Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Prawo i finanse

Kwestie prawne i finansowe bardzo często stanowią czarną magię dla osób poszukujących mieszkań z rynku pierwotnego, przez co tak naprawdę więcej jest pytań niż odpowiedzi. „Prawo i Finanse” to zbiór artykułów, które ważne i trudne tematy przedstawiają w sposób przystępny i zrozumiały – tak, aby każda osoba odnalazła się w morzu formalnościach związanych z zakupem nowego mieszkania. Wszystkie porady pochodzą od specjalistów w dziedzinie finansów i prawa.

Mieszkanie TBS – o czym musisz wiedzieć, zanim się na nie zdecydujesz?
Mieszkanie TBS to rozwiązanie dla osób, których nie stać na zakup mieszkania, a jednocześnie pragną czegoś więcej niż typowego najmu. Choć opcja ta może wydawać się prawdziwą okazją, zanim się na nią zdecydujesz, sprawdź, czy mieszkanie w systemie TBS jest faktycznie dla Ciebie.
Pierwsze mieszkanie bez podatku PCC – nowa perspektywa dla młodych nabywców
W ostatnich latach zakup własnego mieszkania stał się celem wielu młodych ludzi, marzących o stabilności i niezależności. Jednak bariera finansowa była często jednym z głównych wyzwań na tej drodze. Dobra wiadomość dla przyszłych nabywców: władze państwowe zdecydowały się na zniesienie 2% podatku PCC przy zakupie pierwszego mieszkania, otwierając nową perspektywę dla młodych poszukiwaczy nieruchomości.
Służebność gruntowa – na czym polega i jak ją ustanowić?
Służebność gruntowa pozwala na regulowanie relacji między właścicielami sąsiednich działek. Czasem jest też jedyną możliwością na zwiększenie użyteczności nieruchomości. Jakie ograniczenia i możliwości przynosi służebność gruntowa każdej ze stron?
Czym jest świadectwo energetyczne i kto musi je posiadać?
28 kwietnia 2023 r. został wprowadzony obowiązek posiadania świadectwa charakterystyki energetycznej. Sprawdź, czym dokładnie jest świadectwo energetyczne, kiedy jest konieczne i co grozi za brak posiadania dokumentu.
Bezpieczny kredyt 2% – co warto wiedzieć?
Bezpieczny kredyt 2%, przeznaczony dla osób, które chcą kupić pierwsze mieszkanie, ma ruszyć już 1 lipca 2023 r. Na czym dokładnie polega program i jakie warunki należy spełnić, by móc do niego przystąpić? Podpowiadamy.
Rodzinny kredyt mieszkaniowy, czyli lepsza wersja Mieszkania bez wkładu własnego
1 marca 2023 r. weszły w życie przepisy, które wprowadzają kilka istotnych modyfikacji w programie Mieszkanie bez wkładu własnego. Jedną ze zmian jest nowa nazwa programu: Rodzinny Kredyt Mieszkaniowy.
Służebność mieszkania – na czym polega i jak ją ustanowić?
Służebność mieszkania to gwarancja dożywotniego prawa do korzystania z wybranej części mieszkania. Najczęściej decydują się na to osoby spokrewnione. Co warto wiedzieć o służebności mieszkania oraz jak ją ustanowić
Podatek od nieruchomości 2023 – ile wynosi?
Od stycznia 2023 r. zmieniły się stawki podatku od nieruchomości – w 9 miastach podjęto decyzję o wprowadzeniu maksymalnych podwyżek. Ile dokładnie wynoszą opłaty i w których miastach trzeba zapłacić najwięcej?
Bezumowne korzystanie z nieruchomości – jakie kroki warto podjąć?
Korzystanie z czyjejś nieruchomości jest możliwe, ale tylko wtedy, kiedy właściciel nieruchomości wyraził na to zgodę albo sporządził odpowiednią umowę z zainteresowaną osobą. Jeśli powyższe warunki nie zostały spełnione, a nieruchomość jest użytkowana przez osobę trzecią, mamy do czynienia z bezumownym korzystaniem z nieruchomości.
Sądowe i umowne zniesienie współwłasności nieruchomości – niezbędne informacje
Współwłasność nieruchomości zwykle traktowana jest jako stan przejściowy, z uwagi na to, że strony najczęściej dążą do podziału nieruchomości. Zniesienia współwłasności nieruchomości możemy dokonać umownie lub na drodze sądowej.