Rośliny mogą mieć kilka zastosowań – oprócz tego, że stanowią ładną ozdobę w mieszkaniu, są także dobrym sposobem na oczyszczanie czy nawilżanie powietrza. Dodatkowo zielony kolor bardzo dobrze wpływa na układ nerwowy: zmniejsza napięcie, uspokaja i relaksuje.
Każdy — nawet osoba, która do tej pory ma na swoim koncie jedynie same zabite roślinki — znajdzie coś odpowiedniego dla siebie. Można bowiem albo postawić na kwiaty „dla ambitnych”, czyli te bardzo wymagające i żądne uwagi, albo też wybrać takie rośliny, które nie mają szczególnych potrzeb i wystarczy o nich pamiętać tylko od czasu do czasu. Na co można się zatem zdecydować?
Jeśli interesują nas roślinki, które będą sobie po prostu stały i ładnie wyglądały, nie prosząc nas o częstą uwagę, to na pewno warto postawić na sukulenty. Są one przystosowane do ciężkich warunków bytowych i same gromadzą wystarczające na długi czas zapasy wody – w liściach, łodygach lub korzeniach. Sukulenty dzielą się na 3 grupy: pędowe, liściowe i korzeniowe. Najciekawszym wyborem będzie tu kaktus, eszeweria, aloes, patyczak, kalanchoe, agawa, pelargonia czy bardzo interesująca, chociażby z nazwy, roślina – żywe kamienie. Okazami, na które również warto zwrócić uwagę, biorąc pod uwagę ich nieduże potrzeby, są na pewno aspidistra, jukka czy skrzydłokwiat. Jeśli chodzi o skrzydłokwiat, to nie dość, że nie jest on jakoś szczególnie wymagający, to dodatkowo wpływa dobrze na jakość powietrza: nawilża je oraz pochłania groźne toksyny i promieniowanie wydzielane przez urządzenia elektryczne.
Dla tych bardziej cierpliwych i żądnych swych przygód z roślinkami, odpowiednim materiałem do zaopiekowania się będą takie rodzaje zieleni jak anturium, azalia, drzewko bonsai czy fiołek alpejski. Dobrym wyborem będzie również storczyk, ponieważ jest to kwiat, który niewątpliwie stanowi piękną ozdobę mieszkania. Jest on za to dość wymagający — jednak za odpowiednią pielęgnację odwdzięczy nam się częstym kwitnięciem i ładnym uzupełnieniem aranżacji wnętrza.
Bardzo ciekawą opcją jest także hodowanie roślin użytkowych, a idealnym pomieszczeniem dla nich będzie kuchnia czy balkon. Nie dość, że wprowadzimy zmiany w wystroju, to dodatkowo będziemy mogli skorzystać z dobrodziejstw uprawianych ziół, czy to kulinarnie, czy zdrowotnie. Na początku warto zaznaczyć, że rośliny te mogą być jednoroczne lub wieloletnie. W obydwu przypadkach wybór jest naprawdę szeroki. Jeśli chodzi o zioła na jeden rok, mamy tu do wyboru np. bazylię, pietruszkę, koper, kolendrę, majeranek, rumianek czy rzeżuchę. Roślinami, z których dobrodziejstw będziemy mogli korzystać nawet przez wiele lat są melisa, mięta, szczypiorek, tymianek, lubczyk, rozmaryn, lebiodka, estragon, dziurawiec, lawenda, szałwia. Przy czym warto pamiętać, że zioła te potrzebują dużej ilości światła, więc jeśli chodzi o umieszczenie ich w kuchni — najodpowiedniejszym miejscem będzie parapet.
W odpowiedniej dekoracji wnętrza pomogą osłonki na doniczkę. Do wyboru jest bardzo wiele modeli i materiałów, z których są zrobione (ceramika, drewno, szkło, metal, wiklina), więc na pewno każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego mieszkania.
Jak widać, rośliny stanowią bardzo dobrą inwestycję, nie tylko w ładny wystrój pomieszczenia, ale też w nasze zdrowie. Dodatkowo są bardzo dobrym wyborem na chłodniejsze dni, kiedy mamy ograniczony dostęp do zieleni na zewnątrz.