Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Stary Prokocim-Kozłówek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Dogodna lokalizacja to kluczowy czynnik, który przyczynia się do ostatecznego wyboru właściwego mieszkania. Stary Prokocim-Kozłówek to obszar, na którym znajdują się najważniejsze punkty handlowo-usługowe, placówki oświatowe oraz tereny zielone. Dodatkowo komunikacja miejska jest tutaj bardzo dobrze rozwinięta. Jeśli szukasz nowego mieszkania, na pewno warto rozważyć inwestycje właśnie w tym miejscu.

Stary Prokocim-Kozłówek – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule sprawdzimy jakie atrakcje i instytucje kulturowe są zlokalizowane na obszarze Stary Prokocim-Kozłówek i dlaczego warto tam zamieszkać.

Przejdź do akapitów:

Stary Prokocim-Kozłówek, dzielnica Podgórze – krótka historia

Stary Prokocim-Kozłówek ma bardzo długą historię. Prokocim, podobnie jak wiele innych współczesnych części Krakowa, stanowił kiedyś odrębną miejscowość. Pierwsze wzmianki o osadzie Prokocim pochodzą z XIV wieku, ale z pewnością ludzie mieszkali tu znacznie wcześniej – na terenie Prokocimia odkryto jedno z najbogatszych cmentarzy kultury łużyckiej w Polsce. Znalezione tam zabytki można oglądać w Muzeum Archeologicznym w Krakowie.

Kraków Bieżanów Prokocim - mieszkanie znajduje się w spokojnej okolicy

Ważnym nazwiskiem związanym z historią Prokocimia jest Erazm Jerzmanowski – przemysłowiec, który zbił majątek na przemyśle gazowym w Stanach Zjednoczonych. W swoim czasie był posiadaczem trzeciej co do wielkości fortuny w Stanach. Pod koniec XIX wieku wykupił majątek w Prokocimiu, w którego skład wchodził pałac, oficyny, wieża wodociągowa, domy dla służby, stajnie, młyn itd.

Stary Prokocim - mieszkania usytuowane w spokojnej części miasta

Stary Prokocim-Kozłówek – zabytki i instytucje kulturowe

Obszar Stary Prokocim-Kozłówek wyróżnia się dwoma ważnymi obiektami. Pierwszy z nich to budynek, w którym obecnie znajduje się Kościół św. Mikołaja z Tolentino. Powstał on na przełomie XIX i XX wieku, jednak dopiero od 2001 roku zakonnicy regularnie odprawiają tutaj msze święte.

Drugim obiektem jest Kościół Rzymskokatolicki pw. Matki Bożej Dobrej Rady. Budowa tego kościoła rozpoczęła się w 1932 roku, a ostatecznie zakończyła w 1957. Kościół został wybudowany w stylu modernistycznym.

Stary Prokocim-Kozłówek – Park Jerzmanowskich i inne atrakcje dla mieszkańców i turystów

Erazm Jerzmanowski przebudował park, który dziś nosi imię jego i jego żony – stworzył stawy rybne połączone ze sobą strumieniami i wytyczył w nim ścieżki, wybudował mostki, a wzdłuż alejek postawił rzeźby. Dzisiaj w Parku Jerzmanowskich nie ma już stawów, jest za to plac zabaw i boiska. Dzięki swojemu leśnemu charakterowi park jest miejscem idealnym do relaksu i wypoczynku, chętnie odwiedzanym przez okolicznych mieszkańców. Ponadto od czasu do czasu są tu organizowane wydarzenia, na przykład Dni Prokocimia.

Kraków Bieżanów Prokocim - mieszkanie usytuowane w zielonej okolicy

Warto też wspomnieć, że na Prokocimiu działa klub piłkarski ze stadionem właśnie w parku im. Jerzmanowskich – Kraków Prokocim. Siedziba klubu mieści się natomiast przy ulicy Bieżanowskiej, gdzie znajduje się też boisko sportowe. W 1971 roku, z okazji pięćdziesięciolecia klubu, uroczyście otwarto nowy stadion w parku Jerzmanowskich, gdzie do dziś drużyna rozgrywa swoje mecze ligowe. Ponadto Klub Kraków Prokocim jest operatorem pierwszego krakowskiego Orlika przy ulicy Jerzmanowskiego.

Park Lilli Wenedy w dzielnicy Bieżanów

Niedaleko Parku Jerzmanowskich znajduje się jeszcze jeden ciekawy park – Park Lilli Wenedy, otoczony malowniczymi skarpami. Leży on na terenie dawnego Lasu Prokocimskiego i jest silnie zadrzewiony. Mieszka tu wiele typowych dla takich terenów zwierząt, w tym liczne gatunki ptaków, które można podglądać ze specjalnego punktu obserwacyjnego.

Stary Prokocim - mieszkania usytuowane w spokojnej części miasta

Stary Prokocim-Kozłówek – mieszkania

Na obszarze Starego Prokocimia i Kozłówka znajdują się przede wszystkim bloki. Cały czas powstają tu nowe, interesujące inwestycje. Jest tu też sporo rozmaitych mniejszych i większych sklepów oraz punktów usługowych, takich jak salon fryzjerski, kwiaciarnia, apteka czy gabinet weterynaryjny. W okolicy znajdują się też przedszkola, szkoły podstawowe i średnie, szkoła muzyczna, biblioteka i Młodzieżowy Dom Kultury. Jest też klub tenisowy. Nie ma tu modnych restauracji, ale są bary i pizzerie. Niedaleko znajduje się Uniwersytecki Szpital Dziecięcy.

Mieszkanie położone w czteropiętrowym bloku w dzielnicy Prokocim

Prokocim jest dobrze połączony z resztą Krakowa dzięki liniom autobusowym i tramwajowym. Dużą zaletą jest stacja kolejowa Kraków Prokocim, która umożliwia wygodny dojazd do centrum Krakowa, na lotnisko w Balicach, do Wieliczki, Tarnowa czy Rzeszowa.

Mieszkania z dużym balkonem w nowej inwestycji w spokojnej części Krakowa

Kozłówek i Stary Prokocim to spokojne rejony Krakowa, do których turyści raczej się nie zapuszczają, nie ściągają tu też wielkie korporacje. Jednak ze względu na bliskość najważniejszych punktów usługowych i terenów zielonych oraz dogodną komunikację miejską, warto rozważyć pomysł, aby właśnie w tym rejonie dokonać zakupu nowego mieszkania. Stary Prokocim-Kozłówek to po prostu obszar, na którym mieszka się bardzo wygodnie.

Stary Prokocim - nieruchomość położona przy komfortowej drodze

Zobacz także pozostałe obszary i dzielnice Krakowa i znajdź idealne miejsce do zamieszkania.

Komfortowa lokalizacja - mieszkanie znajduje się w cichej i zielonej części Starego Prokocimia

Kraków Bieżanów Prokocim - atrakcyjne mieszkanie na pierwszym piętrze

Kolejny artykuł

Borek Fałęcki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Dla osób poszukujących nowego mieszkania najważniejsza jest atrakcyjna lokalizacja oraz bliskość istotnych punktów, czy to handlowych i usługowych, czy kulturalnych i rozrywkowych – wszystko tak naprawdę jest zależne od indywidualnych preferencji. W tym artykule skupimy się na południu Krakowa i obszarze Borek Fałęcki. Mieszkania tutaj zachwycają różnorodną architekturą, a także licznymi udogodnieniami w codziennym życiu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu