Styl marokański w mieszkaniu inspirowany jest krajobrazem orientu. Faworyzowane są w nim intensywne, nasycone barwy, bogate wzornictwo oraz naturalne, rzemieślnicze meble i materiały. Jeśli chcesz, aby Twoje wnętrze było pełne orientalnego ciepła – poznaj styl marokański.
W tym artykule wspólnie z Alicją Janiak, architektem wnętrz Decoroom, przedstawimy styl marokański. Podpowiemy również, czym wyróżnia się ten styl i jak wprowadzić go do swojego mieszkania.
Przejdź do akapitów:
Styl marokański we wnętrzach cechują przede wszystkim: ciepła baza kolorystyczna m.in. beże, brązy, żółcienie i pomarańcz oraz różnorodność orientalnych wzorów użyta np. na zasłonach, dywanach czy ścianach. Istotną rolę w tym stylu odgrywa także światło, które zazwyczaj ma nasycone barwy. Naturalne światło jest z kolei wykorzystywane w ekspozycji wnętrza np. przechodząc poprzez ażurowe witrażowe ścianki czy rzucając jednocześnie rozmaite wzory na sąsiednie płaszczyzny przez okiennice. Meble w klimacie marokańskim bazują na naturalnych materiałach, tj. drewno, ceramika, skóra. Forma mebli jest zazwyczaj monolityczna i organiczna. Lekkości wnętrzu dodają właśnie elementy świetlne.
Współczesne umiłowanie minimalizmu dalekie jest marokańskiego stylu, jeśli jednak pragniemy czuć w swym wnętrzu klimat Maroka, warto wprowadzić do swojego stylu choć marokańską nutkę w postaci dodatku. Nie musimy decydować się na urządzenie całego mieszkania w tym stylu. Minimalistyczne wnętrze dopełnione orientalnymi kolorami czy wzorami będzie prezentować się bajecznie. Nawet niewielkie mieszkanie inspirowane Marokiem może finezyjnie oddawać czar orientu.
Styl marokański świetnie współgra z innymi stylami. Marokańskie dodatki dobrze uzupełniają styl skandynawski, nowoczesny czy minimalistyczny. Możemy w nich wykorzystać geometryczne wzory, motywy roślinne, żywe kolory czy też dekoracje z motywem marokańskiej koniczyny
Styl marokański w mieszkaniu to feeria barw i wzorów, wnętrze, w którym czuć słońce i przepych. Dla kogo dedykowany jest ten styl?
Mieszkanie w stylu marokańskim polecane jest osobom, które kochają klimat orientu oraz podróże do ciepłych krajów. Odnajdą się w nim osoby, które nie przepadają za sterylnym minimalizmem i pragną mieć wnętrza wypełnione niezwykłymi dodatkami. Styl marokański w domu pokochają osoby radosne i kolorowe.
Generalny remont nie jest konieczny, by cieszyć się marokańskim bogactwem. Jeśli chcemy poczuć trochę orientu w naszym wnętrzu, wystarczy wprowadzić d0 niego kilka charakterystycznych dodatków. Kluczowe będą tu kolory – warto inspirować się tymi z marokańskiego krajobrazu. Podstawowa baza to naturalne kolory pustyni, beże i biel. Wśród wskazanych kolorów znajdziemy też królewski błękit, intensywną czerwień czy głęboki fiolet. Mile widziane są także elementy złote i srebrne. Muzułmańska sztuka daleka jest od prezentowania ludzi, dominują tu zawiłe desenie, schematyczne kształty geometryczne lub powtarzająca się ornamentacja zarówno na meblach, dodatkach, jak i tapetach czy mozaikach. Popularnym motywem używanym nie tylko do tego stylu jest marokańska koniczyna.
Marokański styl do salonu wprowadzimy przede wszystkim za pomocą tekstyliów. Szczególnie dywany odgrywają tu znaczącą rolę, zwykle są bogato zdobione i posiadają bardzo nasycone barwy. Mogą one dominować całą podłogę, wisieć na kanapie czy też na ścianie. Tekstylia to też draperie, obicia krzeseł czy poszewki na poduszki. Tkaniny w stylu marokańskim nawiązują do luksusu, często występuje tu jedwab, aksamit, wysokogatunkowa bawełna czy też tkaniny haftowane.
Aranżując salon możemy uwzględnić tamtejsze zwyczaje, które sugerują spożywanie posiłków na meblach nisko osadzonych przy podłodze. Możemy wybrać niewysokie pufy czy kanapę. Tradycyjne meble marokańskie do salonu to m.in. stoliki kawowe, zwykle niewysokie, kute w żelazie lub rzeźbione w drewnie. Nierzadko spotyka się bogato zdobione i barwione stoliki, które wyglądają jak małe dzieła sztuki. Nie musimy decydować się na drogie, rzemieślnicze meble, podobny efekt uzyskamy za pomocą mebli stylizowanych.
Salon w marokańskim stylu możemy dopełnić klimatycznym światłem lampionów lub świec, oświetleniem z wisiorków i szkiełek. Tak delikatne światło wprowadza do pomieszczania zmysłowy, romantyczny klimat. Dodatkowo sprawdzą się tu też donice z egzotyczną roślinnością.
W kuchni w stylu marokańskim stawiamy na ciepłe kolory i naturalne materiały. Nawiązując do marokańskich targowisk – używamy więcej dekoracji np. przyprawy w fikuśnych pojemniczkach mogą być wyeksponowane na półkach lub blacie. Forma kuchni nie powinna być całkowicie zamknięta, dlatego szafki wiszące warto częściowo otworzyć lub wykonać wolnowiszące półki. Blat stosujemy kamienny, najlepiej w jasnej kolorystyce. Na ścianie ponad blatem warto użyć ceramicznej mozaiki lub płytki z ornamentem.
Podłogę w kuchni również wykonujemy wzorowaną lub dla stonowania stosujemy imitacje ciepłego kamienia np. piaskowca. Lampy zwieszane – jeśli takie mamy nad wyspą zastosujmy wiklinowe lub gliniane z otworami, przez które pięknie przedostanie się światło dekoracyjne.
Sypialnia w stylu marokańskim to prawdziwe królestwo przepychu. Punktem centralnym jest tu łóżko, często wzbogacone o zwiewny baldachim i liczne poduszki w nasyconych, intensywnych kolorach. W wystroju wnętrz marokańskich preferowane są drewniane meble, zazwyczaj jest to drewno cedrowe. Ważnym dodatkiem są też lampy w stylu marokańskim, czyli oświetlenie z ażurowymi zdobieniami, które klimatycznie rozprowadza światło po wnętrzu. Okna w sypialni możemy wyposażyć w koronkowe przesłony, a podłogę w dywan z popularnym wzorem przypominającym marokańską koniczynę.
Jeśli chcemy urządzić sypialnie w stylu marokańskim, możemy postawić również na klasyczną bazę – połączenie bieli i beżu. Będzie ona stanowić świetne tło dla dodatków o bogatych kolorach i wzorach.
Aranżując łazienkę w klimacie inspirowanym marokańskimi wnętrzami starajmy się wybierać płytki imitujące naturalne kamienie lub glinkę. Łączymy ze sobą ciepłe barwy np. beże z brązami. Na ścianie za lustrem może pojawić się element szklanej mozaiki w odcieniu zieleni lub złota. Kolor armatury powinien być raczej ciepły, chętniej wybierajmy złoto, miedź niż naturalny odcień stali. W takiej łazience nie powinno też zabraknąć oświetlenia dekoracyjnego, które ożywi całość. Ważne są też dodatki w postaci dywaników, mydelniczek, dodające ostatecznego smaku wnętrzu.
O DECOROOM
Pracownia Architektury Wnętrz Decoroom jest obecna na rynku od 2009 roku i z wieloma sukcesami na koncie pozycjonuje się jako jeden z pionierów usługi kompleksowego wykończenia mieszkania „pod klucz”. Decoroom zaprasza Klientów do dwóch flagowych showroomów połączonych z biurem zlokalizowanych w Warszawie oraz we Wrocławiu. Zespół DECOROOM tworzą doświadczeni architekci, zaufane ekipy wykończeniowe, działy realizacji, pracownicy stolarni oraz dział DECOROOM KITCHEN, który zajmuje się kompleksowym wykończeniem zabudowy kuchennej i meblowej.