Urządzanie nowego mieszkania wiąże się z dopasowaniem odpowiedniego źródła światła do naszych potrzeb oraz preferencji. Mnogość rozwiązań pozwala dostosować oświetlenie tak, by poza swą główną funkcją pełniło także rolę estetyczną. Oświetlenie w mieszkaniu – zasady, które warto uwzględnić znajdziesz w tym artykule.
Z tego artykułu dowiesz się, jak rozplanować oświetlenie w salonie oraz jakie oświetlenie w kuchni sprawdzi się najlepiej. Znajdziesz również odpowiedź na pytania: jakie oświetlenie do łazienki wybrać oraz jakie oświetlenie w sypialni podwyższy komfort Twojego snu.
Przejdź do akapitów:
Kiedy kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego, w pierwszej kolejności należy przemyśleć wybór oświetlenia. Światło ma ogromny wpływ na codzienne życie, a odpowiedni jego dobór może zapobiec późniejszym trudnościom z doświetlaniem mieszkania. Nic tak nie tworzy atmosfery jak odpowiednie oświetlenie.
Oświetlenie mieszkania – zasady, które warto poznać przy projektowaniu oświetlenia:
Żarówki różnią się między sobą natężeniem, barwą, intensywnością, trwałością czy zużyciem energii, a co za tym idzie – również ceną.
Podczas dobierania oświetlenia istotne jest dopasowanie barwy światła. Na opakowaniach żarówek znajdziemy opis barwy światła w kelwinach. Większość ludzi wybiera do swoich mieszkań ciepłe, białe światło (2700-3000 K), co jest najbezpieczniejszą opcją. Jeśli chcesz nadać nowoczesności swojemu lokum, możesz wybrać chłodniejsze oświetlenie (około 4000 K). Odcień ten sprawia, że przestrzeń wygląda czysto i sterylnie. W sypialni zastosuj światło w ciepłych odcieniach (poniżej 3000 K), ponieważ udowodniono, że to światło działa uspokajająco na oczy i ciało.
Warto również zapoznać się z inteligentnym oświetleniem – takie rozwiązanie spodoba się szczególnie osobom, dla których technologia to ekscytacja. System taki składa się z różnych źródeł światła, może być ich nawet kilkadziesiąt. Za pomocą aplikacji czy pilota możesz ustawić swoje preferencje zależne od pory dnia, tak aby dom budził się razem z Tobą. Zdalne sterowanie umożliwia przyciemnianie i rozjaśnianie światła oraz zmianę jego barw i temperatur. Jest to także oszczędność energii – zaplanowane oświetlenie pozwala kontrolować zużycie oraz uzyskać raporty o poborze energii.
Salon to bardzo wszechstronne pomieszczenie! Niezależnie czy będzie służył do relaksu po pracy, goszczenia przyjaciół, czy grania w monopoli z rodziną jego oświetlenie powinno być na tyle elastyczne, by spełniać różnorodne sposoby spędzania czasu. Światło nie powinno tworzyć problemów, tylko je rozwiązywać.
Jak rozplanować oświetlenie w salonie, by było użyteczne? Kluczowe będzie zastosowanie wielu źródeł światła, które po odpowiedniej modyfikacji stworzą idealny dla nas klimat. Duże lampy podłogowe oświetlą większe obszary. Mniejsze lampy stołowe zbudują właściwy nastrój przy lampce wina, a odpowiednia wisząca lampa pozwoli uzyskać subtelny blask. Aby optycznie powiększyć salon możesz zastosować lampy ze szklanym abażurem – mają możliwość zmieniania koloru lub intensywności światła. Kinkiety doświetlają ciemne zakamarki, więc jeśli chcesz podkreślić swoje obrazy ścienne będą doskonale je akcentować. Jeśli Twój salon posiada jadalnię – zastosuj lampy wiszące i zadbaj o to, by światło podsycało smakowitość dań. Dostępność wszelakich wzorów lamp – od nieprzyzwoicie ozdobnych po minimalistyczne czy wręcz surowe – pozwoli podkreślić styl Twojego mieszkania.
Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym wykonujemy czynności wymagające skupienia. Światło w takim miejscu powinno zwiększać funkcjonalność i nie narażać na rozproszenie. Konieczne będzie oświetlenie ogólne – duża lampa czy żyrandol na suficie z ciepłym światłem, które poprawi ekspozycje potraw oraz wpłynie na pozytywną atmosferę podczas kuchennych działań. Warto rozważyć zabudowę, która nie będzie zbyt ornamentalna, co znacznie wpłynie na zwinne oczyszczanie z zabrudzeń czy oparów.
Punktowe doświetlenie najważniejszych stanowisk również powinno zostać uwzględnione – taśmy LED czy reflektory halogenowe sprawdzą się doskonale! Jakie oświetlenie w kuchni pomoże podczas gotowania? Dodatkowe źródło światła przy blacie roboczym i nad zlewem kuchennym zwiększy komfort przygotowywania posiłków. Aby nadać wyjątkowy wyraz temu pomieszczeniu, delikatne akcenty światła na szafki czy spiżarnię mogą odmienić nudne, zaniedbane elementy i dodać im funkcjonalności.
Łazienka to miejsce, w którym szukamy relaksu i odprężenia, dlatego zastosowane górne oświetlenie nie powinno być zbyt jaskrawe. Dodatkowo warto doświetlić obszar wokół lustra – najlepiej sprawdzi się żarówka symulująca światło dzienne, które pozwala lepiej przyjrzeć się swojej twarzy, a i podczas makijażu będzie niezawodna. Jakie oświetlenie do łazienki zastosować, gdy kochamy długie kąpiele? Niezbędne w łazience z wanną będą świece – nic nie równa się z delikatnym blaskiem świec podczas kąpieli. Światło dekoracyjne dobrane do stylu naszej łazienki to bezpieczniejsza opcja. Można zamontować je na przykład pod meblami czy w suficie podwieszonym.
Sypialnia jest przestrzenią, która ma największy wpływ na naszą regenerację. Odpowiednie oświetlenie zadba o komfort dla oczu i wyciszy przed wypoczynkiem. Jakie oświetlenie do sypialni zwiększy komfort snu? Aby przychodził on z łatwością temperatura barwowa powinna wynosić mniej niż 3000 K. Poza ogólnym oświetleniem niezbędna będzie lampka, której światło będzie można zgasić bez konieczności wstawania z łóżka. Nowoczesne, inteligentne oświetlenia właśnie w sypialni znajdą najlepsze zastosowanie – imitacja wschodu słońca pozwoli w delikatny sposób przywitać poranek.
Oświetlenie to aspekt, który ma ogromny wpływ na wygląd każdego miejsca. Przestrzeń może zyskać wyjątkowy wyraz przy odpowiednim oświetleniu, a ilość dostępnych lamp pozwoli na dopasowanie źródła światła zarówno w małych, jak i dużych mieszkaniach. Zmiana konfiguracji oświetlenia w dowolnej części mieszkania wpłynie na jego klimat oraz nasz nastrój. Światło to komfort i funkcjonalność. Zadbaj, aby odpowiednio dobrane światło było jak latarnia morska prowadzącą nas ku odpoczynku.
Zobacz pozostałe porady aranżacyjne.