Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Ranking kredytów hipotecznych 2020 – najlepsze oferty w maju

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Sytuacja na runku wciąż może ulegać mniejszym lub większym zmianom. Dlatego warto śledzić i trzymać rękę na pulsie. Raz upatrzona oferta może być już nieaktualna lub mało atrakcyjna, gdy na rynku pojawią się nowe. Aby to wam ułatwić, przygotowaliśmy zestawienie, które zawiera najlepsze kredyty hipoteczne 2020 roku.

Ranking kredytów hipotecznych 2020 – najlepsze oferty w maju

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W poniższym materiale znajdziecie ranking kredytów hipotecznych 2020, czyli cztery najlepsze kredyty hipoteczne dostępne w maju, na które warto zwrócić uwagę. Co ważniejsze, spróbujemy Wam pokazać ich wady i zalety oraz zrozumieć, które pozycje oferty stanowią o ich atrakcyjności. Bo najlepsze kredyty nie zawsze są najtańsze, a te najlepsze nie zawsze są dostępne dla wszystkich.

Przejdź do akapitów:

To, o czym musicie pamiętać, planując zakup nieruchomości z wykorzystaniem kredytu hipotecznego, to, że sytuacja na rynku może być dość dynamiczna. Oferty banków zmieniają się dość często i są uzależnione m.in. od sytuacji gospodarczej w Polsce i na świecie, prognoz na najbliższe miesiące, decyzji Rady Polityki Pieniężnej dot. stóp procentowych oraz polityki wewnętrznej poszczególnych instytucji finansowych. Proces wyboru mieszkania lub domu oraz związane z tym formalności mogą zająć nawet kilka miesięcy.

Maj 2020 – niskie oprocentowanie i większe restrykcje

Jak mówi Agnieszka Młodkowska, specjalista ds. finansów - Maj 2020 roku przyniósł dość spore zmiany w ofertach kredytów hipotecznych, za którymi stoi pandemia koronawirusa. Z jednej strony, po dwukrotnej obniżce stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej oprocentowanie kredytów jest najniższe w historii – trzymiesięczny WIBOR, według którego banki wyliczają oprocentowanie, wynosi tylko 0,7%. Z drugiej strony, banki coraz bardziej restrykcyjnie podchodzą do oceny kredytobiorców, zaostrzając kryteria dot. wkładu własnego czy formy zatrudnienia.

Ranking kredytów hipotecznych 2020 – cztery najtańsze oferty

Aby stworzyć ranking kredytów hipotecznych 2020, przyjmujemy dla wszystkich ofert wspólne założenia, które odzwierciedlają parametry kredytów najczęściej wybieranych przez naszych klientów:

  • kwota kredytu to 400 000 zł,
  • okres kredytowania to 30 lat,
  • raty równe,
  • wkład własny wynosi 20%.

4 najlepsze kredyty hipoteczne 2020 roku:

1. Credit Agricole – Kredyt Mieszkaniowy „Niższa marża” – pakiet VIP

Oferta banku Credit Agricole jest najbardziej korzystna, jeśli chodzi o koszt całkowity kredytu (176 182 zł) i wysokość comiesięcznej raty (1560 zł). Jak sama nazwa wskazuje, za sprawą dość niskiej marży – 1,7%. Niestety oferta ma dużo wykluczeń i wymagań, które sprawiają, że nie wszyscy będą mogli i chcieli z niej skorzystać. Przede wszystkim bank rozpatruje tylko wnioski od osób zatrudnionych na umowę o pracę oraz bardzo restrykcyjnie podchodzi do oceny zdolności kredytowej. Wiele osób może zniechęcić się koniecznością zapłacenia prowizji w wysokości 1% jeszcze przed otrzymaniem decyzji kredytowej. Dodatkowo zobowiązujemy się, że przez cały okres kredytu co miesiąc na konto w banku będzie wpływać wynagrodzenie w wysokości min. 10 000 zł. Ubezpieczenie nieruchomości i ubezpieczenie na życie musi być zawierane w banku kredytodawcy przynajmniej przez 5 lat.

Plusy:

+ Niska marża banku na poziomie 1,7%

+ 0% prowizji od wcześniejszej spłaty

Minusy:

– Tylko umowa o pracę

– Prowizja w wysokości 1% kwoty kredytu – 4000 zł

– Wpływ wynagrodzenia w wys. Min. 10 000 zł

2. Credit Agricole – Kredyt Mieszkaniowy „Prowizja 0%” – pakiet premium

Druga oferta banku jest droższa (prowizja wynosi już 2%), ale pozbawiona kilku minusów oferty w pakiecie VIP. Przede wszystkim nie musimy płacić prowizji w wysokości 1% kwoty kredytu wymaganej jeszcze przed decyzją kredytową. Comiesięczne wpływy na konto to już tylko 3000 zł. Podobnie jak w pakiecie VIP nie zapłacimy prowizji od wcześniejszej spłaty kredytu, ale ubezpieczenie nieruchomości i ubezpieczenie na życie musi być zawarte w banku kredytodawcy przynajmniej przez 5 lat.

Plusy:

+ 0% prowizji od wcześniejszej spłaty

+ wymagane wpływy na konto w wysokości min. 3000 zł

Minusy:

– marża banku na poziomie 2%

– przez 5 lat ubezpieczenie nieruchomości i na życie wymagane w banku kredytodawcy

3. BNP Paribas – Kredyt hipoteczny i budowlany – WIOSNA 2020

BNP Paribas oferuje kredyt po dość niskiej marży – 1,8%, co przekłada się na ratę w wysokości zaledwie 1580 zł miesięcznie. Jednak pakiety ubezpieczenia oferowane przez bank podnoszą nam całkowity koszt kredytu. Oczywiście bank dopuszcza ubezpieczenie z zewnątrz, ale wtedy podniesie nam odpowiednio marżę kredytu. Kalkulacja uwzględnia najniższą możliwą marżę, ale z obowiązkiem wykupu ubezpieczenia w BNP Paribas. Wymagania dot. comiesięcznych wpływów na konto są niskie – wystarczy 2500 zł. Bank wymaga jednak zgody na e-korespondencję, jej brak podnosi marże kredytu o 0,3 p.p.

Plusy:

+ niska marża na poziomie 1,8%

+ comiesięczne wpływy na konto na stosunkowo niskim poziomie – min. 2500 zł

+ akceptowane ubezpieczenie nieruchomości z zewnętrznej instytucji finansowej

Minusy:

– brak zgody na e-korespondencję podnosi marżę o 0,3 p.p.

– kosztowne ubezpieczenie nieruchomości i pakiet ubezpieczeń na życie

– wzrost marży kredytu w przypadku wyboru ubezpieczenia z zewnątrz

– prowizja 1% od wcześniejszej spłaty

4. mBank PROMO K mieszk. „Wiosna w Twoim m” Active do 21.05.2020

Ostatnią ofertą, na którą warto zwrócić uwagę, jest kredyt hipoteczny od mBanku z marżą na poziomie 2,1%. Potencjalnym minusem jest obowiązkowe ubezpieczenie na życie przez 5 lat w wysokości 0,045% kwoty pozostałej do spłaty. Próba wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu w ciągu pierwszych trzech lat będzie obciążona prowizją w wysokości 2%. Nie ma za to prowizji za wcześniejszą częściową spłatę. Warunkiem oferty jest też comiesięczny wpływ na konto wynagrodzenia lub dwukrotności wysokości raty w przypadku dochodów z innych źródeł.

Plusy:

+ brak prowizji za wcześniejszą częściową spłatę

+ akceptowane ubezpieczenie nieruchomości w zewnętrznej instytucji finansowej

Minusy:

– prowizja za wcześniejszą całkowitą spłatę

– przez 5 lat wymagane ubezpieczenie na życie: 0,045% kwoty pozostałej do spłaty

Nasz ranking najlepszych kredytów hipotecznych zbiera aktualne oferty z banków i szereguje je według całkowitych kosztów kredytu. Uwzględnia też inne istotne parametry takie jak oprocentowanie, wysokość raty, koszty początkowe i okresowe oraz ubezpieczenia i produkty dodatkowe (tzw. cross-selling).

Całkowity koszt kredytu to nie wszystko

Niskie koszty początkowe (brak prowizji, niska marża) często oznaczają wyższe koszty w dłuższym terminie (droższe obowiązkowe ubezpieczenie, prowizja od wcześniejszej spłaty, wysokie wpływy na konto). Jak widzisz, wybór najlepszej oferty kredytu nie jest łatwy, zależy od wielu czynników, w tym również od Twojej indywidualnej sytuacji. Mamy nadzieję, że nasz ranking najlepszych kredytów aktualnie dostępnych na rynku, choć trochę pomoże Ci w poszukiwaniach.

Kolejny artykuł

Nowe mieszkania – Kraków. Zobacz najlepszą inwestycję w kwietniu 2020!
Szukasz mieszkania od dewelopera? Kraków może pochwalić się nową inwestycją, która z pewnością Cię zainteresuje. Klienci obido.pl wytypowali kolejną najlepszą inwestycję w Krakowie. W kwietniu 2020 r. najwięcej głosów zdobyło osiedle Nowa Myśliwska dewelopera Spravia. Jest to nowa inwestycja w Krakowie, która znajduje się w bardzo dobrej lokalizacji. Jej zakończenie nastąpi w II kwartale 2022 roku.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu