Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Rośliny, które mają zbawienny wpływ na jakość powietrza

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Z każdej strony otacza Cię smog? Koniecznie wybierz się do kwiaciarni lub na targi zieleni i kup kilka roślin do swojego mieszkania, które pomogą Ci w walce z zanieczyszczonym powietrzem. W tani i łatwy sposób wpłyniesz na poprawę swojego stanu zdrowia i lepsze samopoczucie. Dodatkowo dzięki roślinom sprawisz, że Twoje wnętrze nabierze ciekawego charakteru.

Rośliny, które mają zbawienny wpływ na jakość powietrza

Zielone filtry na poprawę zdrowia

Do wyboru masz bardzo wiele okazów, które dobrze wpływają na jakość powietrza i stan naszego zdrowia. Przy tym niektóre z nich wcale nie wymagają od nas częstej i fachowej opieki, co na pewno przekona do zakupu tych, którzy nie mają dużo czasu na dodatkowe zajęcia. Rozmaitość roślin, które mają dużo dobrych dla nas właściwości, pozwoli na dobranie odpowiedniego gatunku do wystroju naszego mieszkania. Najlepszym rozwiązaniem będzie zdecydowanie się na kilka takich roślin i postawienie ich w różnych częściach mieszkania.

Fikus vel Figowiec

Jest rośliną, która dobrze sprawdzi się w dużych pomieszczeniach, ponieważ może ona osiągnąć wysokość nawet powyżej 5 metrów. Figowiec lubi stać w miejscu, które jest dobrze doświetlone. Dodatkowo dzięki temu, że jego liście mają woskowy nalot, bardzo dobrze znosi suche powietrze. Figowiec wykrywa i usuwa substancje, które są toksyczne i szkodzą naszemu zdrowiu. Niestety jest on trujący, więc nie sprawdzi się w miejscu, gdzie żyją zwierzęta i dzieci.

Rośliny do nowego mieszkania

Paprotka

Należy do jednej z najstarszych roślin, a jej najbardziej popularną odmianą jest nefrolepis. Paprotka bardzo lubi wilgoć, dlatego trzeba ją często podlewać, a jej liście warto spryskiwać przegotowaną wodą. Paproć jest rośliną, która lubi być w jasnym miejscu, jednak nie bezpośrednio w pełnym słońcu – dobrym wyborem będzie ustawienie jej na parapecie okna, które wychodzi na północ. Liście paprotki cechują się dużą powierzchnią, dlatego też bardzo dobrze nawilżają powietrze, a dodatkowo oczyszczają je z toksyn i likwidują promieniowania elektryczne z urządzeń takich jak telewizor czy komputer.

Skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to jedna z najchętniej wybieranych roślin jeśli chodzi o dobroczynny wpływ na jakość powietrza. Kupując skrzydłokwiat, mamy do wyboru wiele okazów w przeróżnych barwach – a oprócz tego, że roślina ta wygląda ładnie i upiększy wnętrze naszego mieszkania, pochłania ona także szkodliwe promieniowanie z urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Jak wykazały badania NASA, skrzydłokwiat wchłania pięć groźnych związków, które zatruwają powietrze i nasze zdrowie: formaldehyd, benzen, ksylen, trichloroeten, tlenek węgla. Tym, co zainteresuje osoby borykające się z problemami alergicznymi będzie na pewno to, że skrzydłokwiat pochłania zarodniki pleśni, dlatego warto go mieć w swoim mieszkaniu. Zimą warto zaopatrzyć się w kilka tych roślin, ponieważ dobrze nawilżają one suche powietrze. Niestety skrzydłokwiat jest trujący dla zwierząt, więc jeśli mamy w mieszkaniu jakiegoś czworonoga, trzeba zdecydować się na inną roślinę.

Nowy dom – wybór odpowiednich roślin

Sansewieria

Roślina, którą docenią osoby zabiegane lub zapominalskie. Sansewieria nie wymaga od nas dużo uwagi, ponieważ jest bardzo odporna na trudne warunki, w których się znajduje. Trzeba tylko pamiętać o tym, że nie lubi ona nadmiaru wody i bardzo niskiej temperatury. Sansewieria pochłania formaldehyd, który znajduje się np. w papierze toaletowym, dlatego dobrym miejscem dla tej rośliny będzie łazienka. Oprócz tego dobrze też sprawdzi się w sypialni, ponieważ może produkować tlen.

Aloes

Aloes jest rośliną, która ma wiele zastosowań. Przede wszystkim dotlenia powietrze i pochłania groźne substancje – ale aloes dobrze sprawdzi się też w innych kwestiach. Jest to roślina, która działa jak opatrunek, dlatego świetnie sprawdzi się w sytuacji oparzeń po zbyt długim opalaniu, w ukojeniu przesuszonej skóry, czy w otarciach naskórka. Aloes dodatkowo można spożywać w formie napoju, ponieważ ma on wiele właściwości. Ma on wysoką zawartość witamin i minerałów, pomaga w usprawnieniu trawienia i oczyszczania organizmu, wpływa na układ krążenia i układ odpornościowy, a także działa antyseptycznie, antybakteryjnie i antywirusowo. Aloes nie ma wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o pielęgnację, może mu zaszkodzić jedynie zbyt obfite podlewanie zwłaszcza zimą.

Właściwości roślin, które mamy w mieszkaniu

Gerbery

Gerbery bardzo często są odbierane jako roślina jednoroczna, a wynika to z tego, że ciężko o nią poprawnie zadbać. Jednak kiedy będziemy przestrzegać odpowiedniej pielęgnacji, gerbery mogą przetrwać kilka lat i przez długi czas zachwycać nas pięknymi kwiatami. Rośliny produkują tlen, najczęściej w nocy, dlatego warto postawić je w sypialni, np. na nocnej szafce. Jej liście wpływają na podniesienie poziomu nawilżenia powietrza i oczyszczenie go z toksyn.

Anturium

Anturium jest rośliną, która wyróżnia się wieloma odmianami o zróżnicowanych formach i kolorach. Niestety anturium jest bardzo wymagające, dlatego koniecznie trzeba pamiętać o jego potrzebach. Roślina ta najlepiej czuje się w miejscu jasnym, ale nie przesadnie nasłonecznionym (nawet lepiej już znosi mało światła niż jego nadmiar), lubi także stać w ciepłej temperaturze, o ile jest przy tym odpowiednia wilgotność, która pozwala anturium czuć się dobrze. Ważne jest także to, że anturium nie lubi być zraszane wodą. Powinniśmy pozostać tylko przy podlewaniu, lecz nie zwykłą zimną wodą prosto z kranu, a taką, która odstała jakiś czas w temperaturze pokojowej.

Oprócz zakupu nowych roślin, warto również pamiętać o tym, by codziennie wietrzyć całe mieszkanie i starać się, aby temperatura w środku wynosiła 18-21 °C. Warto także zrezygnować z korzystania z materiałów, w których może gromadzić się kurz. W czasie zimy, gdy często korzysta się z ogrzewania, dobrze rozwieszać na kaloryferze mokre ręczniki albo specjalne pojemniki, do których możemy wlać wodę.

Kolejny artykuł

Dodatki oferowane przez deweloperów
Na rynku pierwotnym działa bardzo wielu deweloperów. Są wśród nich tacy, którzy z nieruchomościami związani są od kilkudziesięciu lat. Mają wypracowane wzorce budownictwa, cieszą się zaufaniem klientów, a materiały, których używają do budowania inwestycji są trwałe i sprawdzone. Na rynku pierwotnym wielu także tych nowszych deweloperów, którzy do swoich inwestycji wprowadzają dużo nowoczesnych rozwiązań. Sprawdź, na jakie dodatki możesz liczyć, kupując nowe mieszkanie lub dom – czy to od dewelopera, który działa na rynku już od lat, czy od tego, który dopiero zaczyna.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu