Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

#obidoradzi

#obidoradzi to seria poradników o zakupie mieszkania przygotowana przez obido.pl. Poradniki mają formę wideoblogów i pojawiają się na kanale YouTube. 

#obidoradzi​: Pięć przewag mieszkań z rynku pierwotnego nad wtórnym
Nieruchomości z rynku pierwotnego cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem ze strony osób poszukujących nowego mieszkania. Rynek pierwotny chętnie wybierany jest także przez inwestorów, którzy szukają sprawdzonego źródła do ulokowania kapitału. Dlaczego nowe mieszkanie jest lepsze niż to używane?
#obidoradzi​: Pięć przewag mieszkań z rynku wtórnego nad pierwotnym
Wśród osób, które szukają nowego mieszkania można znaleźć zwolenników nowych mieszkań z rynku pierwotnego, jak i zwolenników używanych lokali z rynku wtórnego. Niezależnie jednak od osobistych preferencji, jeden i drugi rynek posiada kilka niezaprzeczalnych zalet. Jakie korzyści daje mieszkanie z rynku wtórnego?
#obidoradzi​: Rachunki powiernicze. Rodzaje i cechy charakterystyczne
Rachunek powierniczy stanowi specjalny rodzaj rachunku bankowego, na który klienci, kupujący mieszkanie, wpłacają pieniądze na rzecz inwestycji. Środki zgromadzone na rachunku przeznaczone są na budowę oraz wykończenie mieszkań.
#obidoradzi: Prospekt informacyjny. Pięć rzeczy, które musisz w nim dokładnie przeczytać
Prospekt informacyjny to element umowy deweloperskiej. Deweloper ma obowiązek sporządzić prospekt informacyjny jeszcze zanim rozpocznie się sprzedaż mieszkań i bezpłatnie udostępnić go każdej zainteresowanej osobie. Prospekt to swego rodzaju kompendium wiedzy o inwestycji, mieszkaniu i deweloperze.
#obidoradzi: Umowa deweloperska. Czym jest i co daje kupującemu mieszkanie?
Umowa deweloperska to bardzo ważny dokument, w którym deweloper zobowiązuje się ustanowić odrębną własność nieruchomości i przenieść ją na nabywcę mieszkania.
#obidoradzi: Dostępność mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym
Zakup mieszkania, w którym będzie można od razu zamieszkać nie jest wcale taki prosty. Wiele zależy od tego, jaki rynek nieruchomości wybierzemy. Jak wynika z raportu firmy JLL coraz trudniej jest kupić od ręki gotowe mieszkanie z rynku pierwotnego – na zakończenie budowy trzeba przeważnie trochę poczekać. Tutaj przewagę ma rynek wtórny, w większości oferujący mieszkania, do których można wprowadzić się od razu.
#obidoradzi: Zmiany lokatorskie, czyli dostosowanie mieszkania od dewelopera do swoich potrzeb
Zmiany lokatorskie to modyfikacje, które nabywca mieszkania wprowadza w pierwotnym projekcie technicznym, otrzymanym od dewelopera. Wszelkie zmiany wprowadza się zazwyczaj na etapie murowania ścian działowych i wykonywania prac instalacyjnych.
#obidoradzi: Negocjowanie ceny przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego
Skuteczne negocjowanie ceny mieszkania może sprawić, że zaoszczędzimy nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego zanim rozpoczniemy ustalanie warunków, warto zapoznać się z technikami negocjacyjnymi i przygotować odpowiedne argumenty.
#obidoradzi: Koszty utrzymania mieszkania nowego i używanego
Bardzo ważną kwestią przy zakupie nieruchomości są koszty utrzymania mieszkania. Na ich wysokość wpływa przede wszystkim rodzaj wybranej nieruchomości ‒ inne opłaty należy ponieść w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego, a innego w przypadku wtórnego.
#obidoradzi: Koszty transakcyjne przy zakupie mieszkania z rynku pierwotnego i wtórnego
Koszty transakcyjne są nieodłącznym elementem przy zakupie mieszkania. Co istotne, różnią się one w zależności od tego, czy wybierzemy nowe mieszkanie od dewelopera, czy jednak postawimy na mieszkanie z drugiej ręki.