Skotniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Skotniki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Obszary na południu Krakowa cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na malowniczą okolicę, dużo terenów zielonych i pewne oddalenie od ścisłego centrum. Tak też jest, jeśli chodzi o Skotniki. Mieszkania tutaj spodobają się osobom szukającym spokoju i wytchnienia od codzienności życia.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Jeśli szukasz mieszkania w Krakowie, powinieneś zainteresować się obszarem Skotniki. Atrakcje tam zlokalizowane, z pewnością przypadną Ci do gustu. Kupując mieszkanie w tej okolicy, z pewnością docenisz zielone tereny, na których będziesz mógł rozkoszować się bliskością natury. To doskonała opcja dla osób, które nie chcą wyprowadzać się z miasta, a jednocześnie cenią sobie życie z dala od miejskiego zgiełku. Z tego z artykułu dowiesz się, dlaczego warto tam zamieszkać.

Przejdź do akapitów:

Obszar Skotniki dzielnica Dębniki – krótka historia

Obszar Skotniki (dzielnica Dębniki) leżą około 10 km na południowy zachód od centrum Krakowa. Jest to dawna wieś, która została przyłączona do Krakowa w 1941 roku. Pierwsza wzmianka o Skotnikach pojawia się w XIII wieku – była to wówczas wieś książęca, a nazwa wskazuje na wieś służebną, której mieszkańcy zajmowali się wypasem bydła. Wiadomo, że istniał tu folwark i zespół dworski, na którego terenie znajduje się dzisiaj szkoła podstawowa i przedszkole.

Skotniki – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Obszar Skotniki (dzielnica Dębniki) posiada na swoim terenie Osiedlowy Dom Kultury, w którym odbywają się zajęcia wokalne dla seniorów, nauka gry na gitarze bądź na skrzypcach, warsztaty plastyczne dla dorosłych oraz nauka języka angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Działają też przy nim koła zainteresowań, chór dla dzieci i dorosłych oraz zespoły taneczne i wokalne.

Skotniki – park, uroczysko i inne atrakcje dla turystów i mieszkańców

W Skotnikach działa klub sportowy OSKF Pogoń Skotniki z drużyną seniorów i kilkoma drużynami młodzieżowymi. Stadion i siedziba klubu znajduje się przy ulicy Baczyńskiego 13. W okolicy mieści się ponadto ośrodek sportowy J&J Sport Center, Centrum Wspinaczkowe Reni-Sport, przy której działają sekcje wspinaczkowe dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Znajduje się tutaj także Uroczysko Skotniki, stanowiące bardzo malownicze miejsce. Uroczysko Skotniki składa się z lasu liściastego, który chętnie jest odwiedzany przez ptaki i… dziki.

W okolicy znajduje się Tyniec, a w nim opactwo benedyktynów. Można je odwiedzić i obejrzeć tamtejsze muzeum, zjeść obiad w restauracji czy posiedzieć w kawiarni. Opactwo otaczają Lasy Tynieckie, które są idealnym miejscem do spacerów i przejażdżek rowerowych. Dookoła znajdują się wapienne wzniesienia jurajskie, które są nazywane Wzgórzami Tynieckimi. Wokół opactwa biegnie zielony szlak o długości około 8 km, który wiedzie przez wzgórza Wielkanoc i Kowadza (gdzie znajduje się uroczysko), następnie przez Dużą Krowodrzę, rezerwat Skołczanka, Ostrą Górę, Grodzisko i dalej wzdłuż Wisły do opactwa. Na trasie znajduje się kilka punktów widokowych, przy których warto się zatrzymać.

Skotniki – mieszkania

W Skotnikach powstają nowe osiedla, głównie są to domy jednorodzinne, które wpasowują się w tamtejszą niską zabudowę. Niewątpliwą zaletą tych okolic są piękne, zielone tereny. Żeby sprawnie dostać się stąd do centrum, najlepiej poruszać się samochodem przez autostradę A4, ulicami prowadzącymi w stronę Zakopianki albo dojechać do parkingu P+R Czerwone Maki i tam przesiąść się na komunikację miejską.

Jednocześnie ze Skotnik jest blisko na Ruczaj, gdzie wiele firm ma swoje biura oraz gdzie mieści się też nowy kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na jego terenie znajdują się między innymi: Biblioteka Nauk Przyrodniczych, Instytut Nauk o Środowisku, Wydział Matematyki i Informatyki, Instytut Zoologii, Małopolskie Centrum Biotechnologii, Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, Centrum Edukacji Przyrodniczej, Wydział Chemii i Instytut Nauk Geologicznych. Natomiast w planach jest budowa obiektów sportowych i akademików.

Na południowy zachód od kampusu UJ znajduje się podstrefa specjalnej strefy ekonomicznej, zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny. Mają tu swoje biurowce firmy Nokia Networks i Ericsson, jest też zespół biurowców Green Office (gdzie biuro ma między innymi centrum oprogramowania koncernu Motorola Solutions), budynki parku technologicznego Life Science Park Jagiellońskiego Centrum Innowacji, mieści się tu ponadto synchrotron Solaris, serwerownia Onet.pl, budynek Cyfronetu oraz budynek Małopolskiego Parku Technologii Informacyjnych.

Jeśli przede wszystkim cenisz sobie przebywanie w otoczeniu licznej zieleni, powinieneś zainteresować się obszarem Skotniki. Mieszkania tutaj zaoferują łatwy dostęp do pięknych lasów, w których będzie można spędzić wolny czas na spacerze lub przejażdżce rowerowej. Osoby ceniące aktywność znajdą tutaj także klub sportowy i centrum wspinaczkowe.

Kolejny artykuł

Tyniec – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Tyniec – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Wiele osób marzy o tym, aby mieszkać w pewnym oddaleniu od centrum, a przy tym mieć dobre połączenie z pozostałymi dzielnicami. Jeśli Ty też lubisz kontakt z naturą, cenisz sobie spokój i szukasz nowego mieszkania, Tyniec jest miejscem, które zachwyci Cię pięknymi leśnymi terenami – znajdziesz tu wytchnienie i odpoczynek po ciężkim dniu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu