Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Rybitwy-strefa przemysłowa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Szukając mieszkania i wybierając lokalizację, warto brać pod uwagę jej potencjał. Zdarza się czasem tak, że dany teren nie jest szczególnie rozbudowany, jednak z czasem ulega to zmianie i może on wtedy okazać się ciekawym miejscem mieszkaniowym. Tak właśnie jest w przypadku obszaru Rybitwy-strefa przemysłowa. Mieszkania tutaj, biorąc pod uwagę rozbudowę tego terenu w ostatnich latach, mogą okazać się trafnym wyborem.

Rybitwy-strefa przemysłowa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule podpowiemy, czym charakteryzuje się obszar Rybitwy-strefa przemysłowa i co powinieneś o nim wiedzieć przed kupnem mieszkania.

Przejdź do akapitów:

Rybitwy-strefa przemysłowa, dzielnica Podgórze – krótka historia

Obszar Rybitwy-strefa przemysłowa był kiedyś wsią duchowną, należącą do Opactwa Cystersów w Mogile. Dzisiaj to przede wszystkim tereny przemysłowe. Mieszczą się tu magazyny, hurtownie i zakłady produkcyjne. Miasto Kraków chce jednak zmienić charakter tego miejsca na mieszkalno-usługowy i stworzyć tu nową dzielnicę z wszystkimi niezbędnymi elementami – zabudową mieszkaniową, usługową i terenami zielonymi. W planach jest wprowadzenie tam zabudowy o wysokości nawet do 250 m.

Kraków Rybitwy - nowoczesne osiedle mieszkaniowe

Rybitwy-strefa przemysłowa – zabytki i instytucje kulturowe

Obszar Rybitwy-strefa przemysłowa mieści na swoim terenie jedynie Fort pomocniczy 50a “Lasówka”, który powstał w 1899 i stanowił międzypolowy fort pancerny. Z racji tego, że dawniej fosy wokół fortu były wypełnione wodą z Wisły, był on nazywany fortem wodnym. Niestety z czasem fort coraz bardziej ulegał wpływom czasu i zaczął popadać w ruinę.

Kraków rybitwy - droga asfaltowa, w pobliżu zakłady produkcyjne i tereny zielone

W okolicy strefy przemysłowej, a dokładnie na Płaszowie, można znaleźć Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa, który powstał w latach 1930-1931. Budynek posiada niewielkie rozmiary i został zbudowany w stylu modernistycznym.

Rybitwy-strefa przemysłowa – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Na Rybitwach mieści się Kompleks Handlowy Rybitwy – targowisko, na którym można kupić owoce i warzywa bezpośrednio od uprawiających je rolników. Dostępne są tam też inne artykuły spożywcze, takie jak bakalie, kiszonki czy jajka, a także produkty takie jak kosmetyki, papierosy i artykuły gospodarstwa domowego. Plac otwarty jest codziennie, przez całą dobę. Oczywiście dostępność poszczególnych warzyw i owoców jest zależna od sezonu.

Kompleks Handlowy Rybitwy zlokalizowany w komfortowej odległości od centrum miasta

W okolicy mieści się klub piłkarski TS Rybitwy. Nie jest stąd daleko nad Zalew Bagry, który stanowi przyjemne miejsce do popływania, pospacerowania czy pobiegania. W okolicy znajduje się też Przystań Brzegi – kąpielisko z plażą, wypożyczalnią sprzętu wodnego, wodnym torem przeszkód i restauracją na wodzie. W planach jest pole biwakowe z domkami letniskowymi.

W pobliżu znajduje się także Paintball „Leci Kulka”, gdzie organizowane są m.in. turnieje, zawody, imprezy urodzinowe, spotkania klasowe, pikniki firmowe czy wieczory panieńskie oraz kawalerskie.

Rybitwy-strefa przemysłowa – mieszkania

Oczywiście na terenie Rybitw jest już zabudowa mieszkaniowa – zarówno domy jednorodzinne, jak i nowe bloki. Jest tu żłobek, plac zabaw, salony fryzjerskie, kawiarnia, pizzeria, sklepy, boisko, a nawet kort tenisowy. Dookoła jest też całkiem sporo zieleni.

Inwestycje w spokojnej okolicy, w pobliżu parking i tereny rekreacyjne

Rybitwy przecina IV Obwodnica Krakowa i kursuje tu kilka linii autobusowych. W okolicy znajduje się stacja kolejowa Kraków Bieżanów, skąd można bezpośrednio dojechać między innymi do centrum Krakowa, na lotnisko w Balicach, do Wieliczki, Katowic czy Rzeszowa.

W pobliżu Rybitw biegnie ścieżka rowerowa stanowiąca fragment Wiślanej Trasy Rowerowej. To efekt wojewódzkiego programu VeloMałopolska, który zakłada stworzenie sieci tras rowerowych o długości 990 kilometrów.

Kraków Rybitwy - nowoczesne inwestycje, w pobliżu dużo bocznych uliczek

Obszar Rybitwy-strefa przemysłowa graniczy między innymi z Płaszowem i Bieżanowem, obszarami o dobrze rozwiniętej infrastrukturze handlowo-usługowej, z dużą liczbą przedszkoli, szkół podstawowych, ośrodków zdrowia, a także supermarketów i obiektów sportowych – działają tu między innymi klub squashowy, tor gokartowy, salony fitness i Centrum Sportów Gimnastycznych.

Strefa przemysłowa - dzielnica Rybitwy

Po sąsiedzku, na terenie Płaszowa, znajdują się biura różnorodnych firm, między innymi TVN Kraków, Kontakt.io, AAT Holding czy Farmina. Powstają też nowe biurowce, takie jak Factory Park przy ul. Kuklińskiego, gdzie swoją siedzibę ma między innymi Semahead. Z kolei na Bieżanowie stoi kameralny biurowiec Biznes Park Wielicka.

Kraków Rybitwy - działka inwestycyjna z nowymi osiedlami

Jeśli szukasz mieszkania, obszar Rybitwy-strefa przemysłowa może okazać się ciekawym wyborem. Chociaż nie znajdują się tutaj jakieś popularne miejsca rozrywki czy zabytki, obszar Rybitwy-Strefa Przemysłowa w najbliższych latach może zmienić się nie do poznania. Zapewne przybędzie tu apartamentowców, a poznikają zakłady i magazyny.

Poznaj bliżej także pozostałe dzielnice i obszary Krakowa.

Kolejny artykuł

Rybitwy-Przewóz – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Szukasz nowego mieszkania? Rybitwy-Przewóz to lokalizacja, która leży trochę na uboczu, ale jednak blisko centrum Krakowa. Zaznasz tutaj spokoju, ciszy i wytchnienia. A jeśli zapragniesz znaleźć się w bardziej rozrywkowej części Krakowa, pomoże Ci w tym dobrze rozwinięta komunikacja miejska.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu