Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Skotniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Obszary na południu Krakowa cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na malowniczą okolicę, dużo terenów zielonych i pewne oddalenie od ścisłego centrum. Tak też jest jeśli chodzi o Skotniki. Mieszkania tutaj spodobają się osobom szukającym spokoju i wytchnienia od codzienności życia.

Skotniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli szukasz mieszkania w Krakowie, powinieneś zainteresować się obszarem Skotniki. To doskonała opcja dla osób, które nie chcą wyprowadzać się z miasta, a jednocześnie cenią sobie życie z dala od miejskiego zgiełku. W tym artykule poznasz zalety tego obszaru.

Przejdź do akapitów:

Skotniki, dzielnica Dębniki – krótka historia

Skotniki to dawna wieś, która została przyłączona do Krakowa w 1941 roku. Pierwsza wzmianka o Skotnikach pojawia się w XIII wieku. Wiadomo, że istniał tu folwark i zespół dworski, na którego terenie znajduje się dzisiaj szkoła podstawowa i przedszkole.

Kraków, Skotniki - mieszkanie zlokalizowane w zielonej okolicy, przy infrastrukturze drogowej

Skotniki – zabytki i instytucje kulturowe

W Skotnikach znajduje się Osiedlowy Dom Kultury, w którym odbywają się zajęcia wokalne dla seniorów, nauka gry na gitarze bądź na skrzypcach, warsztaty plastyczne dla dorosłych oraz nauka języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Działają też przy nim koła zainteresowań, chór dla dzieci i dorosłych oraz zespoły taneczne i wokalne.

Skotniki – park, uroczysko i inne atrakcje dla turystów i mieszkańców

W Skotnikach działa klub sportowy OSKF Pogoń Skotniki z drużyną seniorów i kilkoma drużynami młodzieżowymi. Stadion i siedziba klubu znajdują się przy ulicy Baczyńskiego 13. W okolicy mieści się ponadto ośrodek sportowy J&J Sport Center oraz Centrum Wspinaczkowe Reni-Sport.

Mieszkanie położone w dzielnicy Dębniki; lokalizacja zapewnia komfortowe połączenie z Krakowem

Znajduje się tutaj także Uroczysko Skotniki, stanowiące bardzo malownicze miejsce. Uroczysko Skotniki składa się z lasu liściastego, który chętnie jest odwiedzany przez ptaki i… dziki.

Kraków, Skotniki - piękne mieszkanie położone w sąsiedztwie terenów zielonych

W okolicy znajduje się Tyniec, a w nim opactwo benedyktynów. Można je odwiedzić i obejrzeć tamtejsze muzeum, zjeść obiad w restauracji czy posiedzieć w kawiarni. Opactwo otaczają Lasy Tynieckie, które są idealnym miejscem do spacerów i przejażdżek rowerowych. Dookoła znajdują się wapienne wzniesienia jurajskie, które są nazywane Wzgórzami Tynieckimi.

Skotniki – mieszkania

W Skotnikach powstają nowe osiedla, głównie są to domy jednorodzinne, które wpasowują się w tamtejszą niską zabudowę. Niewątpliwą zaletą tych okolic są piękne, zielone tereny. Żeby sprawnie dostać się stąd do centrum, najlepiej poruszać się samochodem przez autostradę A4, ulicami prowadzącymi w stronę Zakopianki albo dojechać do parkingu P+R Czerwone Maki i tam przesiąść się na komunikację miejską.

Kraków, Skotniki - domy w zabudowie szeregowej na kameralnym osiedlu

Jednocześnie ze Skotnik jest blisko na Ruczaj, gdzie wiele firm ma swoje biura oraz gdzie mieści się też kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na jego terenie znajdują się między innymi: Biblioteka Nauk Przyrodniczych, Instytut Nauk o Środowisku, Wydział Matematyki i Informatyki, Instytut Zoologii, Małopolskie Centrum Biotechnologii, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Centrum Edukacji Przyrodniczej, Wydział Chemii i Instytut Nauk Geologicznych.

Na południowy zachód od kampusu UJ znajduje się podstrefa specjalnej strefy ekonomicznej zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny. Mają tu swoje biurowce takie firmy jak Nokia Networks i Ericsson, jest też zespół biurowców Green Office czy budynki parku technologicznego Life Science Park Jagiellońskiego Centrum Innowacji.

Kraków, Dębniki - uroczysko Skotniki

Jeśli przede wszystkim cenisz sobie przebywanie w otoczeniu licznej zieleni, powinieneś zainteresować się obszarem Skotniki. Mieszkania tutaj zaoferują łatwy dostęp do pięknych lasów, w których będzie można spędzić wolny czas na spacerze lub przejażdżce rowerowej. Osoby ceniące aktywność znajdą tutaj także klub sportowy i centrum wspinaczkowe.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o Krakowie i jego okolicach, sprawdź także artykuły o pozostałych obszarach.

Kolejny artykuł

Tyniec – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Wiele osób marzy o tym, aby mieszkać w pewnym oddaleniu od centrum, a przy tym mieć dobre połączenie z najważniejszymi dzielnicami. Jeśli Ty też lubisz kontakt z naturą, cenisz sobie spokój i szukasz nowego mieszkania, Tyniec jest miejscem, które zachwyci Cię pięknymi leśnymi terenami – znajdziesz tu wytchnienie i odpoczynek po ciężkim dniu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu