Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Nowe Włochy – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Nowe Włochy to obszar w warszawskiej dzielnicy Włochy, u zbiegu dwóch linii kolejowych. W granicach Warszawy od 1951 r. Jest to północna część osiedla Włochy, którego nazwa pochodzi z XV w., od właściciela wsi Jana, zwanego Włochem.

Nowe Włochy – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawimy Ci obszar Nowe Włochy oraz podpowiemy jakie atrakcje dla mieszkańców i turystów znajdują się w tym obszarze. Dowiesz się też czym charakteryzuje się infrastruktura Nowych Włoch oraz jakie udogodnienia można w niej znaleźć.

Przejdź do akapitów:

Nowe Włochy – krótka historia

W XIX w. we Włochach powstała cegielnia. Dziś jedynymi śladami po niej są liczne stawy. W 1844 r. osada została zakupiona przez Koelichena i w rękach jego potomków znajdowała się aż do dwudziestolecia międzywojennego. Duże piętno na Włochach odcisnęła II wojna światowa – podczas łapanek 5 tysięcy mężczyzn (głównie mieszkańców Włoch) zostało aresztowanych i wywiezionych przez Niemców do Auschwitz. W następstwie upadku powstania warszawskiego Niemcy utworzyli na tym obszarze obóz przejściowy dla wysiedleńców ze stolicy.

Nowe Włochy – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Największym parkiem i głównym zielonym terenem tego obszaru jest Park Kombatantów, zlokalizowany w centralnej części Nowych Włochów. W Dwudziestoleciu Międzywojennym Włochy miały być w jednym z miast-ogrodów otaczających stolicę i Park Kombatantów jest pozostałością tej koncepcji.

Park Kombatantów – miejsca wypoczynkowe wśród drzew

Na jego terenie stoi Pałac Koelichenów, gdzie obecnie mieści się biblioteka. Park składa się z dwóch części - do Parku Kombatantów przylega Park Koziorożca, ze stawami, pozostałościami po cegielni. To duży zielony teren, z alejkami spacerowymi, ławkami, drzewami i placami zabaw.

Park Kombatantów – zbiornik wodny

We wschodniej części obszaru znajdują się Ogrody Kosmosu, przyjemny park z łąkami, rzadko zasadzonymi drzewami oraz placem zabaw.

Warszawa Włochy – Park Kombatantów

Nowe Włochy – mieszkania

Charakter zabudowy Nowych Włochów jest zróżnicowany. Dominują tu budynki jednorodzinne z małymi ogrodami, w zachodniej części obszaru natomiast powstają nowe inwestycje wielorodzinne.

Warszawa Włochy – mieszkanie znajduje się w z zielonej, kameralnej okolicy

Nowe Włochy są dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami Warszawy. Na krańcu południowym i zachodnim znajdują się stacje kolejowe, skąd w paręnaście minut można dojechać do Centrum Warszawy – stacje Warszawa Ursus Północny i Warszawa Włochy. Po większych ulicach obszaru krążą autobusy. Sprawnie można też dojechać na trasę S8 (węzeł Mory) oraz do al. Jerozolimskich. Obszar przecina większa, dwupasmowa ulica 4 czerwca 1989 r.

Komfortowe mieszkanie z dobrym dostępem do infrastruktury drogowej

Na terenie Nowych Włochów znajdują się zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowe, które są równo rozplanowane na mapie.

Pasieka edukacyjna w parku

Miłośnicy sportu mieszkający w Nowych Włochach nie mają zbyt wielu terenów do biegania, a z racji prawie okrążenia przez tory kolejowe nie ma wielu opcji szybkiego wyjechania rowerem. W obszarze działają kluby sportowe, głównie piłkarskie. Przy Polach Karolińskich jest dość duże centrum treningowe Strefa Formy. Przy Chrościckiego znajduje się spory skate park do doskonalenia jazdy na hulajnogach i deskorolkach.

Lokal mieszkalny usytuowany w pobliżu boiska sportowego

Obszar Nowe Włochy jest bogaty w mniejsze i większe sklepy spożywcze (również popularne dyskonty) oraz podstawowe usługi. Oferta gastronomiczna nie jest szeroka, ale zróżnicowana. Zjemy tu polsko, śródziemnomorsko i azjatycko. We wschodniej i północnej części obszaru znajdują się przemysłowe hale – magazyny, wulkanizacje, warsztaty.

Nowe Włochy - makro

Na obszarze Nowych Włochów nie ma dobrego dostępu do opieki medycznej, jednak znajdziemy ją w sąsiadujących dzielnicach. Jedynym centrum medycznym jest Opra-Med przy ul. Nike. Najbliższa przychodnia rejonowa znajduje się za torami kolejowymi w Starych Włochach.

Wierni mieszkający w Nowych Włochach przynależą do parafii św. Teresy od Dziesiątka Jezus oraz parafii św. Katarzyny.

Włochy Nowe – nowe mieszkania w stanie deweloperskim, świetnie doświetlone wnętrza

Nowe Włochy to kameralna dzielnica willowa z polotem miasta-ogrodu. Choć mogłoby się wydawać o industrialnym charakterze zważywszy na bliskość torów kolejowych, tak naprawdę jest spokojnym osiedlem na uboczu z szybkim dojazdem komunikacją do miasta. Wadą może być wszechobecność torów kolejowych, przez co sprawna komunikacja z sąsiadującymi dzielnicami bywa utrudniona.

Przeczytaj także o pozostałych obszarach Warszawy.

Kolejny artykuł

Raków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Raków to obszar w północnej części warszawskiej dzielnicy Włochy. Sąsiaduje ze Starymi Włochami, z Salomeą, Okęciem i Szczęśliwicami. W granicach Warszawy od 1951 r. Czy w tym obszarze warto zamieszkać?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu