Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Nowa Huta Przylasek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Nowa Huta Przylasek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Szukasz nowego mieszkania i zależy Ci na tym, aby znajdowało się ono w spokojnej i zielonej lokalizacji? W dzisiejszym artykule zostanie opisana Nowa Huta-Przylasek. Mieszkania tutaj będą dobrym wyborem dla osób, które cenią sobie przestrzeń oraz kontakt z naturą.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zastanawiasz się, jakie mieszkania znajdziesz w dzielnicy Nowa Huta obszar Przylasek? W tym artykule przyjrzymy się dokładnie tej dzielnicy. Podpowiemy Ci, jakie instytucje kulturowe znajdziesz w pobliżu oraz jakie atrakcje są zlokalizowane w pobliżu obszaru Nowa Huta Przylasek.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Nowa Huta obszar Przylasek – krótka historia

Nowa Huta-Przylasek to obszar położony na wschodnich obrzeżach Krakowa, w sąsiedztwie Niepołomic. Podobnie jak w przypadku innych rejonów Nowej Huty składają się na niego dawne, wsie, z tym że tutaj zachowały one swój charakter – na terenie Przylaska nie pobudowano ani budynków wielorodzinnych, ani zakładów przemysłowych, wciąż dominują tutaj domy jednorodzinne i pola. Krajobraz jest zdecydowanie wiejski.

Okolica jest objęta projektem Nowa Huta Przyszłości, w ramach którego mają tu powstać obiekty rekreacyjne (między innymi ścieżki pieszo-rowerowe i przystań), strefa koncertowa Błonia 2.0 oraz infrastruktura dla biznesu i nowych technologii, dlatego za kilka lat Przylasek może mieć już zupełnie inny charakter. Projekt obiecuje jednak zachować walory krajobrazowe tych terenów. Można więc przypuszczać, że w przyszłości będzie tu powstawać coraz więcej nowych inwestycji, na razie budują się tu pojedyncze nowe domy jednorodzinne.

Przylasek – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Dzielnica Nowa Huta (obszar Przylasek) znajduje się tuż obok Niepołomic, a co za tym idzie blisko stąd do Zamku w Niepołomicach i Puszczy Niepołomickiej. Puszcza jest popularnym miejscem wypoczynku i rekreacji nie tylko dla mieszkańców Niepołomic, ale też Nowej Huty i Krakowa – wielu wybiera się tu na spacer, bieganie czy przejażdżkę rowerową, a czasami można tu nawet spotkać konnych jeźdźców.

Natomiast Zamek w Niepołomicach, nazywany „drugim Wawelem”, to nie tylko interesujący zabytek – na terenie zamku i w jego okolicach odbywają się różne imprezy, między innymi coroczne Pola Chwały, działa tu też elegancka restauracja.

Atrakcje w Przylasku dla turystów i mieszkańców

Dzielnica Nowa Huta – obszar Przylasek to przede wszystkim cicha, spokojna i zielona okolica. Jednak jeśli pragniesz trochę rozrywki i interesują Cię atrakcje w Przylasku, możesz znaleźć tutaj kilka interesujących obiektów. Jednym z nich jest jedyny w Małopolsce profesjonalny ośrodek doskonalenia techniki jazdy – Moto Park Kraków. Dzięki dostępnym tu torom szkoleniowym z płytami poślizgowymi i innymi „utrudniaczami” można tu poprawić swoje umiejętności jazdy samochodem, nauczyć się jazdy defensywnej lub poćwiczyć jazdę sportową. Ośrodek ma w swojej ofercie także między innymi szkolenia z jazdy motocyklem, z jazdy 4x4 oraz przejażdżki „supersamochodami”, między innymi Ferrari F430, Lamborghini Gallardo i Fordem Mustangiem.

Inną atrakcją jest zlokalizowany w sąsiednich Pobiednikach Aeroklub Krakowski, który organizuje imprezy lotnicze, prowadzi szkolenia, wypożycza sprzęt, a także oferuje loty widokowe szybowcem lub samolotem nad południową częścią Krakowa, Puszczą Niepołomicką, Zalewem Dobczyckim, Jeziorem Rożnowskim i innymi miejscami Małopolski.

Warto też wiedzieć, że w okolicy znajduje się Oddział Muzeum Archeologicznego w Nowej Hucie – Branicach. Mieści się on na terenie zespołu dworsko-parkowego.

Jeśli chodzi o inne atrakcje w Przylasku, nie należy zapominać tutaj o… przyrodzie. Miłośnicy zieleni – oraz wędkarstwa – znajdą tu kompleks czternastu zbiorników wodnych, które powstały wskutek zalania wyrobisk żwirowni w dawnym starorzeczu Wisły. Przy jednym ze zbiorników znajduje się plaża ze strzeżonym kąpieliskiem, pozostałe natomiast są terenami wędkarskimi. W pobliżu kąpieliska mieści się wypożyczalnia sprzętów wodnych, w sezonie pojawiają się tu obiekty małej gastronomii. Dodatkowo obok znajduje się centrum sportów wodnych Wake Camp Kraków, które ma własną plażę z hamakami, boiskiem do badmintona, wypożyczalnią kajaków, łódek i rowerów wodnych, torem do skimboardu, kablem do wakeboardu i nart wodnych.

Nowa Huta Przylasek – mieszkania

Jak już zostało wspomniane Nowa Huta-Przylasek zachowała wiejski charakter, co oznacza, że nie znajdziemy tutaj setek modnych knajp, przystanku autobusowego co kilka metrów ani hipermarketów. Jeśli chodzi o ofertę gastronomiczną, mamy tu lokale z kuchnią polską, a także bardziej eleganckie restauracje takie jak Gościniec Branicki. W okolicy jest kilka szkół podstawowych (Szkoła Podstawowa nr 74 i. S. Staszica, Szkoła Podstawowa nr 140 im. S. Wyspiańskiego, Szkoła Podstawowa nr 141, Szkoła Podstawowa nr 142 im. T. Kościuszki...) i przedszkoli, ośrodek zdrowia i punkty usługowe takie jak salony fryzjerskie. Jest też dużo małych sklepów – spożywczych, wielobranżowych czy przemysłowych, do większych supermarketów należy jednak podjechać do centrum Nowej Huty (około 20 minut) lub Niepołomic (15 minut). Dojazd do Rynku Głównego w Krakowie to już kwestia około 35 minut. Nieco mniej – od 20 do 30 minut – zajmuje dojazd do większości centrów biznesowych zlokalizowanych we wschodniej części Krakowa, czyli na Czyżynach, Prądniku Czerwonym czy Zabłociu. Znacznie bliżej jest do zakładów na Pleszowie, a także do firm zlokalizowanych w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej.

Jednym z istotnych czynników dla osób poszukujących nowego mieszkania jest możliwość kontaktu z naturą. Wiele osób ceni sobie również ciszę i wytchnienie od miejskiego zgiełku, dlatego ciekawą propozycją może być dla nich Nowa Huta-Przylasek. Mieszkania na tym obszarze zagwarantują im namiastkę mieszkania w prywatnym domu, nie utrudniając przy tym dostępu do potrzebnej infrastruktury miejskiej i handlowo-usługowej.

Kolejny artykuł

Podgórze – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukasz nowego mieszkania? Tym razem w ramach cyklu przewodnik po dzielnicach omawiane będzie Podgórze. Mieszkania tutaj spodobają się osobom, które cenią sobie wygodne mieszkanie – wśród dobrze rozwiniętej infrastruktury miejskiej, handlowo-usługowej i edukacyjnej. Zapraszamy do lektury.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu