Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Rybitwy Strefa Przemysłowa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Rybitwy Strefa Przemysłowa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Szukając mieszkania i wybierając lokalizację, warto brać pod uwagę jej potencjał. Zdarza się czasem tak, że dany teren nie jest szczególnie rozbudowany, jednak z czasem ulega to zmianie i może on wtedy okazać się ciekawym miejscem mieszkaniowym. Tak właśnie jest, jeśli chodzi o obszar Rybitwy-Strefa Przemysłowa. Mieszkania tutaj, biorąc pod uwagę rozbudowę tego rejonu w ostatnich latach, mogą okazać się trafnym wyborem.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Szukasz mieszkania w Krakowie? Dobrym obszarem do zamieszkania jest z pewnością Rybitwy-Strefa Przemysłowa. Mieszkania tutaj cieszą się zainteresowaniem, a sam rejon posiada wiele zalet. W tym artykule podpowiemy, czym charakteryzuje się obszar Rybitwy-Strefa Przemysłowa i co powinieneś o niej wiedzieć, przed kupnem mieszkania.

Przejdź do akapitów:

Obszar Rybitwy Strefa Przemysłowa – dzielnica Podgórze. Krótka historia

Obszar Rybitwy-Strefa Przemysłowa (dzielnica Podgórze) były kiedyś wsią duchowną, należącą do Opactwa Cystersów w Mogile. Dzisiaj to przede wszystkim tereny przemysłowe. Mieszczą się tu magazyny, hurtownie, zakłady produkcyjne i zajmujące się gospodarką odpadami, w tym garbarnia, kompostownia i sortownie śmieci. Miasto Kraków chce jednak zmienić charakter tego miejsca na mieszkalno-usługowy i stworzyć tu nową dzielnicę z wszystkimi niezbędnymi elementami – zabudową mieszkaniową, usługową i terenami publicznej zieleni. W planach jest wprowadzenie tam zabudowy o wysokości nawet do 250 m.

Rybitwy Strefa Przemysłowa – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Jeśli chodzi o zabytki, Rybitwy-Strefa Przemysłowa mieści na swoim obszarze jedynie Fort pomocniczy 50a “Lasówka”, który powstał w 1899 i stanowił międzypolowy fort pancerny. Z racji tego, że dawniej fosy wokół fortu były wypełnione wodą z Wisły, był on nazywany fortem wodnym. Niestety z czasem fort coraz bardziej ulegał wpływom czasu i zaczął popadać w ruinę.

W okolicy Strefy Przemysłowej, a dokładnie na Płaszowie można znaleźć Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który powstał w latach 1930-1931. Budynek posiada niewielkie rozmiary (ok. 200 mkw.) i został zbudowany w stylu modernistycznym. Początkowo był to kościół rektoralny, jednak z czasem stał się także kościołem parafialnym.

Rybitwy Strefa Przemysłowa – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na Rybitwach mieści się Kompleks Handlowy Rybitwy – targowisko, gdzie można kupić owoce i warzywa bezpośrednio od uprawiających je rolników. Dostępne są tam też inne artykuły spożywcze, takie jak bakalie, kiszonki czy jajka, a także inne produkty, między innymi kosmetyki, papierosy i artykuły gospodarstwa domowego. Plac otwarty jest codziennie, przez całą dobę. Oczywiście dostępność poszczególnych warzyw i owoców jest zależna od sezonu.

W okolicy mieści się klub piłkarski TS Rybitwy. Nie jest stąd daleko nad Zalew Bagry, który stanowi przyjemne miejsce do tego, aby popływać, pospacerować lub pobiegać. W okolicy znajduje się też Przystań Brzegi – kąpielisko z plażą, wypożyczalnią sprzętu wodnego, wodnym torem przeszkód i restauracją na wodzie. W planach jest pole biwakowe z domkami letniskowymi.

W pobliżu znajduje się także Paintball „Leci Kulka”, gdzie organizowane są m.in. turnieje, zawody, imprezy urodzinowe, spotkania klasowe, pikniki firmowe czy wieczory panieńskie oraz kawalerskie.

Rybitwy Strefa Przemysłowa – mieszkania

Jak wygląda kwestia Rybitwy Strefa Przemysłowa – mieszkania? Oczywiście na terenie Rybitw jest już zabudowa mieszkaniowa – tak domy jednorodzinne, jak i nowe bloki. Jest tu żłobek, plac zabaw, salony fryzjerskie, kawiarnia, pizzeria, sklepy, boisko, a nawet kort tenisowy. Dookoła jest też całkiem sporo zieleni.

Rybitwy leżą mniej więcej 7 km od centrum Krakowa, przecina je IV Obwodnica Krakowa. Kursuje tu kilka linii autobusowych. W tym momencie w okolicy znajduje się stacja kolejowa Kraków Bieżanów, skąd można bezpośrednio dojechać między innymi do centrum Krakowa, na lotnisko w Balicach, do Wieliczki, Katowic czy Rzeszowa. Za kilka lat prawdopodobnie powstanie tu jeszcze jedna stacja.

W pobliżu Rybitw biegnie ścieżka rowerowa, stanowiąca fragment Wiślanej Trasy Rowerowej. To efekt wojewódzkiego programu VeloMałopolska, który zakłada stworzenie sieci tras rowerowych o długości 990 kilometrów. Trasy mają być oznakowane, dobrze przygotowane, tworzyć zintegrowaną sieć i umożliwiać dotarcie na dwóch kółkach do najciekawszych turystycznie i przyrodniczo miejsc w Małopolsce.

Obszar Rybitwy-Strefa Przemysłowa (dzielnica Podgórze) graniczy między innymi z Płaszowem i Bieżanowem, obszarami o dobrze rozwiniętej infrastrukturze handlowo-usługowej, z dużą liczbą przedszkoli, szkół podstawowych, ośrodków zdrowia, a także supermarketów i obiektów sportowych – działają tu między innymi klub squashowy, tor gokartowy, salony fitness i Centrum Sportów Gimnastycznych (ze ścieżką akrobatyczną, ścianą wspinaczkową i przeszkodami parkurowymi).

Po sąsiedzku, na terenie Płaszowa, znajdują się biura różnorodnych firm, między innymi TVN Kraków, Kontakt.io, AAT Holding czy Farmina. Powstają też nowe biurowce, takie jak Factory Park przy ul. Kuklińskiego, gdzie swoją siedzibę ma między innymi Semahead. Z kolei na Bieżanowie stoi kameralny biurowiec Biznes Park Wielicka.

Jeśli szukasz mieszkania, Rybitwy-strefa przemysłowa może okazać się ciekawym wyborem. Chociaż nie znajdują się tutaj jakieś wielkie miejsca rozrywki czy zabytki, Rybitwy-Strefa Przemysłowa w najbliższych latach może zmienić się nie do poznania. Zapewne przybędzie tu apartamentowców, a poznikają zakłady, magazyny i hurtownie.

Kolejny artykuł

Rybitwy Przewóz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukasz nowego mieszkania? Rybitwy-Przewóz to lokalizacja, która leży trochę na uboczu, ale jednak blisko centrum Krakowa. Zaznasz tutaj spokoju, ciszy i wytchnienia. Jednak jeśli zapragniesz znaleźć się w bardziej rozwiniętej i rozrywkowej części Krakowa, pomoże Ci w tym dobrze rozwinięta komunikacja miejska.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu