Stary Prokocim-Kozłówek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Stary Prokocim-Kozłówek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Dogodna lokalizacja to kluczowy czynnik, który przyczynia się do ostatecznego wyboru właściwego mieszkania. Stary Prokocim-Kozłówek to obszar, na którym znajdują się najważniejsze punkty handlowo-usługowe, placówki oświatowe oraz tereny zielone. Dodatkowo komunikacja miejska jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Jeśli szukasz nowego mieszkania, na pewno warto rozważyć inwestycje właśnie w tym miejscu.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Szukasz mieszkania i zastanawiasz się nad lokalizacją Stary Prokocim-Kozłówek? W tym artykule sprawdzimy, jakie atrakcje i instytucje kulturowe są zlokalizowane na tym obszarze i dlaczego warto tam zamieszkać.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Podgórze obszar Stary Prokocim Kozłówek – krótka historia

Dzielnica Podgórze, obszar Stary Prokocim-Kozłówek, ma bardzo długą historię. Prokocim, podobnie jak wiele innych współczesnych części Krakowa stanowił kiedyś odrębną miejscowość. Pierwsze wzmianki o osadzie Prokocim pochodzą z XIV wieku, ale z pewnością ludzie mieszkali tu znacznie wcześniej – na terenie Prokocimia odkryto jedno z najbogatszych cmentarzy kultury łużyckiej w Polsce. Znalezione tam zabytki można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Ważnym nazwiskiem związanym z historią Prokocimia jest Erazm Jerzmanowski – przemysłowiec, który zbił majątek na przemyśle gazowym w Stanach Zjednoczonych. W swoim czasie był posiadaczem trzeciej co do wielkości fortuny w Stanach. Pod koniec XIX wieku wykupił majątek w Prokocimiu, w którego skład wchodził pałac, oficyny, wieża wodociągowa, domy dla służby, stajnie, młyn itd.

Stary Prokocim-Kozłówek – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Dzielnica Podgórze (obszar Stary Prokocim-Kozłówek) wyróżnia się dwoma ważnymi budowlami. Pierwszy z nich to budynek, w którym obecnie znajduje się Kościół rektoralny św. Mikołaja z Tolentino powstał na przełomie XIX i XX wieku, jednak dopiero od 2001 roku zakonnicy regularnie odprawiają tutaj msze święte. W 2002 roku kaplica została poświęcona jako kościół rektoralny pod wezwaniem Mikołaja z Tolentino.

Natomiast druga budowla to Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Dobrej Rady. Budowa tego kościoła rozpoczęła się w 1932 roku, a ostatecznie zakończyła w 1957 roku. Ołtarz główny został poświęcony w 1964 roku. Kościół został wybudowany w stylu modernistycznym.

Stary Prokocim Kozłówek – Park Jerzmanowskich i inne atrakcje dla mieszkańców i turystów

Erazm Jerzmanowski przebudował park, który dziś nosi imię jego i jego żony (Park Jerzmanowskich) – stworzył stawy rybne połączone z sobą strumieniami i wytyczył w nim ścieżki, wybudował mostki, a wzdłuż alejek postawił rzeźby. Dzisiaj w Parku Jerzmanowskich nie ma już stawów, jest za to plac zabaw i boiska. Dzięki swojemu leśnemu charakterowi park jest miejscem idealnym do relaksu i wypoczynku, chętnie odwiedzanym przez okolicznych mieszkańców. Ponadto od czasu do czasu są tu organizowane wydarzenia, na przykład Dni Prokocimia.

Warto też wspomnieć, że na Prokocimiu działa klub piłkarski ze stadionem właśnie w parku im. Jerzmanowskich – Kraków Prokocim. Siedziba klubu mieści się natomiast przy ulicy Bieżanowskiej, gdzie znajduje się też boisko sportowe. W 1971 roku, z okazji pięćdziesięciolecia klubu, uroczyście otwarto nowy stadion w parku Jerzmanowskich, gdzie do dziś drużyna rozgrywa swoje mecze ligowe. Ponadto Klub Kraków Prokocim jest operatorem pierwszego krakowskiego Orlika przy ulicy Jerzmanowskiego.

Niedaleko Parku Jerzmanowskich znajduje się jeszcze jeden ciekawy park – Park Lilli Wenedy, otoczony malowniczymi skarpami. Leży on na terenie dawnego Lasu Prokocimskiego i jest silnie zadrzewiony. Mieszka tu wiele typowych dla takich terenów zwierząt, w tym liczne gatunki ptaków, które można podglądać ze specjalnego punktu obserwacyjnego.

Stary Prokocim-Kozłówek – mieszkania

Na obszarze Stary Prokocim i Kozłówek znajdują się przede wszystkim bloki. Cały czas powstają tu nowe, interesujące inwestycje. Jest tu też sporo rozmaitych mniejszych i większych sklepów oraz punktów usługowych, takich jak salon fryzjerski, kwiaciarnia, apteka czy gabinet weterynaryjny. W okolicy znajdują się też przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, szkoła muzyczna, biblioteka i Młodzieżowy Dom Kultury. Jest też klub tenisowy. Nie ma tu modnych restauracji, ale są bary i pizzerie. Niedaleko znajduje się Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.

Prokocim jest dobrze połączony z resztą Krakowa dzięki liniom autobusowym i tramwajowym. Dużą zaletą jest stacja kolejowa Kraków Prokocim, która umożliwia wygodny dojazd do centrum Krakowa, na lotnisko w Balicach, do Wieliczki, Tarnowa czy Rzeszowa.

Przy ul. Prostej mieści się Międzyuczelniany Instytut Muzyki Kościelnej Uniwersytetu Papieskiego, w okolicy znajduje się też Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz akademiki Collegium Medicum.

Kozłówek i Stary Prokocim to spokojne rejony Krakowa, do których turyści raczej się nie zapuszczają, nie ściągają tu też wielkie korporacje. Jednak ze względu na bliskość najważniejszych punktów usługowych i terenów zielonych (Park Jerzmanowskich, Park Lilli Wenedy) oraz dogodną komunikację miejską, warto rozważyć pomysł, aby właśnie w tym rejonie dokonać zakupu nowego mieszkania. Stary Prokocim-Kozłówek to po prostu obszar, na którym mieszka się bardzo wygodnie.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Borek Fałęcki. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Borek Fałęcki. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Dla osób poszukujących nowego mieszkania najważniejsza jest atrakcyjna lokalizacja oraz bliskość istotnych punktów, czy to handlowych i usługowych, czy kulturalnych i rozrywkowych – wszystko tak naprawdę jest zależne od indywidualnych preferencji. W tym artykule skupimy się na południu Krakowa i obszarze Borek Fałęcki. Mieszkania tutaj zachwycają zróżnicowaniem architektonicznym, a także licznymi udogodnieniami w codziennym życiu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu