Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Stare Włochy – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Stare Włochy to obszar w warszawskiej dzielnicy Włochy, sąsiadujący z innymi obszarami dzielnicy Włochy (Nowe Włochy, Salomea, Raków) oraz ze Szczęśliwicami na Ochocie i Skoroszami w Ursusie. Czy to dobre miejsce do zamieszania?

Stare Włochy – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Chcesz lepiej poznać obszary dzielnicy Włochy? W tym artykule przedstawimy Ci krótką historię obszaru Stare Włochy. Opowiemy o jego zaletach, atrakcjach i zabytkach. Dowiesz się też, jakie udogodnienie niesie ze sobą mieszkanie w tym obszarze.

Przejdź do akapitów:

Stare Włochy – krótka historia

Teren osiedla Włochów (czy dzisiejsze Stare Włochy i Nowe Włochy) wzmiankowane były już w XV w., a ich nazwa wywodzi się od Jana zwanego Włochem. Część wsi uległa zniszczeniu podczas potopu szwedzkiego. W drugiej połowie XIX w. we Włochach powstała pierwsza cegielnia. W obszarze Stare Włochy pozostałością po niej jest Park Cietrzewia.

Przestronne mieszkanie – wyjątkowy charakter osiedla, bezpośrednia bliskość terenów zielonych

Czasem prężnego rozwoju Starych Włochów była budowa Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej. Utworzono tu Towarzystwo Akcyjne Walcowni i Fabryki Narzędzi Rolniczych "Włochy" oraz Polskie Zakłady Elektrotechniczne „Era”. W latach 30. przez obszar Starych Włoch zaczęła kursować Elektryczna Kolej Dojazdowa. W czasie II wojny światowej Włochy dotkliwie ucierpiały. Niemieckie łapanki pochłonęły poprzez areszt i wywiezienie do Auschwitz około 5 tysięcy mężczyzn – większość z nich była mieszkańcami Włoch. Upadek Powstania Warszawskiego zmotywował Niemców do utworzenia na tym terenie obozu przejściowego dla wysiedlonych mieszkańców stolicy. Wyzwolenie miasta nastąpiło dopiero 18 stycznia 1945 roku przez 1 Brygadę Pancerną im. Bohaterów Westerplatte.

Obszar Stare Włochy nie był zniszczony, dlatego stanowił dobrą lokalizację dla siedzib władz państwowych. Usytuowano tu również więzienie Urzędu Bezpieczeństwa, z którego wywieziono przywódców państwa podziemnego do Moskwy, gdzie odbył się tak zwany proces szesnastu. Włochy włączono do granic stolicy w 1951 roku.

Stare Włochy – zabytki

W południowo-zachodniej części Starych Włochów znajduje się Fort V Włochy. Fort przeznaczony był do osłony linii Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej oraz podejść do Warszawy od zachodu. Część fortu dziś zajmuje cmentarz, to co się uchowało jest w trakcie rewitalizacji, by służyć w zadbanym stanie mieszkańcom. Są tu boiska i ma powstać atrakcyjny plac zabaw.

Stare Włochy – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Największym parkiem obszaru Stare Włochy jest Park Cietrzewia. Znajdują się tu dwa stawy - glinianki, pozostałości, po cegielni która działała od drugiej połowy XIX w. To lubiany teren spacerowy i biegowy. Na południowym krańcu znajduje się plac zabaw, jest sporo ławek, jednak sam teren parku jest zdominowany przez stawy, które zajmują większość jego powierzchni.

Warszawa Włochy Stare – Park ze Stawami Cietrzewia

Stare Włochy – mieszkania

Stare Włochy to obszar, na którym dominują domy jednorodzinne. Na wolnych parcelach budowane są nowe apartamentowce, które są rozsiane po całej dzielnicy. To zarówno segmenty, jak wielorodzinne, niskie bloki z mieszkaniami. Przy Alejach Jerozolimskim ciągnie się szereg biurowców z siedzibami większych i mniejszych firm.

Mieszkania w kameralnym budynku z funkcjonalnie rozplanowaną przestrzenią

Mimo spokojnego charakteru Stare Włochy są bardzo dobrze skomunikowane z innymi dzielnicami. Są dwie stacje kolejowe – Warszawa Włochy na północnej granicy obszaru oraz Warszawa Aleje Jerozolimskie na wschodniej. Jest stąd łatwy wyjazd na Aleje Jerozolimskie, które częściowo przebiegają przez obszar. Większe ulice – Popularna czy Kleszczowa mogą się korkować w godzinach szczytu.

Stacja PKP Warszawa Włochy

Na terenie obszaru Stare Włochy jest dobry dostęp do początkowej edukacji – znajdują się tu zarówno publiczne, jak i prywatne przedszkola i szkoły podstawowe z równym rozmieszczeniem po terenie dzielnicy. Przy Solipskiej jest LO im. Króla Jana II Sobieskiego. W Starych Włochach mieści się siedziba Uczelni Techniczno-Handlowa im. Heleny Chodkowskiej.

Przystanek autobusowy przy parku na Starych Włochach

W obszarze Stare Włochy działa parę klubów sportowych o zróżnicowanej tematyce – piłka nożna (KS GROM PRO Warszawa), sporty walki (Tai Chi i Chi Kung). Są tu również kluby fitness i boisko do squasha (al. Jerozolimskie 200). Z uwagi na charakter granic dzielnicy – tory kolejowe i szybka trasa nie jest to wymarzone miejsce do treningów biegowych czy rowerowych, ale da się.

Warszawa Włochy Stare – wielofunkcyjny plac zabaw

Na terenie Starych Włochów, mimo spokojnego i willowego charakteru, znajduje się wiele sklepów i centrów handlowych. Te większe sklepy skupione są przy Alejach Jerozolimskich – zrobimy zakupy w Makro Cash&Carry, Castorama, E. Leclrec. Na osiedlu są też lokalne, mniejsze sklepy. W samym obszarze Stare Włochy nie ma popularnych dyskontów, ale zarówno Lidl jak i Biedronka są w sąsiednich dzielnicach.

Warszawa Włochy Stare – ścianka wspinaczkowa w parku

Przychodnia POZ znajduje się przy ul. Cegielnianej. W Starych Włochach znajdują się również prywatne centra medyczne i diagnostyczne oraz gabinety specjalistyczne.

W obszarze Stare Włochy jest wiele ciekawych restauracji z ofertą kuchni śródziemnomorskiej, polskiej i azjatyckiej. Parę z nich jest obiektami w centrach handlowych, a część do kameralne miejsca przy willowych ulicach.

Warszawa Włochy Stare – dom w otoczeniu zabudowań jednorodzinnych

Wierni mieszkający w obszarze Stare Włochy przynależą do parafii Matki Bożej Saletyńskiej oraz parafii św. Rodziny (znajduje się na terenie Ursusa). W Starych Włochach ma swą siedzibę również parafia ewangelicko-augsburska w parafii Świętej Trójcy. W obszarze Stare Włochy znajdują się dwa cmentarze (oddziela je od siebie teren Fortu) – cmentarz parafialny oraz cmentarz na Solipsach.

Stare Włochy – mieszkanie znajduje blisko infrastruktury drogowej

Stare Włochy to dobry wybór dla miłośników dobrze skomunikowanych, ale spokojnych okolic na uboczu. Załatwimy tu najpotrzebniejsze sprawunki, a do tych na zewnątrz dojedziemy bez problemu komunikacją czy autem.

Sprawdź również pozostałe obszary Warszawy.

Kolejny artykuł

Grodzisk – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Grodzisk znajduje się na terenie Białołęki i jest to jeden z prężniej rozwijających się terenów stolicy. Jeszcze parę lat temu dominowała tu uprawa pół i tradycyjne gospodarstwa wiejskie, dziś puste działki wypełniają kolejne osiedla.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu