Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Podłoga z żywicy – co warto wiedzieć?


Podłoga z żywicy to rozwiązanie zyskujące coraz większe uznanie. Spotykana jest już nie tylko w halach przemysłowych, jej świetne możliwości doceniają także mieszkańcy domów i miejskich inwestycji. Podłoga żywiczna – co warto wiedzieć na jej temat?

Podłoga z żywicy – co warto wiedzieć?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule wspólnie z Ewą Czopko, architektem wnętrz Decrooom, odpowiemy o podłodze z żywicy. Przybliży dostępne rodzaje tej posadzki oraz podpowiemy, gdzie warto ją zastosować. Ekspercka wiedza z pewnością będzie również świetną inspiracją do aranżacji własnego mieszkania.

Przejdź do akapitów:

Żywica na podłogę – jaką wybrać?

Podłogi z żywicy cieszą się coraz większą popularność we wnętrzach – są ponadczasowe i mają wiele możliwości wykończenia i aranżacji. Jest to materiał niezwykle plastyczny, który pozwala nam na uzyskanie wyjątkowych efektów graficznych np. poprzez zatapianie drobnych elementów w żywicy. Podłoga żywiczna sprawdzi się zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych – salonie, sypialni, kuchni, jak i w pomieszczeniach gospodarczych czy obiektach przemysłowych. Jest to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne, odpowiednio wykonany będzie wyglądał świetnie przez długie lata.

Salon z podłogą z żywicy epoksydowej

Ten rodzaj posadzki może również znaleźć zastosowanie we wnętrzach z rynku wtórnego. Świetnie sprawdzi się w przypadku wnętrz z podłogą drewnianą – klepką lub parkietem. Żywica nie tylko podkreśli charakter podłogi, ale również ją zabezpieczy i utrwali. Warto podkreślić, że podłoga z żywicy zyskała także szczególną uwagę alergików, jako materiał bezspoinowy i higieniczny. Brak łączeń i przerw, w których mogłyby się gromadzić zanieczyszczenia oznacza niezwykłą łatwość utrzymania w czystości.

Możemy wyróżnić dwa rodzaje posadzek żywicznych:

  • żywica epoksydowa
  • żywica poliuretanowa

Żywica epoksydowa

W przypadku żywicy epoksydowej głównymi zaletami są twardość i odporność na substancje chemiczne oraz cena. Posadzka epoksydowa nie jest jednak odporna na zarysowania oraz działanie promieni UV (mogą powstawać na niej odbarwienia). Bez dodatkowej warstwy lakierowania z czasem może matowieć.

Żywica poliuretanowa

Posadzki poliuretanowe są odporne na ścieranie oraz światło UV, nie wymagają dodatkowego lakierowania. Wykonanie posadzki z żywicy poliuretanowej wiąże się jednak ze znacznie większym wydatkiem niż w przypadku żywicy epoksydowej.

Podłoga z żywicy – wzory

Podłoga z żywicy daje wiele możliwości aranżacyjnych, dzięki czemu możemy ją idealnie dopasować do naszych indywidualnych preferencji. W zależności od rodzaju wykończenia należy jednak pamiętać o zachowaniu równowagi np. między połyskiem posadzki, a pozostałymi elementami meblowymi.

Posadzki żywiczne to także ogromne możliwości pod względem doboru wzoru. Możemy zdecydować się na klasyczne, jednokolorowe rozwiązania, wybrać wzór imitujący marmur czy beton, dodać symboliczne drobinki brokatu, złota, srebra, a nawet zatopić w niej monety, kartki z książek, kamyki czy muszelki. Żywiczna posadzka może posiadać także wybrany malunek.

Podłoga z żywicy epoksydowej na poddaszu

Podłogi żywiczne 3D to szczególny rodzaj tego typu posadzek. Sprawdzają się one w odważniejszych wnętrzach. Rozwiązanie to polega na zatopieniu obrazu czy zdjęcia w podłodze. Wybór jest tu niemal nieograniczony, popularnym motywem jest ocean i życie podwodne. Często podłogi żywiczne 3D wykańcza się na wysoki połysk, co daje poczucie trójwymiarowości.

Posadzki żywiczne – aranżacje

Podłoga z żywicy jest niezwykle uniwersalna. Doskonale sprawdzi się w przestrzeniach w stylu minimalistycznym jako tło do dalszej aranżacji. Żywica wylana bezpośrednio na wylewkę betonową lub barwiona w masie z półmatowym wykończeniem pozwoli nam uzyskać efekt surowej posadzki w stylu industrialnym.

Posadzki z żywicy w wysokim połysku to eleganckie i estetyczne rozwiązanie do przestrzeni w stylu klasycznym.

Zastosowanie posadzek żywicznych w łazience

Do wnętrz osób lubiących odważne i nietypowe rozwiązania warto wykorzystać dodatkowe właściwości żywicy, jak możliwość zatapiania w niej różnych elementów. W ten sposób dodając złote lub srebrne drobinki stworzymy bazę do stylu glamour.

Ciekawym rozwiązaniem może być zatopienie w żywicy np. suszonych kwiatów. W ten sposób uzyskamy przytulny i sielski klimat cottage house.

Posadzki żywiczne – do jakich pomieszczeń warto je zastosować?

Zastosowanie posadzki z żywicy sprawdzi się przede wszystkim w pomieszczeniach takich jak łazienka, przedpokój, kuchnia i salon, ale żywica może być wykorzystywana również w sypialniach – jest antypoślizgowa i ciepła w dotyku. Rozwiązanie to przez wzgląd na swe właściwości antyelektrostatyczne polecane jest szczególnie osobom wrażliwym na kurz i zanieczyszczenia.

We wnętrzach z podłogą żywiczną warto zastosować dobre i równomierne oświetlenie o neutralnej barwie – w ten sposób wizualnie powiększymy przestrzeń mieszkania i wyeksponujemy wyjątkową podłogę. Podłoga z żywicy z wykończeniem na wysoki połysk poprzez odbicie światła dodatkowo pozwoli uzyskać efekt przestronności.

Podłoga z żywicy – cena za metr

Cena posadzek żywicznych jest bardzo zróżnicowana oraz uzależniona od koloru, wzoru oraz wybranego rodzaju żywicy. Nie bez znaczenia jest też docelowa grubość posadzek. Założyć można, że koszt materiałów potrzebnych do stworzenia tej podłogi mieści się w cenie 150-200 zł za metr kwadratowy. Cena zawiera posadzkę żywiczną, preparat gruntujący, lakier, warstwę antypoślizgową oraz warstwę zamykającą.

Koszt materiałów nie jest jednak jedynym jaki musimy ponieść. Kolejny wydatek to robocizna. Dobry fachowiec zadba o odpowiedni montaż podłogi, dzięki czemu zachowa ona swą kondycję przez długie lata. Montaż podłogi żywicznej wiąże się z odpowiednimi odstępami czasowymi zachowanymi pomiędzy wylewkami kolejnych warstw, a to przekłada się na długość zlecenia. Niewielkie powierzchnie w przeliczeniu na metr kwadratowy będą więc drożej wyceniane przez wykonawców niż obszerne pomieszczenia. W przypadku małych pokoi robocizna za metr kwadratowy wynosić będzie około 160-250 zł za mkw., natomiast większe powierzchnie to zaledwie 50-100 zł za mkw.

Wykonywanie posadzki z żywicy poliuretanowej

Ogrzewanie podłogowe jest kompatybilne z podłogą żywiczną, jednak rozwiązanie to wymaga dbałości od osoby wykonującej. Nie bez znaczenia jest tu odpowiednio wykonana wylewka betonowa, cementowa lub anhydrytowa. Nawet niewielkie różnice w grubości warstwy żywicznej mogą wpłynąć na efektywność ogrzewania podłogowego.

Zobacz również pozostałe porady aranżacyjne.


O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.

Kolejny artykuł

Ozdoby wielkanocne, które przystroją Twój dom
Ozdoby wielkanocne to element, który wzbogaca święta o nową energię, liczne kolory i niebywałą radość. Jeśli chcesz, aby w Twoim domu panowała pozytywna, rodzinna atmosfera, podpowiadamy jakie ozdoby wielkanocne warto w nim wyeksponować.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu