Rybitwy Przewóz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Rybitwy Przewóz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Szukasz nowego mieszkania? Rybitwy-Przewóz to lokalizacja, która leży trochę na uboczu, ale jednak blisko centrum Krakowa. Zaznasz tutaj spokoju, ciszy i wytchnienia. Jednak jeśli zapragniesz znaleźć się w bardziej rozwiniętej i rozrywkowej części Krakowa, pomoże Ci w tym dobrze rozwinięta komunikacja miejska.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Szukasz mieszkania w Krakowie? Dobrym obszarem do zamieszkania jest z pewnością Rybitwy-Przewóz. Mieszkania tutaj cieszą się dużą popularnością, a sam rejon przyciąga nie tylko mieszkańców, ale również turystów. W tym artykule podpowiemy, czym charakteryzuje się obszar Rybitwy-Przewóz i co powinieneś o niej wiedzieć, przed kupnem mieszkania.

Przejdź do akapitów:

Obszar Rybitwy Przewóz – dzielnica Podgórze. Krótka historia

Obszar Rybitwy-Przewóz (dzielnica Podgórze) to podłużny teren, położony pomiędzy Wisłą a strefą przemysłową na Rybitwach. Podobnie jak Rybitwy, Przewóz był kiedyś wsią duchowną, należącą do Opactwa Cystersów w Mogile. Przebiegała przez niego droga solna, którą transportowano sól z Wieliczki do Mogiły, skąd dalej podróżowała Wisłą. Droga solna biegła najprawdopodobniej obecną ulicą Wrobela.

Rybitwy Przewóz – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Na terenie dzielnicy mieści się rzymskokatolicki Kościół Niepokalanego Serca NMP, który działa od 1985 roku. Budynek wyróżnia się nietypową dla krakowskiego budownictwa sakralnego, postmodernistyczną bryłą. Posiada on dwuspadowe dachy o różnej wysokości oraz półkoliste arkady. Również wieża kościoła, która pełni funkcję dzwonnicy, posiada unikalny i niecodzienny kształt.

Rybitwy Przewóz – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Jeśli chodzi o atrakcje, Rybitwy-Przewóz to obszar, który słynie przede wszystkim z licznych i atrakcyjnych terenów zielonych. Dużą atrakcją w okolicy jest Przystań Brzegi – dość nowe kąpielisko na mapie Krakowa. Kąpielisko jest strzeżone, jest tam też plaża, wypożyczalnia sprzętu wodnego, wodny tor przeszkód, fast food i restauracja na wodzie. Można się opalać, pływać wpław lub wypożyczyć kajak, rower wodny albo łódkę. Wstęp na Przystań Brzegi jest płatny. Przy Przystani znajduje się parking samochodowy oraz rowerowy. W planach jest budowa pola biwakowego z domkami letniskowymi.

Z kolei na drugim brzegu Wisły, już na terenie sąsiadującej z Rybitwami od północy Nowej Huty, znajduje się inna ciekawa atrakcja – rzeka Dłubnia, na której odbywają się spływy kajakowe. Spływ rozpoczyna się nad Zalewem Nowohuckim, a kończy już na Wiśle, na północnej granicy Rybitw. Mimo że jest to centrum miasta, na dodatek są to raczej tereny poprzemysłowe, to podczas spływu malowniczą, wijącą się rzeczką w otoczeniu zieleni można się poczuć jak na Mazurach lub w Borach Tucholskich.

Centrum Kultury, gdzie odbywają się spektakle, pokazy filmowe, zajęcia sportowe i warsztaty (między innymi teatralne, stolarskie i kulinarne), a ponadto organizowane są wycieczki oraz takie imprezy jak pikniki sąsiedzkie i dożynki.

Rybitwy Przewóz – mieszkania

Obszar Rybitwy-Przewóz (dzielnica Podgórze) to spokojna okolica, swoim charakterem przypominająca wieś. Tutejsza zabudowa to przede wszystkim domy jednorodzinne, nierzadko z przydomowymi ogródkami, w okolicy są też pola. W okolicy znajduje się szereg hurtowni przemysłowych, a wśród lokali gastronomicznych królują pizzerie. Są także szkoły podstawowe i Centrum Kultury.

Na Rybitwy-Przewóz można dojechać autobusami komunikacji miejskiej, mieści się tutaj także pętla autobusowa Podwierzbie. Ponadto przebiega tędy IV Obwodnica Krakowa.

Przez Rybitwy-Przewóz przebiega Wiślana Trasa Rowerowa, efekt wojewódzkiego programu VeloMałopolska, który zakłada stworzenie sieci tras rowerowych o długości 990 kilometrów. Trasy mają być oznakowane, dobrze przygotowane, tworzyć zintegrowaną sieć i umożliwiać dotarcie na dwóch kółkach do najciekawszych turystycznie i przyrodniczo miejsc w Małopolsce. Akurat na Rybitwach-Przewozie Wiślana Trasa Rowerowa oddala się trochę od brzegów Wisły i biegnie ulicami Półłanki, Rączną, Łutnią.

Szukasz mieszkania? Rybitwy-Przewóz to lokalizacja, która przypadnie do gustu osobom lubiącym ciszę i spokój, a także tym, którzy pragną znaleźć namiastkę życia na wsi w... mieście. Dzielnica, chociaż trochę oddalona od centrum, jest dobrze skomunikowana, co ułatwia poruszanie się pomiędzy pozostałymi obszarami Krakowa. Dlatego, jeśli jesteś na etapie poszukiwania nowego mieszkania, warto rozważyć właśnie Rybitwy-Przewóz. Atrakcje, które znajdziesz na tym obszarze, to przede wszystkim Przystań Brzegi oraz Centrum Kultury.

Kolejny artykuł

Swoszowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Swoszowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Wśród osób, poszukujących nowego mieszkania można wyróżnić zwolenników życia w centrum, bądź w jego ścisłym pobliżu, oraz zwolenników zamieszkiwania terenów z obrzeży miasta, w tym przylegających do niego powiatów. Jeśli jesteś osobą z drugiej grupy, która woli lokalizacje z dala od centrum i tam szuka mieszkania, Swoszowice mogą stanowić dla Ciebie ciekawą propozycję.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu