Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Siekierki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

To obszar Warszawy w dzielnicy Mokotów – położony nad Wisłą, przylegający do Trasy Siekierkowskiej, sąsiadujący z Czerniakowem.

Siekierki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przedstawiamy obszar Siekierki, który znajduje się na Mokotowie – jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic Warszawy. Siekierki spodobają się osobom chcącym mieszkać w trochę spokojniejszym miejscu, jednak blisko najważniejszych usług.

Przejdź do akapitów:

Siekierki – historia

Historia Siekierek sięga XVII w. gdy mieściła się tu wieś Czarnów. Wcześniej ten teren był znany jako Kępa Bełk. W 1916 r. Siekierki, razem z całym Wilanowem, przyłączono w granice administracyjne Warszawy.

W latach 60. Siekierki zamieszkiwało około 3 tysiące ludzi. Domy otaczały pola, łąki i piaszczyste drogi. Nowe budownictwo na Siekierkach zawitało dopiero w latach 90. XX w.

Nowe mieszkanie w ciekawym architektonicznie budynku - Warszawa Mokotów Siekierki

Dziś charakter zabudowy Siekierek jest bardzo zróżnicowany. Są tu zarówno niewielkie domki z drzewkami owocowymi w ogrodach, okazałe wille, jak również grodzone osiedla wybudowane po zmianie ustrojowej. Siekierki cały czas się rozbudowują.

Siekierki – instytucje kulturowe

Miejscem wartym uwagi na Siekierkach jest Dom Kultury Dorożkarnia, w którym realizowane są wspaniałe inicjatywy artystyczne i edukacyjne. Organizowane są liczne konkursy i festiwale, w które angażowane są zarówno dzieci, jak i dorośli oraz seniorzy.

Dom Kultury Dorożkarnia - Warszawa Siekierki

Siekierki– atrakcje dla mieszkańców i turystów

Bardzo atrakcyjnym miejscem spacerowym na Siekierkach jest wiślany brzeg. Jest tu plaża i Port Siekierki. Port pełnił funkcję przeładowania kruszyw budowlanych, wybrzeże jest tu utwardzone i przystosowane do przyjmowania jednostek.

Nad Wisłą biegnie przez Siekierki odcinek ścieżki przyrodniczej Wisła Warszawska, która ciągnie się przez 10 km – aż do Wilanowa. Trasę można pokonać pieszo lub rowerem. Przy ścieżce znajdują się 2 punkty obserwacyjno-widokowe oraz 8 tablic edukacyjnych. Podczas spaceru można także obserwować ptaki lęgowe.

Spory obszar przy Wale Wiślanym i Trasie Siekierkowskiej zajmują ogródki działkowe.

Siekierki – mieszkania

Na Siekierkach bardzo prężnie działają mieszkańcy, którzy podejmują wiele ciekawych inicjatyw, pielęgnują pamięć o historii dzielnicy i dbają o zachowanie jej unikalnego, nadwiślańskiego, trochę wiejskiego krajobrazu.

Inwestycja położona w atrakcyjnym punkcie miasta - Warszawa Siekierki

Na Siekierkach znajduje się kilka sklepów spożywczych, ciekawe punkty usługowo-handlowe powstają przy nowych osiedlach. Wśród lokali gastronomicznych można znaleźć m.in. pizzerie czy miejsce z sushi.

Na obszarze Siekierki są przedszkola zarówno publiczne, jak i prywatne, jest także szkoła podstawowa. Działa tu również centrum medyczne POZ Pro Familia.

Szkoła podstawowa - Warszawa Mokotów Siekierki

Mieszkając na Siekierkach dzieci mogą uczęszczać na zajęcia klubów sportowych – Uczniowskiego Klubu Sportowego Siekierki (przy szkole) oraz do klubu Falconia (przy kościele).

Mieszkanie znajduje się w domach jednorodzinnych otoczonych zielenią - Warszawa Mokotów Siekierki

Przez Siekierki jeżdżą autobusy 108, 167 i 168. Autobus 108 jedzie z Placu 3 Krzyży do przystanku Metro Wilanowska. 167 wyjeżdża z przystanku Siekierki-Sanktuarium na Wolę, a nowo wybudowaną Aleją Polski Walczącej jeździ 168 (Witolin-Spartańska). Ciekawostką jest, iż autobus 108 dowozi mieszkańców Siekierek bezpośrednim kursem do Śródmieścia już od 1948 r.

Wierni mieszkający na Siekierkach chodzą do Sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży. Jest to dość okazały kościół wybudowany w miejscu objawień maryjnych, mających miejsce w czasie II wojny światowej. Przez lata stała tu kaplica, która z biegiem czasu była rozbudowywana, aż w latach 90. XX w. podjęto decyzję o budowie sanktuarium.

Rynek pierwotny - nowe mieszkania na nowoczesnym osiedlu; Warszawa Mokotów Siekierki

Siekierki to rozwijający się obszar Mokotowa, który ma trochę spokojniejszy charakter, a przy tym zapewnia podstawowe punkty komunikacyjne, handlowe i edukacyjne.

Inwestycje w jednej z najbardziej prestiżowych dzielnic - Mokotów Warszawa Siekierki

Jeśli interesuje Cię mieszkanie w miejscu oddalonym od centrum miasta – gdzie można w spokoju odpocząć od wielkomiejskiego zgiełku – sprawdź pozostałe warszawskie obszary.

Kolejny artykuł

Stare Włochy – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Stare Włochy to obszar w warszawskiej dzielnicy Włochy, sąsiadujący z innymi obszarami dzielnicy Włochy (Nowe Włochy, Salomea, Raków) oraz ze Szczęśliwicami na Ochocie i Skoroszami w Ursusie. Czy to dobre miejsce do zamieszania?
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu