Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Profesjonalna aranżacja wnętrz — czy to się w ogóle opłaca?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Wybór i zakup nowego mieszkania, które w pełni spełni nasze wyobrażenia, jest pierwszym i najtrudniejszym krokiem. Jeśli masz już to za sobą – gratulujemy. Teraz pozostaje Ci jedynie wprowadzenie ewentualnych poprawek remontowych i wzięcie się za wystrój wnętrza.

Profesjonalna aranżacja wnętrz — czy to się w ogóle opłaca?

Dla jednych wystrój wnętrza będzie to świetną zabawą i już od dawna mają w głowie wizję tego, jak będzie wyglądało ich mieszkanie. Jednak są też tacy, którym konieczność aranżacji spędza sen z powiek. Możliwe też, że chcieliby sami urządzić wnętrze swojego mieszkania, ale po prostu nie mają do tego talentu albo brakuje im czasu. I właśnie wtedy dobrym pomysłem będzie skorzystanie z pomocy architekta wnętrz.

Wstępne spotkanie z architektem

Na początku możemy liczyć na wstępne spotkanie z architektem, który zaproponuje nam odpowiedni dla nas projekt i pokaże swoje dotychczasowe osiągnięcia. Czasami jest tak, że za takie pierwsze spotkanie nie będziemy musieli nic płacić, więc jeśli architekt wraz ze swoimi pomysłami nie przypadnie nam do gustu, możemy już na typ etapie zrezygnować ze współpracy. Jednak w większości przypadków architekt policzy sobie jakąś kwotę już od samego początku naszej „współpracy”, dlatego warto dogadać takie kwestie jeszcze przed spotkaniem. Jeśli architekt jest profesjonalny – żadne koszty nie powinny być ukryte i sami powinniśmy od razu wiedzieć, czego możemy się spodziewać.

Profesjonalna aranżacja nowego mieszkania

Ile finalnie kosztuje projekt?

Jeśli zdecydujesz się na współpracę z danym architektem, musisz dowiedzieć się, ile zapłacisz za współpracę z nim. Warto zacząć od tego, że w zależności od projektanta, koszt projektu może być policzony jako całość (całkowita cena za konkretne pomieszczenie, często ustalona z góry i niezależnie od metrażu) albo rozliczony za metr kwadratowy. Inna kwestią jest to, czy chcemy dostać projekt kompleksowy, obejmujący całe mieszkanie, czy ma to być tylko koncept. Wiadomo, że za sam zarys zapłacimy mniej, około 80-100 zł za m² – jeśli zdecydujemy się na sporządzenie go przez profesjonalne biuro projektowe. Możliwe, że mniej policzą sobie za koncept architekci, którzy pracują jako freelancerzy, albo też osoby dopiero rozpoczynające swoją karierę jako architekci. Od nas zależy decyzja komu powierzymy nasze mieszkanie. Jeśli chodzi o projekt kompleksowy, zapłacimy za niego kilkadziesiąt złotych więcej i też dłużej będziemy musieli na niego poczekać. Ceny takich projektów, podobnie jak powyżej, zależą od tego, czy przygotowanie całościowego planu dla naszego mieszkania zostanie wykonane przez osoby na zaawansowanym poziomie czy te dopiero wdrażające się w temat.

Aranżacja wnętrza nowego mieszkania przez architekta

Korzyści z profesjonalnej aranżacji wnętrz

Przede wszystkim zaoszczędzony czas. Jeśli zdecydujemy się na kompleksową pomoc architekta, możemy liczyć na to, że zajmie się on wszystkim za nas: od stworzenia projektu mieszkania, aż po nadzorowanie działań ekipy budowlanej. Kolejną korzyścią jest to, że otrzymamy profesjonalną pomoc na każdym etapie współpracy. Będzie to idealnym rozwiązaniem dla osób, które nie znają się na aranżacji wnętrz, a pragną mieć piękne mieszkanie, w którym wszystko będzie ze sobą współgrało. Zatrudnienie architekta na pewno nam w tym pomoże, a przy tym zaoszczędzimy sobie stresu i głowienia się, czy aby na pewno taka kanapa będzie pasowała do koloru paneli czy ścian.

Kolejny artykuł

Ściana dekoracyjna — inspiracje
Jeśli szukasz sposobów na urozmaicenie wnętrza swojego mieszkania, ciekawym pomysłem będzie dekoracyjna ściana, np. w salonie czy w sypialni. I tak naprawdę wcale nie potrzebujesz do tego wiele – możesz tylko jedną ścianę zaprojektować w oryginalny i wyszukany sposób, a pozostałe pomalować neutralnym kolorem. Sprawdź kilka fajnych sposobów na wyróżnienie ściany w mieszkaniu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu