Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Plusy inwestycji z odległym terminem oddania

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

W przypadku, gdy nie zależy Ci na szybkiej przeprowadzce do nowej nieruchomości, powinieneś rozważyć inwestycje, które będą dopiero budowane. Taka decyzja przyniesie Ci realne korzyści, które zostaną przedstawione w tym artykule.

Plusy inwestycji  z odległym terminem oddania

Ochrona kupujących

Zauważyliśmy, że niektórzy użytkownicy obido.pl obawiają się kupić mieszkanie lub dom w tzw. „dziurze w ziemi”. Przeraża ich nie tyle okres oczekiwania, ile możliwość upadku dewelopera oraz utrata zainwestowanych już pieniędzy. Owszem, w przeszłości takie sytuacje miały miejsce, ale mimo wszystko były rzadkością na rynku (w stosunku do mnogości powstających inwestycji i liczby deweloperów). Współcześnie kupujących chroni ustawa deweloperska, która zabezpiecza ich przed niewypłacalnością inwestora i reguluje wymogi związane z podpisaniem umowy deweloperskiej. Ponadto w obido.pl nie musisz się niczego obawiać, gdyż prezentowane w tym serwisie oferty są zawsze sprawdzone i pochodzą od rzetelnych inwestorów, którzy od lat działają na rynku i mają na swoim koncie już kilka, a nawet kilkanaście zrealizowanych projektów.

Niższa cena

Do nieruchomości z odległym terminem oddania powinna przekonać Cię w szczególności ich cena. Niższa i konkurencyjna wobec cen mieszkań lub domów, które już stoją albo ich budowa jest na ukończeniu. Powszechną praktyką stosowaną przez deweloperów jest bowiem obniżanie cen lub wprowadzanie korzystnych rabatów w momencie rozpoczęcia sprzedaży nowej inwestycji (m. in. na miejsce postojowe czy komórkę lokatorską). Ponadto w przypadku inwestycji, których realizacja jest zaplanowana na przykład za 2 lata, pracownicy biur sprzedaży są bardziej chętni negocjować z klientem warunki związane z zakupem mieszkania lub domu. Z racji tego, że „dziury w ziemi” nie cieszą się tak wielkim zainteresowaniem jak budujące się już inwestycje, pracownicy dewelopera zgadzają się na znaczące rabaty cenowe. Znamy przypadki, gdy użytkownicy zaoszczędzili na takim zakupie nieruchomości nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! Taki dodatkowy zastrzyk gotówki mogli przeznaczyć m. in. na wykończenie mieszkania lub sprzęty gospodarstwa domowego.

Mieszkania z rynku pierwotnego

Większy wybór

Posiadasz konkretne wymagania związane z układem nieruchomości? Zależy Ci na osobnej kuchni, dużym tarasie lub słonecznej ekspozycji? Zakup z większym wyprzedzeniem czasowym pozwoli Ci znaleźć właśnie takie lokum. Jest to właściwa decyzja, dlatego że nieruchomości posiadające dodatkowe atuty (np. atrakcyjny widok z okien, sporą odległość od ruchliwej ulicy) są kupowane w pierwszej kolejności. Oprócz tego, wraz z upływem czasu, coraz większa liczba mieszkań oraz domów w danej inwestycji jest niedostępna, i finalnie w ofercie dewelopera pozostaje kilka lokali, które często nie zostały nabyte z konkretnych powodów (m. in. mają układ trudny do aranżacji). Z tego powodu warto zainteresować się konkretną inwestycją na początku jej budowy. Dzięki temu będziesz posiadał większy wybór i łatwiej znajdziesz nieruchomość spełniającą Twoje najważniejsze wymagania.

Nowe mieszkanie z rynku pierwotnego

Inne udogodnienia

W przypadku nieruchomości, do których można się wprowadzić np. za dwa lata kolejnym ułatwieniem jest możliwość wprowadzenia zmian architektonicznych w planie wybranego domu lub mieszkania (tj. wyodrębnienie osobnej kuchni czy połączenie dwóch mieszkań w jedno). Wdrożenie takich zmian jest o wiele łatwiejsze i tańsze, kiedy inwestycja zaczyna się dopiero budować. Architekt umieszcza takie przekształcenia na rzucie budynku i są one uwzględniane podczas budowy. Takie działanie oszczędza czas potencjalnych kupujących, którzy posiadają szczegółową wizję swojego przyszłego M i dzięki deweloperowi mogą ją szybko zrealizować.

Kolejny artykuł

Krytyczne wymagania utrudniają poszukiwanie nieruchomości
Przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnej nieruchomości, przechodzisz przez etap orientacji na rynku. Porównujesz wtedy oferty, które pochodzą od różnych deweloperów, sprawdzasz ceny mieszkań i domów i jednocześnie kształtujesz własne wymagania odnośnie swojego wymarzonego miejsca. Czasami jednak zdarza się, że te kryteria zamiast ułatwić zakup, jeszcze bardziej go utrudniają. Co wtedy?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu