Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Prawo i finanse

Kwestie prawne i finansowe bardzo często stanowią czarną magię dla osób poszukujących mieszkań z rynku pierwotnego, przez co tak naprawdę więcej jest pytań niż odpowiedzi. „Prawo i Finanse” to zbiór artykułów, które ważne i trudne tematy przedstawiają w sposób przystępny i zrozumiały – tak, aby każda osoba odnalazła się w morzu formalnościach związanych z zakupem nowego mieszkania. Wszystkie porady pochodzą od specjalistów w dziedzinie finansów i prawa.

Wrześniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej przynosi kolejną podwyżkę
Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje dotychczasową tendencję i zarządza 11 podwyżkę stóp procentowych. Tym razem zmiana jest kosmetyczna i wynosi zaledwie 25 pkt bazowych.
Wymeldowanie z mieszkania – co musisz wiedzieć?
Wymeldowanie z mieszkania należy zgłosić nie później niż w dniu wyprowadzki – można zrobić to nie tylko w urzędzie gminy, ale również online. Wymeldowanie może wystąpić także bez zgody osoby zameldowanej, jednak wymagane są do tego pewne podstawy.
Kim jest poręczyciel kredytu i jakie są jego obowiązki?
Poręczyciel kredytu to osoba, która pozytywnie wpływa na zdolność kredytową potencjalnego dłużnika i tym samym umożliwia mu zaciągnięcie kredytu. Poręczenie kredytu obciążone jest dużym ryzykiem, dlatego najczęściej decydują się na nie osoby bliskie i zaufane.
Wakacje kredytowe już od sierpnia 2022
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę wprowadzającą wakacje kredytowe, dzięki czemu od sierpnia kredytobiorcy mogą liczyć na kilka miesięcy wolnych od spłaty rat kredytu.
Kolejne posiedzenie RPP – lipcowa podwyżka stóp procentowych
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o 0,50 pkt. proc., oznacza to, że stopa referencyjna wzrosła z poziomu 6 proc. do 6,50 proc. Kredytobiorcy muszą być gotowi na wyższe raty kredytów.
Czy umorzenie kredytu po śmierci kredytobiorcy jest możliwe?
Czy śmierć kredytobiorcy jest jednoznaczna z umorzeniem kredytu? Niekoniecznie. Zobowiązania względem banku nie kończą się w chwili śmierci kredytobiorcy, stają się natomiast obowiązkiem spadkobierców. Jakie czynności należy podjąć po śmierci bliskiej osoby? Podpowiadamy.
Darowizna mieszkania – wszystko, co musisz wiedzieć
Darowizna mieszkania to nieodpłatne przekazanie nieruchomości. Na ten niemały gest najczęściej decydują się członkowie rodziny – zwykle rodzice przekazujący nieruchomość dzieciom.
Cesja kredytu hipotecznego – na czym polega?
Niektóre sytuacje życiowe sprawiają, że nie musimy już spłacać kredytu hipotecznego i takie zobowiązanie powinno zostać przeniesione na inną osobę. Przeniesienie kredytu hipotecznego ma miejsce najczęściej w przypadku rozwodu, gdy miłość już się skończyła, ale pozostał jeszcze wspólny kredyt na mieszkanie...
RPP podjęła decyzję – stopa referencyjna wzrosła do 6%!
Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe o kolejne 0,75 pkt proc., co spowodowało, że stopa referencyjna wzrosła z poziomu 5,25 proc. do 6 proc. Dla osób chcących kupić dom lub mieszkanie oznacza to wyższą ratę i dalszy spadek zdolności kredytowej. Ci, którzy kredyt już spłacają, powinni przygotować się na wzrost miesięcznego obciążenia.
RPP ponownie podniosła stopy procentowe. Stopa referencyjna najwyższa od 2008 roku!
Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o kolejnej podwyżce stóp procentowych – główna stopa procentowa wzrosła o 0,75 pkt proc. Niestety kredytobiorcy muszą być przygotowani na to, że to jeszcze nie koniec.