Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Pomysł na… luksfery! Niebanalne aranżacje nie tylko w klimacie retro


Luksfery, szklane pustaki, które przez lata były wykorzystywane w architekturze i aranżacji wnętrz, aktualnie przeżywają swój renesans. Te niepozorne elementy mogą całkowicie odmienić wygląd każdego pomieszczenia, dodając mu nie tylko stylu, ale także funkcjonalności. W tym artykule przyjrzymy się bliżej luksferom i sposobom na ich efektywne wykorzystanie we współczesnych aranżacjach.

Pomysł na… luksfery! Niebanalne aranżacje nie tylko w klimacie retro

Czego dowiesz się w z tego artykułu?

W tym artykule Kinga Kwestarz, architekt wnętrz Decoroom, przybliża krótką historię luksfer oraz dzieli się sposobami na ich praktyczne wykorzystanie we wnętrzach. Ścianka działowa w kawalerce, funkcjonalna dekoracja do łazienki, a może sposób na oddzielenie kuchni od salonu? Sprawdź, gdzie zastosować luksfery.

Przejdź do akapitów:

Luksfery we współczesnych aranżacjach – hit czy kit?

Aranżacje z luksferami, czyli szklanymi pustakami, niezmiennie kojarzą się nam z poprzednią epoką, chociaż obecnie architekci razem z producentami odkrywają na nowo ich potencjał. Kiedyś używane głównie jako ścianka działowa albo ściana na klatce schodowej czy w łazience, obecnie wracają jako element nowoczesnych wnętrz z nutką vintage. Co więcej, dzięki dostępności luksferów dostępnych w różnych kolorach możemy tworzyć ściany, które w nieszablonowy sposób dopełnią nasze wnętrze a przy okazji wpuszczą światło dzienne do pomieszczeń zamkniętych.

Luksfery do kuchni i łazienki

Luksfery świetnie sprawdzają się w kuchni i łazience. Odpowiednio zaimplementowane w łazience szklane kafle można wykorzystać do nadania przestrzeni wyjątkowego charakteru, tworząc przepuszczające światło ściany, nadające łazience nowoczesny i luksusowy wygląd.

Kuchnia to przestrzeń, w której luksfery dają jeszcze więcej możliwości aranżacyjnych. Możemy posiłkować się półścianka z luksferów dzielącą kuchnię od innych stref albo wykorzystać kafle jako ścianę nad blatem kuchennym. Doskonale zaprezentuje się też wyspa kuchenna z luksferami na bokach albo wprowadzenie szklanych kafli pod postacią akcentów dekoracyjnych, tworzących wzory lub zdobienia na ścianach.

Aranżacja salonu z wykorzystaniem luksferów

W salonie możemy wykorzystać luksfery do wydzielenia stref jako alternatywę dla ścian. Zastosowanie szklanych luksferów pozwoli uzyskać podział, a jednocześnie nie ograniczymy dostępu do światła dziennego. W kawalerkach, w których salon pełni funkcję kilku pomieszczeń, w tym także sypialni, ściana z luksferów sprawdzi się idealnie do oryginalnego oddzielenia łóżka i strefy prywatnej.

Luksfery

Jeśli zależy nam na oryginalnym efekcie możemy posiłkować się barwionymi kaflami, co pozwoli uzyskać naprawdę ciekawy efekt. Szczególnie, gdy architekt „czuje” ten materiał i potrafi wpisać go w założenia stylistyczne i wybraną estetykę, tworząc spójną całość.

Do jakich aranżacji wykorzystać luksfery?

Luksfery zyskały nowe życie i architekci coraz chętniej sięgają po nie przy projektowaniu wnętrz w stylu nowoczesnym, ale nawiązującym do klimatów retro. Ten materiał i możliwości jego zastosowania najlepiej odnajdą się w estetyce łączącej vintage z bieżącymi trendami oraz dobrze wyważonych, eklektycznych aranżacjach. Szklane kafle nie będą pasowały do klasyki czy wnętrz w stylu boho, ale w minimalistycznym wydaniu mogą sprawdzić się np. w aranżacjach loftowych czy scandi.

Zobacz również inne artykuły z działu Porady i aranżacje

O DECOROOM

Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.