Sytuacja związana z pandemią koronawirusa przyczyniła się do kilku istotnych zmian z wielu dziedzinach życia. Jedną z istotnych kwestii – zwłaszcza dla osób starających się o kredyt hipoteczny – są zmiany wprowadzone przez banki. Dotyczą one m.in. wysokości wkładu własnego, a także ograniczenia branż, z których uzyskiwane dochody będą uznawane przez bank za wartościowe i stabilne. W których bankach najłatwiej dostać kredyt? Przedstawiamy ranking kredytów hipotecznych.
W tym artykule znajdziesz najnowsze informacje o wkładzie własnym, który oferują banki w związku z sytuacją, spowodowaną koronawirusem. Dowiesz się, jakie są najlepsze oferty banków na polskim rynku i jakim wkładem własnym musisz dysponować.
Przejdź do akapitów:
Z powodu sytuacji związanej z pandemią koronawirusa, banki wprowadziły nowe wymagania odnośnie do wkładu własnego. Standardowo wkład własny wynosi 10% lub 20%, jednak niepewna sytuacja spowodowała, że niektóre banki zaczęły podwyższać wymagany wkład własny – jako przykład może posłużyć ING Bank Śląski, który wymagał 30% wkładu własnego, na ten moment wkład własny ponownie wynosi 20%. Teraz, kiedy następuje powolne rozmrażanie rynku, większość banków powróciła do dawnych praktyk i ponownie obniżyła wymagany wkład własny do standardowych wysokości.
Wybierając bank, w którym zostanie zaciągnięty kredyt hipoteczny, należy wziąć pod uwagę kilka ważnych parametrów. Będzie to wysokość wkładu własnego, ale także RRSO (rzeczywista roczna stopa procentowa), okres kredytowania i maksymalna kwota kredytu. Jeśli zastanawiasz się, które banki dają kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym, sprawdź nasz ranking kredytów hipotecznych.
Które banki dają kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym? Na ten moment można znaleźć 5 banków, które wymagają jedynie 10% wkładu własnego – jest to mBank, Alior Bank, Bank Millennium, Credit Agricole oraz Santander Bank Polska.
1. mBank
Bank nie zwiększył restrykcji, jeśli chodzi o wysokość wkładu własnego – ten cały czas wynosi minimum 10%. Jeśli posiadasz już 2 inne kredyty, wtedy wkład własny wzrasta do 30%, jeśli 3 inne kredyty – do 40%. Kredyt bez problemu otrzymają osoby, uzyskujące dochód z działalności gospodarczych, ale tylko tych, które nie są zagrożone z powodu pandemii. Dochód może być uzyskiwany także z umowy o pracę, z umowy zlecenia czy o dzieło.
2. Alior Bank
Alior Bank to również jeden z niewielu banków, który pomimo pandemii nie zwiększył wysokości wymaganego wkładu własnego i pozostał przy minimum 10%. Bank przy udzielaniu kredytów bierze pod uwagę przede wszystkim sytuację finansowo-ekonomiczną potencjalnego kredytobiorcy, w tym wysokość oraz stabilność zarobków, istniejące zobowiązania finansowe i ogólny poziom stałych wydatków.
3. Bank Millennium
Bank przy udzielaniu kredytu z wkładem własnym minimum 10% weźmie pod uwagę głównie sytuację finansową wnioskodawcy. W przypadku, gdy wartość nieruchomości wyniesie powyżej 500 tys. zł lub 750 tys. zł (wszystko zależy, w jakim mieście znajduje się nieruchomość) wtedy wkład własny zaczyna się od 20%. Najważniejsza będzie tutaj wysokość zarobków, stabilność zawodowa, sytuacja branży, w której wnioskodawca jest zatrudniony oraz dobra historia kredytowa.
4. Credit Agricole
Bank nie zmienił zasad swojego działania na czas pandemii i wciąż możliwe jest uzyskanie kredytu przy 10% wkładu własnego, jeśli dochody są uzyskiwane z działalności gospodarczej i z umowy cywilnoprawnej. Przy czym, przed udzieleniem takiego kredytu, bank bierze pod uwagę rodzaj nieruchomości, jej wartość oraz położenie, jak również źródło dochodów wnioskodawcy.
5. Santander Bank Polska
Bank akceptuje minimum 10% wkładu własnego, ale tylko w przypadku klientów wewnętrznych banków (dla pozostałych wynosi on 20%). Kredyt otrzymają osoby uzyskujące dochody z działalności gospodarczej, przy czym bank dokładnie sprawdza ryzyko związane z daną branżą oraz stabilność dochodów wnioskodawcy.
Jeśli możesz sobie pozwolić na kredyt hipoteczny z 20% wkładem własnym, zyskasz większy wybór i będziesz mógł wybrać odpowiednią ofertę kredytu spośród 8 banków – oczywiście do tego dochodzi jeszcze 5 wcześniej opisanych banków, gdzie oprócz wkładu własnego 10%, można zaoferować większy wkład – więc całościowo możesz wybierać spośród 13 banków.
1. PKO BP
Bank z początkiem pandemii wprowadził zwiększenie minimalnego wkładu własnego z 10% do 20%. Kredyt otrzymają osoby osiągające przychód z działalności gospodarczej oraz umów cywilnoprawnych. Ważna będzie tutaj wysokość oraz systematyczność zarobków osiąganych przed wnioskodawcę, a także jego historia kredytowa.
2. Pekao Bank Hipoteczny
Bank z powodu pandemii podniósł wysokość wkładu własnego z 10% do 20%. Kredyt mogą otrzymać osoby, które otrzymują dochody z działalności gospodarczej lub umowy cywilnoprawnej – tutaj także z wyjątkiem tych branż, które są na liście podwyższonego ryzyka (przykładowo: gastronomia, turystyka, czy organizacja wydarzeń sportowych).
3. ING Bank Śląski
Początkowo bank zwiększył wysokość wkładu własnego do 30%, jednak od połowy września minimalny wkład własny ponownie wynosi 20%. Bank udziela kredytu tym osobom, które osiągają dochody z działalności gospodarczej, z wyłączeniem tych branż, które znajdują się na liście zagrożonych z powodu koronawirusa.
4. BOŚ Bank
BOŚ Bank na czas pandemii podniósł wysokość wkładu własnego aż do 40%. Obecnie znowu jest to 20%, natomiast udzielając kredytu, bierze pod uwagę dochody uzyskiwane z działalności gospodarczej, a także kondycję danej branży. Przy ocenie zdolności kredytowej, bank nie bierze pod uwagę dochodów z umowy cywilnoprawnej.
5. Bank Pocztowy
Bank udziela kredytów osobom uzyskującym dochody z działalności gospodarczej i na podstawie umowy cywilnoprawnej. Wkład własny cały czas wynosi tutaj 20%.
6. Pekao SA
Bank podniósł minimalny wkład własny z 10% do 15%. Kredyt otrzymają osoby uzyskujące dochody z różnych źródeł, a ostateczna decyzja czy dany przychód można uznać za wartościowy, zostanie wydana po sprawdzeniu przez bank otrzymanych dokumentów finansowych załączonych wraz z wnioskiem.
7. BNP Paribas
W BNP Paribas wkład własny wynosi minimum 20%. Aby otrzymać kredyt, bank musi dobrze sprawdzić sytuację finansową wnioskodawcy – wysokość i stabilność zarobków, historię kredytową oraz gospodarczą sytuację branży, w której wnioskodawca pracuje.
8. Citi handlowy
Tutaj również, jak w pozostałych bankach, wymagany wkład własny wynosi minimum 20%, a bank przy rozpatrywaniu wniosku potencjalnego kredytobiorcy weźmie pod uwagę jego zarobki oraz to, czy miejsce jego zatrudnienia nie znajduje się wśród branż zagrożonych przez pandemię.
Jak widać, nawet pomimo obecnej sytuacji wciąż możliwy jest kredyt hipoteczny z 10% wkładem własnym, oczywiście z pewnymi zastrzeżeniami. Większość banków udziela kredytu osobom uzyskującym dochody z branży, która jest w miarę odporna na straty, jakie niesie ze sobą pandemia. Jeśli dysponujesz większą gotówką, warto wziąć pod uwagę kredyt hipoteczny z 20% wkładem własnym, ponieważ takie rozwiązanie oferuje większą ilość banków, w których możesz znaleźć atrakcyjną dla Ciebie ofertę.
Przeczytaj także: Koronawirus a kredyt hipoteczny – jak wygląda sytuacja na rynku