezy, przyciągające także krakowian.

Nowa Huta Pleszów – mieszkania

Dzielnica Nowa Huta – obszar Pleszów to teren oddalony od centrum Krakowa o kilkanaście kilometrów, podobnie jak od Niepołomic, gdzie dojazd samochodem zajmuje około 15 minut (ale dojazd na krakowskie Stare Miasto to kwestia 20 minut). Znacznie bliżej jest stąd do centrum Nowej Huty – około 5 km, co daje poniżej 10 minut jazdy. Wygodny dojazd do centrum Nowej Huty oraz do centrum Krakowa zapewnia komunikacja miejska, między innymi tramwaje odjeżdżające z pętli Kopiec Wandy w stronę Pl. Centralnego i dalej, na Os. Piastów lub na Czyżyny, Kazimierz czy Łagiewniki. Z kolei autobusy umożliwiają dojazd także do Przylaska, Niepołomic czy Woli Batorskiej.

Na terenie Pleszowa znajduje się trochę sklepów, przede wszystkim spożywczych. Są też punkty usługowe, takie jak salony fryzjerskie. W okolicy mieści się także Szpital Ginekologiczno-Położniczy Ujastek, przy którym działa przychodnia, świadcząca usługi medyczne w ramach podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjną opiekę specjalistyczną, a także usługi stomatologiczne, medycyny pracy, medycyny sportowej i rehabilitacji. Najbliższe szkoły i przedszkola mieszczą się natomiast na obrzeżach Pleszowa, bliżej centrum Nowej Huty.

W Pleszowie zachowało się trochę dawnej zabudowy, między innymi drewniane domy, co sprawia, że Pleszów stanowi obszar o podmiejskim charakterze, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta.

Cisza, spokój, poczucie prywatności i przestrzeni to kwestie ważne praktycznie dla każdego poszukiwacza nowego mieszkania. Nowa Huta Pleszów to zielony, spokojny teren, gdzie mieszkańcy uprawiają rzepak i marchewkę, a nawet... hodują kozy. Obecnie jest to obszar nieco zapomniany, ale są plany na jego ożywienie – rynek pleszowski ma zostać odnowiony, mają powstać świetlica, biblioteka i ośrodek dla osób starszych. Za kilka lat Pleszów może więc wyglądać zupełnie inaczej.

Kolejny artykuł

Nowa Huta Przylasek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Nowa Huta Przylasek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukasz nowego mieszkania i zależy Ci na tym, aby znajdowało się ono w spokojnej i zielonej lokalizacji? W dzisiejszym artykule zostanie opisana Nowa Huta-Przylasek. Mieszkania tutaj będą dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie przestrzeń oraz kontakt z naturą.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu