Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Styl romantyczny w mieszkaniu

Ula Olczak
Ula Olczak

Współczesny styl romantyczny w mieszkaniu daleki jest od niefunkcjonalnych przestrzeni. Charakteryzuje się ciepłem, zmysłowością i delikatnością. Jeśli surowe wnętrza nie są dla Ciebie, trafny okazać może się styl romantyczny.

Styl romantyczny w mieszkaniu

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się czym charakteryzuje się styl romantyczny oraz komu jest on dedykowany. Podpowiemy również jak można zaaranżować salon, sypialnię i łazienkę w romantycznym stylu.

Przejdź do akapitu:

Mieszkanie w stylu romantycznym – dla kogo?

Minimalistyczne aranżowanie wnętrz dominuje obecne trendy, w następstwie czego pozbywamy się niemal wszystkich dekoracyjnych elementów i zamieszkujemy geometryczne, puste przestrzenie. Ograniczamy kolory, faktury i zabawę przestrzenią. Minimalizm ma liczne zalety, jednak osoby poszukujące ciepłego wnętrza rozglądają się za alternatywnymi stylami aranżacyjnymi. Styl romantyczny sprawi, że Twój dom będzie przytulny, spokojny, zmysłowy, ale nie zabraknie w nim również porządku i relaksacyjnej atmosfery.

Styl romantyczny doskonale pasuje do osób, które poszukują przytulnych, delikatnych przestrzeni

Styl romantyczny przywodzi na myśl inne epoki, czerpie z XVIII i XIX wieku, gdzie na ulicach dominowała moda na koszule z ozdobnym żabotem, zwiewne sukienki z falbankami, rozkloszowane spódnice, bufiaste rękawy, finezyjne warkocze czy romantyczne fryzury. W domach natomiast znajdowały się takie elementy jak sekretarzyk, rzemieślniczy zegar czy fonograf. Tak romantyczny charakter zdaje się pasować głównie do kobiet, jednak każda osoba o delikatnej, wrażliwej duszy, która ceni sobie florystyczne motywy odnajdzie się w takim wnętrzu. Styl romantyczny ma przeważnie dziewczęcy charakter, jednak można urządzić go również w sposób mniej cukierkowy oraz postawić na subtelne, delikatne wzory.

Cechy stylu romantycznego

W stylu romantycznym podstawowym kolorem jest zwykle biel, która doskonale współgra z innymi barwami, a równocześnie stanowi świetne tło dla urokliwych dodatków. Biel można skomponować z pastelami takimi jak róże, błękity czy lawenda. Wnętrze w romantycznej stylizacji pożąda też kwiecistych motywów, dlatego florystyczna tapeta dominująca jedną ze ścian doda silny walor emocjonalnego bogactwa. Jeśli jednak chcemy zachować subtelniejszy charakter pomieszczenia, możemy wybrać bardziej stonowane wzory – delikatny ornament lub paski. W stylu tym można pokusić się też o elementy dekoracyjne na ścianach, np. sztukaterie na suficie. Taka z pozoru kosmetyczna zmiana może znacząco wpłynąć na całokształt mieszkania.

Styl romantyczny preferuje jasne kolory, kwiaty widoczne w dodatkach oraz delikatne materiały takie jak aksamit czy jedwab

W stylu romantycznym doskonale sprawdzają się meble o niecodziennych wykończeniach, np. krzesła z podłokietnikami tapicerowane kwiecistym motywem lub pastelowym aksamitem, rzeźbione stoły, toaletki czy witryny. Styl romantyczny dużą wartość przykłada też do dodatków, które mogą pojawić się w dużych ilościach. Najbardziej cenione są elementy, które zdają się mieć duszę – akcesoria retro i vintage. Ważne są nie tylko zdobne poduszki czy dywany, ale też rozmaite świeczniki i serwetki m.in. ręcznie wykonywane na szydełku. Dodatki można nakładać na siebie i tworzyć tym samym bogate aranżacje różnych obszarów – np. stołu. Romantyczny styl to także kwiaty kolorowe oraz białe – głównie cięte.

Salon w stylu romantycznym

Salon w stylu romantycznym daleki jest od chłodnej, minimalistycznej przestrzeni. Daje on miejsce na niedoskonałość i meble, na których widać upływ czasu. W stylu romantycznym mile widziane są krzesła i fotele z giętymi nogami, misterne stoły oraz tapicerowane powierzchnie. Również proste meble mogą świetnie odnaleźć się w tym stylu, wystarczy na nich wykonać jedynie prosty zabieg, np. postarzanie. Dodatki, które świetnie będą prezentować się w salonie to świeczniki, rękodzieła, serwetki i koronki. Urokliwe uzupełnienie to też porcelana, filiżanki, patery i dzbanki, których nie wypada chować w ciemnych zakamarkach, mogą więc zostać wyeksponowane na stoliku lub też za szklaną witryną. W salonie o romantycznym stylu również okna warto odpowiednio przybrać, ponieważ minimalistyczne rolety nie są najlepszym pomysłem na to wnętrze. W oknach mogą zawisnąć firany lub upięte finezyjnie zasłony o wyrazistych wzorach lub ornamentach. Odpowiednie będą także rolety rzymskie lub londyńskie, które po zwinięciu tworzyć będą dekoracyjne drapowanie.

Wnętrza romantyczne często wyposażone są w finezyjnie zdobione dodatki oraz tapicerowane meble

Sypialnia w stylu romantycznym

W sypialni poszukujemy energii, która ma wzbogacać nasz kolejny dzień. Aby aranżacja nie przytłaczała ani nie była zbyt mdła, warto postawić na stonowane ściany w odcieniach bieli lub lilii, które można zaakcentować obrazem oraz dużym lustrem o dekoracyjnej ramie. W sypialni nie może zabraknąć łóżka – sprawdzi się zarówno stylizowane na minione epoki łoże z baldachimem, jak i nowoczesne łóżko z tekstyliami o pastelowych lub florystycznych motywach. Przy łóżku umieszczamy delikatny dywanik, który będzie kolorystycznie nawiązywać do dodatków na łóżku. Dziewczęcej delikatności doda też wyeksponowany w dużym wazonie bukiet kwiatów. Najkorzystniejsze kwiatowe kompozycje eksponują biel z dodatkiem nienasyconego różu czy lilii. Można też wnieść do przestrzeni nieco świeżości łącząc biel z zielonymi akcentami. W sypialni romantycznego stylu może dodać także wysoka lampa wyposażona w jedwabny abażur i drewnianą nóżkę.

Łazienka w stylu romantycznym

Styl romantyczny w łazience powinien mieć wpływ na nasze zmysły. Miejsce to ma odprężyć, ukoić nerwy i wyciszyć. Współczesna łazienka w romantycznej stylizacji zawierać będzie komfort obecnych udogodnień oraz urok minionych epok. Pożądana kolorystyka to perłowe szarości lub biele oraz pastelowe kolory. Nie bez znaczenia są też opływowe kształty, ornamentyka i zdobienia. Do romantycznego stylu zwykle przypisuje się wolnostojącą wannę z lanego marmuru lub akrylu, która cieszy się dobrą żywotnością oraz umywalki z elementami dekoracyjnymi. Styl romantyczny w łazience można wydobyć także dodając do łazienki drewniany stoliczek, na którym umieścimy subtelne dodatki, np. świece o nostalgicznych, relaksujących zapachach. Romantyczny styl w łazience to także dbałość o szczegóły, czyli uchwyty do mebli czy wieszaki na ręczniki, które można wybrać w finezyjnych kształtach. W tym pomieszczeniu nie może zabraknąć też dywanika oraz ręczników z delikatnych materiałów.

Styl romantyczny preferuje kolory takie jak biel, róż i pastele

Zobacz też pozostałe artykuły.

Kolejny artykuł

Przeprowadzka z akwarium – jak zorganizować bezpieczny transport?
Przeprowadzka to czasem nieunikniona część życia. Gdy jednak nasz dobytek wykracza poza jedną walizkę, zmiana miejsca zamieszkania bywa prawdziwym wyczynem. Największe wyzwanie może stanowić dla nas przeprowadzka z akwarium. Podpowiadamy, jak zrobić to bezpiecznie i bezstresowo.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu