Powiśle to obszar w dzielnicy Śródmieście w samym sercu miasta – mimo to powstają tu nowe, prestiżowe inwestycje.
Szukasz mieszkania w centrum Warszawy? W tym artykule prezentujemy obszar Powiśle. Będzie to miejsce idealne dla osób, które cenią sobie bliskość wszystkich najważniejszych punktów handlowo-usługowych, a także licznych atrakcji oferowanych przez miasto.
Przejdź do akapitów:
Na początku XIX w. Powiśle było dzielnicą przemysłową Warszawy, pod koniec stulecia powoli zaczęło ustępować miejsca Woli i Pradze. W czasie II wojny światowej zostało doszczętnie zniszczone. Po wojnie dzielnicę odbudowywano w dość pieczołowity sposób, wiele budynków nosi znamiona bardzo ciekawej architektury socrealistycznej. Warto spacerując zadzierać głowę i obserwować detale – balkony, gzymsy, kolumny. Dziś przepiękne kamienice sąsiadują z blokami i nowoczesnymi apartamentowcami.
Bardzo interesującym obiektem infrastruktury Powiśla jest neorenesansowy wiadukt im. Stanisława Markiewicza – łączący Powiśle z Krakowskim Przedmieściem. W powstanie wiaduktu zaangażowani byli: inż. Karol Sommer, który stworzył projekt, architekt Stefan Szyller i rzeźbiarz Jan Woydyga. Wiadukt był budowany w latach 1902–1905.
Mamy tu interesujące rzeźby – młodą Syrenę, kobietę w koronie z miejskich murów, która w jednej dłoni trzyma księgę, natomiast w drugiej – atrybuty nauki i sztuki. Obok siedzi siłacz trzymający koło zębate i miecz, stanowiące metaforę pracy. Nad nimi płonie znicz przedstawiający oświatę. Mężczyzna z falującą mokrą brodą i włosami to Wisła.
Nowym miejscem, które podbiło serca warszawiaków jest Elektrownia Powiśle. To klimatyczne centrum handlowe w industrialnych wnętrzach, przy Bulwarach Wiślanych. Znajdują się tu sklepy, restauracje, centra urody, jak również przestrzeń na większe imprezy i wydarzenia.
Na terenie Powiśla, nad Wisłą, znajduje się Centrum Nauki Kopernik. Miejsce super nowoczesne i interaktywne, gdzie tłumaczona jest – w sposób jasny dla każdego – fizyka, chemia i kosmos. Znajduje się tu również Planetarium.
Tuż obok jest Muzeum Sztuki Nowoczesnej – galeria z 200 dziełami współczesnych artystów polskich i międzynarodowych.
Na Powiślu działają dwa teatry: Małego Widza dla najmłodszych – na ul. Bednarskiej – oraz Ateneum – przy ul. Jaracza.
Na Powiślu nie brakuje terenów spacerowych, a cała dzielnica w pełni lata kipi zielenią. Zdecydowanie najbardziej spektakularnym parkiem jest Ogród Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Cały budynek biblioteki był wielokrotnie nagradzany w konkursach architektonicznych. Ogród na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie jest uznawany za jeden z największych oraz najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Odpoczywają tu studenci, mieszkańcy i turyści. Ogród składa się z części górnej i dolnej, jest tu staw, wiele rzeźb, liczne ławki i trawniki, ale przede wszystkim wspaniała panorama na miasto i rzekę.
Bulwary Wiślane ciągną się wzdłuż całego Powiśla i choć siłą rzeczy (a raczej powojennej historii) są wybetonowane i nie za bardzo można coś z tym zrobić, to po gruntownej renowacji paręnaście lat temu stały się jednym z ulubionych miejsc letniego odpoczynku. Jest tu wiele obiektów gastronomicznych i nocnych barów oraz pawilony, gdzie odbywają się spotkania ze sztuką. Wzdłuż wybrzeża poustawiane są drewniane leżaki, na których można się relaksować. Jest również wodny plac zabaw. Wzdłuż bulwarów biegnie ścieżka rowerowa, z której chętnie korzystają również rolkarze. Zielonym miejscem jest Skwer Tadeusza Kahla, gdzie dominują zadbane trawniki oraz stoi Pomnik Syrenki.
Centralnym parkiem Powiśla jest Park Kazimierzowski, przylegający do skarpy. Jest to dawny zwierzyniec królewski, potem ogród Uniwersytetu Warszawskiego – na terenie którego w latach 60-tych XX w. utworzono miejski park. Dziś jest tu wiele ławek oraz przyjemny plac zabaw. Wartym odwiedzenia miejscem na Powiślu jest również park Karola Beyera, gdzie jest sporo drzew, które w upalne dni dają przyjemny cień.
Całkowicie magicznym miejscem – kawałkiem Włoch w sercu Warszawy – jest Mariensztat. Są tu kolorowe kamienice, brukowane ulice, przyjemne zielone podwórka, pnąca się zabudowa po skarpie i panorama Starego Miasta. Ta część Powiśla jest wyjątkowo spokojna i urokliwa.
Komunikacyjnie Powiśle jest bardzo dobrze zorganizowane. Znajduje się tu stacja metra Centrum Nauki Kopernik, stacja PKP Powiśle, jeżdżą liczne linie autobusowe, do wielu miejsc można również dojść pieszo. Przez Powiśle przebiega jedna z większych ulic Warszawy – Wisłostrada.
Szkoły podstawowe znajdują się w południowej części dzielnicy, przedszkoli jest mało, ale są równomiernie rozplanowane. Na terenie Powiśla znajdują się publiczne i prywatne licea ogólnokształcące. Przy Browarnej i Lipowej znajduje się część wydziałów Uniwersytetu Warszawskiego. Główny kampus jest w bliskiej pieszej odległości.
Miłośnicy sportu na Powiślu będą zadowoleni. Jest dużo możliwości dla biegaczy, są dobrze poprowadzone ścieżki rowerowe. Na terenie Powiśla działają kluby sportowe, pod mostem Świętokrzyskim znajduje się skatepark, tuż za granicą obszaru, na Solcu, znajduje się OSiR.
Na Powiślu są większe i mniejsze sklepy spożywcze, w sąsiadujących dzielnicach – w pieszym zasięgu – są popularne dyskonty. Powiśle to gastronomiczny raj, na każdym kroku znajdziemy tu ciekawe restauracje, bary i kawiarnie. Możemy przebierać w ofercie kulinarnej z różnych stron świata i w różnych wydaniu, zarówno kameralnych knajp, jak i street foodu.
Większe centra medyczne są w sąsiadujących dzielnicach, na Powiślu nie brakuje specjalistycznych gabinetów.
Wierni mieszkający na Powiślu przynależą do parafii przy kościele św. Teresy od Dzieciątka Jezus, jak również do innych parafii w sąsiadujących obszarach, w bliskiej pieszej odległości.
Powiśle jest miejscem pełnym życia – z bogatą ofertą kulturalną i towarzyską, a także z doskonałą komunikacją. Będzie świetnym wyborem dla ludzi pragnących poczuć szybkie tętno miasta.
Szukasz mieszkania w pewnym oddaleniu od centrum miasta? Sprawdź pozostałe obszary.