Obszar wydzielony w warszawskiej dzielnicy Praga-Północ. Granice są dość naturalne, wyznaczają je: rzeka Wisła, al. „Solidarności”, linia kolejowa.
W tym artykule poznasz bliżej Nową Pragę. Dowiesz się, jakie zalety posiada ten obszar oraz jakie punkty handlowe, edukacyjne i sportowe się tutaj znajdują.
Przejdź do akapitów:
Z uwagi na bliskość Fortu Śliwickiego na Golędzinowie przez dłuższy czas zabudowa była jedynie militarna. Znaczenie dzielnicy wzrosło po uruchomieniu kolei Warszawsko-Petersburskiej oraz ukończeniu Mostu Kierbedzia w drugiej połowie XIX w.
Zaraz po zakończeniu działań wojennych na Nowej Pradze powstały osiedla mieszkaniowe. Charakter zabudowy jest luźny, to głównie osiedla kamienic – znaczna część obszaru Nowej Pragi jest objęta ochroną konserwatora zabytków. Przestrzenie między budynkami pełne są zieleni i przyjemnych skwerków. Nowa Praga dziś prężnie się rozwija, nowe inwestycje powstają tuż przy stacji metra Szwedzka, przy ulicach Szwedzkiej i Stalowej.
W XVII w. przy ul. Ratuszowej znajdował się ratusz praski oraz kaplica Matki Bożej Loretańskiej z barokowym kościołem i klasztorem bernardynów. Zabudowania te zostały zniszczone, a do naszych czasów przetrwała jedynie kaplica.
Miejscem wartym odwiedzenia na Nowej Pradze jest Ogród Zoologiczny, który ma bardzo ciekawą około wojenną historię. Warszawskie ZOO powstało w 1928 r. Gdy wybuchła wojna dyrektorem był Jan Żabiński – miłośnik zwierząt i popularyzator przyrody. Wraz z żoną Antoniną udzielali pomocy Żydom w czasie wojny, a dzięki ich działaniom wojnę przeżyła m.in. rzeźbiarka Magdalena Gross.
Na terenie ZOO znajduje się Willa Pod Zwariowaną Gwiazdą, w której mieszkali Żabińscy, jest też małe muzeum poświęcone ciekawej historii miejsca. Samo ZOO ma niemal 40 ha powierzchni, znajduje się tu wiele egzotycznych gatunków, prężnie działa azyl dla ptaków krajowych.
Miejscem spacerowym na Nowej Pradze jest Park Praski Żołnierzy 1 Armii Wojska Polskiego w Warszawie, sąsiadujący z Ogrodem Zoologicznym. Przy ulicy Ratuszowej znajduje się parę punktów gastronomicznych, w głębi parku jest plac zabaw. Oko cieszą również stalowe żyrafy wskazujące drogę do ZOO.
Nowa Praga ma dostęp do rzeki. Przy brzegu przebiega część nadwiślańskiej ścieżki ciągnącej się od Jabłonnej do Mostu Siekierkowskiego. Znajduje się tu również popularna miejska Plaża Rusałka oraz przystań wodna i plażowe bary.
Istotnym miejscem jest także Plac Hallera, który jest zacienionym, lubianym miejscem odpoczynku mieszkańców. Plac Hallera posiada także niewielką tężnię solankową.
Nowa Praga jest bardzo dobrze skomunikowana z innymi dzielnicami Warszawy. Znajduje się tu stacja metra Szwedzka oraz – na granicy – Dworzec Wileński. Jest to również duży węzeł komunikacyjny – zatrzymuje się tu wiele linii autobusów i tramwajów. Z Dworca Warszawa Wileńska odjeżdżają pociągi podmiejskie. W dzielnicy są dwa mosty – Gdański i Śląsko-Dąbrowski.
Na Nowej Pradze jest dobry dostęp do edukacji – przedszkola i szkoły podstawowe są równomiernie rozplanowane po obszarze.
Sklepy na Nowej Pradze znajdują się w wielu miejscach, są zarówno małe, osiedlowe punkty, jak i popularne dyskonty. Przy ulicy Namysłowskiej działa bazar – ze wszystkim co tylko można sobie wymarzyć.
Nie ma zbyt wielu obiektów gastronomicznych w obszarze. Godnym uwagi i polecenia na pewno jest popularne miejsce w industrialnym klimacie Artbistro Stalowa 52.
Miłośnicy sportu na Nowej Pradze mają bardzo dobre warunki do uprawiania różnych dyscyplin. Przy ulicy Namysłowskiej znajduje się kompleks basenów, działają kluby sportowe dla dzieci, nad Wisłą jest przyjemny teren spacerowy i rowerowy, znajdują się tu również korty tenisowe czy park linowy.
Na Nowej Pradze działa podstawowa opieka zdrowotna i prywatne punkty, ale w sąsiadujących obszarach w pieszym zasięgu są centra medyczne.
Wierni mieszkający na terenie Nowej Pragi przynależą do parafii przy kościele pw. Matki Bożej z Lourdes.
Nowa Praga to bardzo zielona dzielnica z piękną dawną architekturą oraz zagwarantowanym planem zagospodarowania przestrzeni chronionym przez konserwatora zabytków. To fajny wybór i dobra lokalizacja – a to co nie jest dostępne na miejscu, znajduje się w bliskim zasięgu w sąsiadujących obszarach.
Jeśli szukasz mieszkania w innej lokalizacji, sprawdź pozostałe obszary.