Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Rośliny bezpieczne dla kota – co można spokojnie wybrać do mieszkania?

Ula Olczak
Ula Olczak

Każdy odpowiedzialny właściciel zwierzaka z pewnością zastanawiał się nad tym, co może stanowić niebezpieczeństwo dla jego pupila. Wśród zagrożeń znajdują się toksyczne rośliny. Kwiaty pozytywnie wpływają na każde wnętrze, dlatego nie warto z nich rezygnować. Poznaj rośliny bezpieczne dla kota i innych zwierząt domowych.

Rośliny bezpieczne dla kota – co można spokojnie wybrać do mieszkania?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się które rośliny są bezpieczne dla kota oraz z jakich kwiatów lepiej zrezygnować. Przedstawimy ozdobne kwiaty, paprocie, palmy, a także rośliny ogrodowe. Podpowiemy też jak aranżować przestrzeń z roślinami.

Przejdź do akapitów:

Rośliny bezpieczne dla kota

Wielu właścicieli kotów, aby zadbać o ich zdrowie, całkowicie rezygnuje z roślinności w domu. Nie jest to jednak konieczne! Istnieje wiele gatunków, które można określić jako rośliny bezpieczne dla kota. Warto pamiętać, że kwiaty oznaczone jako „lekko trujące”, wciąż stanowią dla zwierząt zagrożenie, ponieważ akurat nasz pupil może być uczulony na daną substancję. Skoro my nie spożywamy pożywienia, które jest dla nas delikatnie trujące, lepiej zadbać o to, by i nasz kot czy pies nie miał takiej okazji. Dodatkowo decydując się na jakąkolwiek roślinność, warto ograniczyć środki ochrony roślin oraz sztuczne nawozy i postawić na ekologiczną uprawę.

Biały kot obok ciętych kwiatów

Jeśli nie masz pewności, czy Twoja roślina będzie odpowiednia dla zwierzaka, możesz sprawdzić to na długiej liście stworzonej przez Amerykańskie Towarzystwo Zapobiegania Okrucieństwu Wobec Zwierząt. Każda roślina posiada swoją łacińską nazwę i zwykle jest odpowiednio opisana na zakupionym egzemplarzu, dlatego wyszukanie jej na stronie nie powinno stanowić problemu.

Rośliny bezpieczne dla kota i psa – ozdobne kwiaty, paprocie czy palmy?

Wśród bezpiecznych roślin znajdziemy zarówno te, które zakwitają pięknymi kwiatami, jak i wiecznie zielone paprocie. To, na co się zdecydujemy, zależy tylko od naszych preferencji.

Rośliny domowe bezpieczne dla kota – kolorowe kwiaty doniczkowe

Nie musisz rezygnować z kolorowo kwitnących kwiatów! Większość storczyków to kwiaty bezpieczne dla kota, poza nimi znajdziesz jeszcze wiele atrakcyjnych gatunków kwiatów doniczkowych. Niektóre z nich, to:

 • fiołki afrykańskie – nieduże rośliny doniczkowe o mięsistych liściach i kolorowych barwnych kwiatach,
 • kamelia japońska – roślina o gęstych ciemnozielonych liściach i kwiatach występujących w kolorach np. różowych, czerwonych lub białych,
 • gloksynia – roślina o dużych kielichowatych kwiatach kwitnących na czerwono, różowo, fioletowo czy biało,
 • skrętnik – roślina o dzwonkowatych, kolorowych kwiatach,
 • storczyki – pięknie kwitnące odmiany katleja, falenopsis czy dendrobium.

Rośliny całkowicie bezpieczne dla kota – paprocie

Wiele paproci dostępnych do domowej hodowli to rośliny bezpieczne dla zwierząt, na przykład:

 • nefrolepis – długie pierzaste liście wyginające się łukowato,
 • orliczka – dekoracyjne, dwubarwne liście ze srebrzystym pasem na środku liści,
 • dawalia – delikatne, zwarte liście; długie futrzaste kłącza rośliny przypominają odnóża egzotycznego pająka,
 • płaskla – wyjątkowe liście przypominające łosie rogi.

Wśród roślin idealnych dla miłośników kotów wyróżnić można m.in. trzykrotkę, peperomię i marantę

Bezpieczne rośliny dla kota i psa – rośliny o ozdobnych liściach

Jeśli jesteś miłośnikiem roślin o pięknie zdobionych liściach i chcesz wybrać nietoksyczny gatunek, zwróć uwagę na rośliny takie jak:

 • trzykrotka – atrakcyjne, wielobarwne liście i kaskadowy przekrój,
 • pilea – okrągłe liście przypominające monety (dlatego zwana jest również pieniążkiem) na długich cienkich ogonkach liściowych,
 • peperomia – okrągłe liście w purpurowym obramowaniu,
 • kalatea – duże, zdobne liście w kolorystyce zależnej od odmiany,
 • maranta – ornamentalne i wzorzyste liście.

Rośliny bezpieczne dla kota i psa – palmy

Palmy, dzięki swym długim, zwisającym liściom mogą stanowić atrakcję dla ciekawskich kotów. Uatrakcyjnij wnętrze wybierając:

 • daktylowiec kanaryjski – egzotyczny i okazały wygląd,
 • arekę – eleganckie i gęste ulistnienie,
 • chamedorę – gęste, pierzaste liście w kolorze jasnej zieleni.

Rośliny bezpieczne dla kota i psa – trawiaste liście

Niektóre zielone rośliny również mogą z powodzeniem rosnąć w mieszkaniu pełnym czworonogów. Nie rezygnuj z tych roślin, nawet kiedy masz psa lub kota:

 • zielistka – szerokie, poskręcane liście o kaskadowym ułożeniu,
 • nolina – cienkie, pióropuszowe liście na grubym pniu,
 • domowe zioła – bazylia, rozmaryn to praktyczne rośliny, które mogą znaleźć się w kuchni.

Większość kaktusów i wiele zielonych kwiatów to całkowicie bezpieczne rośliny dla zwierząt

Rośliny bezpieczne dla kota i psa – kaktusy, sukulenty

Większość kaktusów, mimo posiadających igieł, to rośliny doniczkowe bezpieczne dla kota. Dodatkowo, można je również zastosować do odgradzania delikatniejszych kwiatów od pląsania kocich łap. Wśród bezpiecznych kaktusów i sukulentów znajdują się takie gatunki jak:

 • opuncja – spłaszczone korpusy o owalnym kształcie pokryte włochatą powierzchnią,
 • mamilaria – gęsto usiane, puchate kolce o oryginalnym wyglądzie,
 • żywe kamienie – twarde liście przypominające kamienie; okazałe kwiaty o białym lub żółtym zabarwieniu.

Rośliny ogrodowe bezpieczne dla kota

Koty lubią podgryzać niektóre rośliny, dlatego do ogrodu możemy wybrać te, które korzystnie wpłyną na ich zdrowie, np. pietruszkę, ogórecznik, krwawnik pospolity, tymianek, oregano oraz popularną kocimiętkę. W ogrodzie powinno znaleźć się też drzewo, które zapewni odpowiedni cień oraz pozwoli na wspinaczkę. Jeśli pragniesz wykorzystać rośliny pnące, bezpieczne będą np. bluszcze szwedzkie. W ogrodzie, w którym będzie przebywał kot, lepiej zrezygnować ze sztucznych nawozów oraz środków ochrony roślin z toksycznymi substancjami, które mogą wywołać niepokojące objawy ze strony układu pokarmowego. Niebezpieczne będą także krzewy o ostrych kolcach.

Trujące rośliny - popularne i niebezpieczne

Kiedy nowy mieszkaniec ma się dopiero pojawić, niezbędnym krokiem powinno być przeanalizowanie dotychczasowej roślinności. Aloes, znany ze swego dobroczynnego wpływu na ludzi może mieć odwrotne działanie na kota – zawarte w nim glikozydy podrażniają śluzówkę żołądka powodując wymioty, biegunkę, a nawet drgawki, problemy ruchowe i oddechowe. Modna monstera pogryziona przez kota lub psa wywoła u niego podrażnienie pyszczka i gardła, a nawet układu pokarmowego. Draceny czy azalie to silne alergeny, które mogą zaważyć na życiu pupila. Inne popularne rośliny, które są dla kotów trujące to np. wilczomlecz trójżebrowy, grubosz, skrzydłokwiat, filodendron, helikonia, starzec, żyworódka, jukka, fikus, sansewieria. Nie warto ryzykować życiem zwierzęcia, nawet jeśli z rośliną łączy nas duży sentyment. Kocia ciekawość zaskakuje i nawet najlepiej wychowany kot może zainteresować się taką rośliną, dlatego toksyczne kwiaty powinny znaleźć nowe domy.

Balkon - bezpieczne rośliny dla kota to m.in. fiołek afrykański

Rośliny bezpieczne dla zwierząt latających

Poza najczęstszymi pupilami, jakimi są koty i psy, zdarza się, że mieszkańcami naszych domów są także papugi czy kanarki. Ptaki zwykle posiadają swoje lokum, ale jeśli są wypuszczane poza klatkę, warto zadbać również o ich bezpieczeństwo. Dla ptaka toksyczne będą rośliny takie jak np. azalia powodująca zawroty głowy, bluszcz wywołujący drgawki i apatię czy grubosz, zwany drzewkiem szczęścia, którego działanie może skończyć się dla ptaka podrażnieniem błon śluzowych. Bezpieczne kwiaty doniczkowe dla papug to np. zielistka, pilea, begonia, bromelia, fiołek afrykański czy trzykrotka.

Odpowiednia aranżacja roślin

Kiedy zadbamy o bezpieczeństwo czworonoga, wybierając kwiaty bezpieczne dla kota czy pozostałych zwierzaków, warto pomyśleć także o tym, by rośliny miały odpowiednie stanowisko. Dla kota zrzucenie rośliny z parapetu może stanowić źródło rozrywki. Ciekawymi rozwiązaniami, które wpłyną na uatrakcyjnienie wnętrza mogą okazać się ozdoby na kwiaty. Kwietniki znajdziemy zarówno w wersjach stojących, jak i wiszących. Delikatne rośliny można wyeksponować w makramowych kwietnikach. Dostępne są makramy o gęstych lub rzadkich splotach, co pozwala na dostosowanie odpowiedniego wzoru do konkretnej rośliny i aranżacji. Stojące kwietniki pomieszczą niejedną roślinę, a przy tym oddzielą je od kocich pomysłów. Wśród ciekawych ozdób na kwiaty, warto zwrócić uwagę także na doniczki modułowe, które w nowoczesnych wnętrzach uatrakcyjnią niejedną ścianę. Ekologiczne mieszkania z pewnością polubią się z wiklinowymi lub drewnianymi kwietnikami. Takie nieoczywiste kompozycje przykują uwagę niejednego gościa.

Wybierz bezpieczne kwiaty doniczkowe

Posiadanie w domu kota czy innego zwierzęcia rodzi potrzebę dbania o jego zdrowie. Pamiętaj, że nie musisz rezygnować z roślin – to wspaniałe oczyszczacze powietrza! Niezależnie jednak od tego, czy kwiat będzie wyeksponowany na środku pomieszczenia, czy zawiśnie w miejscu niedostępnym dla zwierzaka, warto wybrać rośliny bezpieczne dla kota i pozostałych zwierząt, gdyż nawet opadnięty liść, który pojawi się w zasięgu zwierzaka, może wywołać silne reakcje u kota czy psa czy nawet doprowadzić do śmierci zwierzęcia. Zadbaj o bezpieczeństwo czworonożnych i skrzydlatych domowników wybierając rośliny bezpieczne dla zwierząt. Zobacz

Kot wypoczywający na balkonie obok rośliny

​Zobacz także pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Jak znaleźć swój styl? Praktyczne porady na aranżacje mieszkania
Aranżacja wnętrz to szalenie szerokie zagadnienie, szczególnie kiedy planujemy samodzielnie zaaranżować mieszkanie. Nagle pojawia się wiele zagwozdek. Wybrać gotowy styl czy poszukiwać własnego? Dzięki współpracy z Decoorom podpowiemy jak znaleźć swój styl. Praktycznymi poradami na aranżacje mieszkania podzieliła się z nami architekt wnętrz – Sylwia Palczewska.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu