Dogodna lokalizacja to kluczowy czynnik, który przyczynia się do ostatecznego wyboru właściwego mieszkania. Stary Prokocim-Kozłówek to obszar, na którym znajdują się najważniejsze punkty handlowo-usługowe, placówki oświatowe oraz tereny zielone. Dodatkowo komunikacja miejska jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Jeśli szukasz nowego mieszkania, na pewno warto rozważyć inwestycje właśnie w tym miejscu.
W tym artykule sprawdzimy jakie atrakcje i instytucje kulturowe są zlokalizowane na obszarze Stary Prokocim-Kozłówek i dlaczego warto tam zamieszkać.
Przejdź do akapitów:
Stary Prokocim-Kozłówek ma bardzo długą historię. Prokocim, podobnie jak wiele innych współczesnych części Krakowa, stanowił kiedyś odrębną miejscowość. Pierwsze wzmianki o osadzie Prokocim pochodzą z XIV wieku, ale z pewnością ludzie mieszkali tu znacznie wcześniej – na terenie Prokocimia odkryto jedno z najbogatszych cmentarzy kultury łużyckiej w Polsce. Znalezione tam zabytki można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.
Ważnym nazwiskiem związanym z historią Prokocimia jest Erazm Jerzmanowski – przemysłowiec, który zbił majątek na przemyśle gazowym w Stanach Zjednoczonych. W swoim czasie był posiadaczem trzeciej co do wielkości fortuny w Stanach. Pod koniec XIX wieku wykupił majątek w Prokocimiu, w którego skład wchodził pałac, oficyny, wieża wodociągowa, domy dla służby, stajnie, młyn itd.
Obszar Stary Prokocim-Kozłówek wyróżnia się dwoma ważnymi obiektami. Pierwszy z nich to budynek, w którym obecnie znajduje się Kościół św. Mikołaja z Tolentino. Powstał on na przełomie XIX i XX wieku, jednak dopiero od 2001 roku zakonnicy regularnie odprawiają tutaj msze święte.
Drugim obiektem jest Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Dobrej Rady. Budowa tego kościoła rozpoczęła się w 1932 roku, a ostatecznie zakończyła w 1957. Kościół został wybudowany w stylu modernistycznym.
Erazm Jerzmanowski przebudował park, który dziś nosi imię jego i jego żony – stworzył stawy rybne połączone ze sobą strumieniami i wytyczył w nim ścieżki, wybudował mostki, a wzdłuż alejek postawił rzeźby. Dzisiaj w Parku Jerzmanowskich nie ma już stawów, jest za to plac zabaw i boiska. Dzięki swojemu leśnemu charakterowi park jest miejscem idealnym do relaksu i wypoczynku, chętnie odwiedzanym przez okolicznych mieszkańców. Ponadto od czasu do czasu są tu organizowane wydarzenia, na przykład Dni Prokocimia.
Warto też wspomnieć, że na Prokocimiu działa klub piłkarski ze stadionem właśnie w parku im. Jerzmanowskich – Kraków Prokocim. Siedziba klubu mieści się natomiast przy ulicy Bieżanowskiej, gdzie znajduje się też boisko sportowe. W 1971 roku, z okazji pięćdziesięciolecia klubu, uroczyście otwarto nowy stadion w parku Jerzmanowskich, gdzie do dziś drużyna rozgrywa swoje mecze ligowe. Ponadto Klub Kraków Prokocim jest operatorem pierwszego krakowskiego Orlika przy ulicy Jerzmanowskiego.
Niedaleko Parku Jerzmanowskich znajduje się jeszcze jeden ciekawy park – Park Lilli Wenedy, otoczony malowniczymi skarpami. Leży on na terenie dawnego Lasu Prokocimskiego i jest silnie zadrzewiony. Mieszka tu wiele typowych dla takich terenów zwierząt, w tym liczne gatunki ptaków, które można podglądać ze specjalnego punktu obserwacyjnego.
Na obszarze Starego Prokocimia i Kozłówka znajdują się przede wszystkim bloki. Cały czas powstają tu nowe, interesujące inwestycje. Jest tu też sporo rozmaitych mniejszych i większych sklepów oraz punktów usługowych, takich jak salon fryzjerski, kwiaciarnia, apteka czy gabinet weterynaryjny. W okolicy znajdują się też przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, szkoła muzyczna, biblioteka i Młodzieżowy Dom Kultury. Jest też klub tenisowy. Nie ma tu modnych restauracji, ale są bary i pizzerie. Niedaleko znajduje się Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.
Prokocim jest dobrze połączony z resztą Krakowa dzięki liniom autobusowym i tramwajowym. Dużą zaletą jest stacja kolejowa Kraków Prokocim, która umożliwia wygodny dojazd do centrum Krakowa, na lotnisko w Balicach, do Wieliczki, Tarnowa czy Rzeszowa.
Kozłówek i Stary Prokocim to spokojne rejony Krakowa, do których turyści raczej się nie zapuszczają, nie ściągają tu też wielkie korporacje. Jednak ze względu na bliskość najważniejszych punktów usługowych i terenów zielonych oraz dogodną komunikację miejską, warto rozważyć pomysł, aby właśnie w tym rejonie dokonać zakupu nowego mieszkania. Stary Prokocim-Kozłówek to po prostu obszar, na którym mieszka się bardzo wygodnie.
Zobacz także pozostałe obszary i dzielnice Krakowa i znajdź idealne miejsce do zamieszkania.