Sufit napinany to estetyczne i modne rozwiązanie, które stanowi dobrą alternatywę do tradycyjnego sufitu podwieszanego. Posiada liczne wzory i kolory, a jego montaż jest prosty i bezpyłowy. Czy warto się na niego zdecydować?
W tym artykule dowiesz się czym są sufity napinane oraz poznasz ich wady i zalety. Podpowiemy również jak wygląda montaż sufitu napinanego i czy warto zminimalizować koszty wykonując go samodzielnie.
Przejdź do akapitów:
Sufit napinany to rodzaj podwieszanego sufitu, który można zamontować pod właściwym sufitem. Standardowo sufit podwieszany wykonywany jest z płyt kartonowo-gipsowych, natomiast sufit napinany przygotowywany jest z folii PCV termokurczliwej lub poliestrowej tkaniny. Sufity napinane tworzone są na zamówienie pod konkretne wymiary, dzięki czemu idealnie dopasowują się do powierzchni oraz umożliwiają krycie ewentualnych mankamentów podstawowego sufitu.
Napinany sufit pierwotnie stosowany był w starożytnej Grecji, Rzymie i Egipcie w postaci nasączonej wodą tkaniny, którą rozciągano w wysokich pomieszczeniach. Obecnie wykonywany jest z bezpieczniejszych materiałów, lecz pełni podobne funkcje. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom jest obecny w zróżnicowanych formach i świetnie dopełnia liczne style aranżacyjne.
Sufit podwieszany z płyt gipsowo-kartonowych to dosyć popularne rozwiązanie, które chętnie stosuje się w domach czy mieszkaniach. Jego alternatywą jest sufit napinany, który charakteryzuje się lekkością oraz świetną wytrzymałością, jednak niesie on ze sobą wymagania metrażowe – nie sprawdzi się na zbyt dużych powierzchniach. Sufit napinany nie obciąża tak wnętrza jak sufit podwieszany, może mieć zróżnicowane wzory i faktury oraz jest bezpyłowy podczas konstruowania. Podwieszanie sufitu oznacza natomiast większy bałagan podczas samego montażu oraz pyłki, które unosić się będą jeszcze jakiś czas po zabiegu.
Sufit napinany to nowoczesne rozwiązanie, które umożliwia tworzenie licznych aranżacji, ponieważ wybór materiałów jest ogromny. Można zdecydować się na sufit matowy, satynowy, jak i błyszczący, a podczas wyboru wzoru ogranicza nas niemal tylko wyobraźnia. Dostępne są przezroczyste rozwiązania, jak i kolorowe, a nawet z grafiką lub własnym zdjęciem. Napinany sufit może więc być estetycznym tłem lub elementem, który stanowić będzie główny motyw pomieszczenia.
Sufit napinany sprawdzi się świetnie również do maskowania nierówności, skosów i niedoskonałości sufitu, dzięki niemu powstaje gładka powierzchnia sufitu. Dodatkowo jest on prosty do demontażu w razie ewentualnej awarii. Sufity napinane nadają się do wielokrotnego montażu i demontażu. Podczas zakładania folii nie tworzy się pył i kurz tak jak w przypadku sufitu podwieszanego, a całkowity czas montażu jest znacznie krótszy i w zależności od powierzchni wynosi od kilku godzin do dnia roboczego.
Dobra jakość materiału wybieranego do sufitu podwieszanego zapewnia także dużą odporność na wilgoć i ogień, dzięki czemu stanowi dodatkowe zabezpieczenie pomieszczenia. Lekkość materiału nie powoduje obciążenia stropu, dlatego sufity napinane nadają się również do delikatniejszych konstrukcji. Warto wspomnieć także o izolacji akustycznej, jaka powstaje w przypadku sufitów podwieszanych, czyli również sufitu napinanego. Z dużym powodzeniem poprawia akustykę wnętrza oraz pochłania fale dźwiękowe.
Mimo licznych zalet, jakie niosą ze sobą sufity napinane, nie są one odizolowane od wad. Wśród minusów tego rozwiązania znaleźć można ograniczenia metrażowe – zbyt duża powierzchnia sufitu może być problematyczna. Montaż sufitu napinanego w dużych pomieszczeniach może oznaczać ugięcie materiału na środku powierzchni przez co da on wrażenie nieestetycznie opadającego. Również niestandardowe sufity występujące np. na poddaszu mogą być trudne do zachowania równomierności materiału.
Do montażu sufitu napinanego nie są polecane także pomieszczenia, w których panuje przeciąg, ponieważ tkanina będzie wprowadzana w drganie, a to da niepożądany efekt. Dodatkowo częste przeciągi lub ekstremalne zmiany temperatury mogą narazić materiał na wzmożoną rozciągliwość.
Inną wadą są ograniczenia w wyborze oświetlenia. Sufit napinany powinien być wyposażony w lampy, których moc nie przekracza 40 W. Istotna jest też odpowiednia izolacja oświetlenia i przewodów zapobiegająca przegrzaniu się lamp. Następstwo niedbałości w tym zakresie to m.in. odbarwianie się sufitu.
Sufity napinane to także obawa o uszkodzenia mechaniczne, które mogą powstawać chociażby podczas pielęgnacji, dlatego do czyszczenia tej powierzchni należy podchodzić z odpowiednią czułością. Odpowiednia konserwacja zapobiegnie powstawaniu zadrapań czy zarysowań.
Sufit napinany jest stosunkowo drogi i w porównaniu z tradycyjnym sufitem z karton-gipsu wypada mniej korzystnie. Dodatkowo konieczność wykonywania zamówienia pod indywidualny wymiar pomieszczenia niesie ze sobą dłuższy czas oczekiwania. Kosztem, który również należy ponieść jest montaż. Choć podwieszenie sufitu napinanego samo w sobie nie jest uznawane za trudne zadanie to lepiej powierzyć je doświadczonej firmie, dzięki której cały proces przebiegnie szybko i sprawnie. Samodzielny montaż sufitu może nieść ze sobą ryzyko uszkodzenia, przez co konieczny będzie zakup kolejnego materiału.
Na cenę sufitu napinanego wpływ ma m.in. powierzchnia sufitu, rodzaj materiałów, sposób wykończenia, liczba nierówności, rodzaj oświetlenia oraz robocizna.
Montaż sufitu napinanego, szczególnie na przeciętnym metrażu nie jest zbyt skomplikowaną procedurą, jednak wymaga precyzji i dbałości o szczegóły. Jak zrobić sufit napinany?
W pierwszej kolejności rozmieszczamy aluminiowe listwy, które możemy przykleić lub zastosować do tego pewniejsze mocowanie, czyli kołki rozporowe. Kolejno materiał rozpinamy na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzanie i naciągnięcie, dzięki czemu materiał staje się bardziej elastyczny. Wtedy naciągamy powłokę na powierzchni sufitu i mocujemy ją do przygotowanych prowadnic. Montaż sufitu kończymy układając specjalne plastikowe listwy maskujące, które zapobiegną przedostawaniu się kurzu i zanieczyszczeń w przestrzeń podsufitową. Mimo wszystko, aby stworzyć gładką powierzchnię polecana jest ekipa montażowa, która podczas podwieszania nie uszkodzi materiału oraz zadba o maksymalne bezpieczeństwo instalacji znajdujących się tuż pod sufitem właściwym.
Sufity napinane mogą odmienić niemal każde wnętrze, o ile temperatura w nich panująca nie ma skrajnych wartości. Idealną przestrzenią do tego rozwiązania jest z pewnością salon, który można przearanżować z pomocą sufitu napinanego w zaledwie jeden dzień. Sufit powinien dobrze komponować się ze ścianami oraz wyposażeniem wnętrza, jednak nie oznacza to, że musi być on biały czy jednolity. Sufit napinany w salonie może zyskać nowy wymiar, kiedy zastosujemy na nim jakiś motyw lub grafikę. Dodatkowo obniży on wysokość pomieszczenia, dzięki czemu wnętrze stanie się przytulniejsze oraz zyska lepszą akustykę.
Sufit napinany cieszy się bogatym wzornictwem, dzięki czemu możemy wybrać niemal każdy mniej lub bardziej wymyślny motyw. W ofertach producentów znajdziemy sufity napinane m.in.:
Zobacz również inne porady aranżacyjne.