Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

O to zapytaj pracownika dewelopera przed zakupem mieszkania

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Nawiązanie kontaktu z biurem sprzedaży inwestycji jest jednym z najważniejszych kroków, związanych z kupnem nieruchomości. O co powinieneś go zapytać? Takie najważniejsze pytania zaklasyfikowaliśmy do trzech kategorii.

O to zapytaj pracownika dewelopera przed zakupem mieszkania

Aspekt cenowy

Pierwsza z nich dotyczy szeroko pojętego aspektu cenowego. Nabywając mieszkanie na rynku pierwotnym, w większości przypadków, będziesz zobligowany do zakupu miejsca postojowego (naziemnego bądź w garażu podziemnym). Konieczność zakupu może dotyczyć także komórek lokatorskich (jest to jednak rzadziej spotykany wymóg). Dlatego, tak jak w przypadku miejsc parkingowych, powinieneś dowiedzieć się, czy nabycie komórki lokatorskiej jest wymagane i jaka jest jej cena.

Do ujęcia cenowego należy również zaliczyć wysokość comiesięcznego czynszu. Warto zapytać, na jakim poziomie będzie się on kształtował oraz jakie składniki będą wchodziły w jego zakres. Nawet jeżeli pracownik dewelopera nie będzie posiadał tak szczegółowych informacji, opłaca się spytać, ile wynosi czynsz we wcześniejszych etapach tej inwestycji. Dzięki takim wyliczeniom będziesz mógł orientacyjnie oszacować swoje przyszłe komorne.

Prócz czynszu, ostatnią kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę jest system płatności obowiązujący w danej inwestycji. Deweloperzy korzystają m.in. z systemu 10/90 (10% ceny mieszkania wpłacane jest przy podpisaniu umowy, reszta przy odbiorze kluczy), 20/80 (analogicznie do systemu 10/90) lub systemu transz wnoszonych w zależności od postępu prac na budowie.

Pytania przed zakupem nowego mieszkania

Plan zagospodarowania przestrzennego

Kolejna grupa pytań dotyczy samej inwestycji. Zastanawiasz się nad tym, na co będą wychodziły okna Twojego mieszkania lub jak będzie usytuowana inwestycja względem pobliskiej ulicy? Wszelkie odpowiedzi na takie zagadnienia zawarte są w planie zagospodarowania przestrzennego inwestycji, który jest udostępniany na życzenie klientów biur sprzedaży. Warto jest zobaczyć taki plan, bo są na nim uwzględnione przyszłe etapy inwestycji i w ten szybki sposób możesz określić wielkość budowanego osiedla. Dodatkowo, możesz również zapytać o plany zagospodarowania przestrzennego działek sąsiadujących z inwestycją. Niektóre biura sprzedaży posiadają takie informacje i dzięki nim będziesz mógł wyobrazić sobie otoczenie budynku, np. czy będzie dominowała w nim niska czy wysoka zabudowa.

Inne kwestie, związane z inwestycją, które powinieneś poruszyć z pracownikiem dewelopera to: wysokość mieszkań (czy są standardowej wysokości 265 cm, czy może wyższe), typ ogrzewania (np. miejskie lub gazowe), bezpieczeństwo (czy budynek będzie ogrodzony i monitorowany) oraz na kiedy jest planowane oddanie inwestycji (czy nie ma żadnych opóźnień w budowie).

O to zapytaj przed zakupem nowego mieszkania

Rachunek powierniczy

Ostatnia grupa pytań dotyczy spraw formalnych. Warto zapytać o prawo własności (czy inwestycja będzie objęta własnością hipoteczną, czy może użytkowaniem wieczystym), o księgi wieczyste (czy będzie odrębna księga dla miejsca postojowego) oraz o to, kto będzie zarządzał inwestycją (np. wspólnota mieszkaniowa, zarządca czy firma zewnętrzna).

Z pracownikiem dewelopera powinieneś także poruszyć temat rachunku powierniczego, na który będą dokonywane wpłaty transz za mieszkanie. Ten specjalny rachunek bankowy może występować w dwóch rodzajach: być zamknięty lub otwarty i nakładać na deweloperów różne zobowiązania. Rachunek otwarty daje deweloperom możliwość finansowania budowy inwestycji nie tylko z kapitału własnego, ale także z bieżących wpływów kupujących. Taka opcja nie jest dopuszczalna w przypadku rachunku zamkniętego, który uniemożliwia deweloperom korzystanie z wpłat nabywców. Chociaż bardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest rachunek zamknięty, to jego brak nie świadczy o nierzetelności dewelopera. O jego niezawodności świadczą bowiem pozycja na rynku, jakość oraz pozytywne opinie kupujących.

Kolejny artykuł

Zalety rynku pierwotnego
Podczas poszukiwań na pewno zetknąłeś się już z dwoma kluczowymi pojęciami dotyczącymi rynku nieruchomości, tj. „rynek pierwotny” i „rynek wtórny”. Rynki te posiadają konkretne atuty, zachęcające kupujących do wyboru jednego z nich. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zdecydować się na zakup mieszkania bądź domu z rynku pierwotnego.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu