Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Raków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Raków to obszar w północnej części warszawskiej dzielnicy Włochy. Sąsiaduje ze Starymi Włochami, z Salomeą, Okęciem i Szczęśliwicami. W granicach Warszawy od 1951 r. Czy w tym obszarze warto zamieszkać?

Raków – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Interesuje Cię obszar Raków? W tym artykule opowiemy jego krótką historię oraz przedstawimy atrakcje i udogodnienia dostępne w tej okolicy. Podpowiemy również jak prezentuje się infrastruktura obszaru Raków.

Przejdź do akapitów:

Raków – krótka historia

Raków pojawia się w źródłach już w XIII w., gdy rycerz Gotard dostał od Konrada mazowieckiego wieś Rakowo. Raków zmieniał granice i właścicieli, mocno ucierpiał w czasie powstania kościuszkowskiego. Rozwój Rakowa był zatrzymany przez władze carskie z powodu budowy pobliskich fortów (V i VI). Po odzyskaniu niepodległości Raków został podzielony i wchłonięty przez okoliczne osady.

Warszawa Włochy Raków – znakomite mieszkanie wokół skwerów sprzyjających spacerom

Dziś w wyodrębnionym obszarze znajdują się obiekty przemysłu transportowego przynależne do lotniska Chopina. Obszar prężnie się rozwija i zmienia. Inwestycje powstają na terenie całego obszaru, obecnie są oddawane przy Szybkiej, Instalatorów i Łopuszańskiej.

Raków – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Z racji przemysłowego charakteru Rakowa, nie ma tu wydzielonego parku, jednak w pieszej odległości znajduje się wspaniały teren rekreacyjny w Parku Szczęśliwickim oraz Fort Szczęśliwice (na północy), oraz Fort VI Okęcie (na południu).

Warszawa Włochy Raków – ścieżki do aktywności fizycznej

Namiastką parku jest Rakowskie Molo, zorganizowany teren wokół stawu, gdzie na białych kładkach i pomostkach można chwilę odsapnąć.

Mieszkania – Raków

Charakter zabudowy jest tu trochę zaburzony, przy niektórych ulicach stoją domy jednorodzinne, zaraz obok hale magazynowe, garaże i powstają nowe apartamentowce. Pewnie parę lat zajmie, zanim to wszystko się uporządkuje i ujednolici, jednak potencjał jest duży, patrząc na Nowy Żoliborz.

Inwestycja mieszkaniowa – Raków

Komunikacja w obszarze Raków jest dobra. Tuż przy granicy obszaru znajduje się stacja kolejki WKD Warszawa Raków, skąd można w paręnaście minut dojechać do Centrum. Przystanki autobusowe są zlokalizowane wzdłuż ulicy Łopuszańskiej. Drugą większą drogą poprowadzoną przez Raków jest „7” – Aleje Jerozolimskie.

Przystanek PKP – Raków

Na terenie Rakowa edukacja jest w powijakach, powstają pierwsze prywatne przedszkola, do rejonowych przedszkoli i szkół podstawowych trzeba się dostać u sąsiadów. Przy granicy obszaru znajduje się Uczelnia Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej.

Przy Łopuszańskiej znajduje się spore centrum biznesowe, gdzie mają siedziby mniejsze i większe firmy.

Miłośnicy sportu może nie mają tu terenów biegowych czy rowerowych, ale zadowalająca jest oferta zajęć na salach. Na Krakowiaków jest Zdrofit, na Rakowskiej Oh! my gym. Na Krakowiaków jest strzelnica PM Shooter. Przy Łopuszańskiej znajduje się AIRO – Park Trampolin i sala zabaw Space Kids.

Inwestycja od strony zielonego patio

Trudno na Rakowcu iść na miły spacer, ale bardzo łatwo kupić czego dusza zapragnie. Centrum Handlowe Modo, to miejsce, gdzie skupione są sklepy z różnych branż – spożywczej, konfekcyjnej, budowlanej, innej specjalistycznej, jest też Media Expert. Tuż obok jest Targowisko Bakalarska, gdzie mieści się ponad 400 stoisk różnych branż, głównie ubraniowej, ale można też zjeść fantastyczne wietnamskie jedzenie. To tu został przeniesiony Jarmark Europa ze Stadionu Dziesięciolecia.

Centrum Handlowe Modo – Raków

Na terenie Rakowa nie ma centrum medycznego, jednak znajdują się one w sąsiednich dzielnicach. Najbliższa poradnia POZ znajduje się na Szczęśliwicach.

Warszawa Włochy Raków – ciche mieszkanie w kameralnej zabudowie

Gastronomicznie nikt by się nie spodziewał glorii i chwały, ale Bakalarska i autentyczna wietnamska kuchnia może zrobić robotę za całą dzielnicę. Poza bazarem są pojedyncze restauracje i knajpki przy nowych inwestycjach. Dużo smaków krąży wokół Azji.

Warszawa Włochy Raków – dynamicznie rozwijająca się część Warszawy

Raków jest na pewno miejscem z dużym potencjałem, nieraz się okazało, że w poprzemysłowych częściach Warszawy można zorganizować całkiem sprawnie działającą dzielnicę. Wymaga to jednak nieco cierpliwości. Jest to wybór dobry dla zmotoryzowanych, którzy nie oczekują zbyt wiele od najbliższej okolicy.

Poznaj również pozostałe obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Czyste – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Obszar Czyste mieści się w warszawskiej dzielnicy Wola i sąsiaduje z Mirowem, Młynowem, Odolanami i Starą Ochotą. Czyste wyróżnia nie tylko świetna infrastruktura handlowo-usługowa, ale też bardzo dobra komunikacja.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu