Swoszowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Swoszowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Wśród osób, poszukujących nowego mieszkania można wyróżnić zwolenników życia w centrum, bądź w jego ścisłym pobliżu, oraz zwolenników zamieszkiwania terenów z obrzeży miasta, w tym przylegających do niego powiatów. Jeśli jesteś osobą z drugiej grupy, która woli lokalizacje z dala od centrum i tam szuka mieszkania, Swoszowice mogą stanowić dla Ciebie ciekawą propozycję.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania? Swoszowice mogą być wymarzonym miejscem. Dziś przyjrzymy się dokładniej tej okolicy – podpowiemy Ci, jakie instytucje kulturowe tam znajdziesz i jakie atrakcje oferują Swoszowice.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Swoszowice – krótka historia

Pierwsze wzmianki o Swoszowicach pochodzą z 1362 roku. Wiadomo, że w średniowieczu wieś była własnością rycerską, a jej pierwszym właścicielem był Wojsław de Swoszow. Niewiele później odkryto tutaj bogate złoża siarki i założono pierwsze kopalnie. Kopalnia siarki działała w Swoszowicach przynajmniej od 1422 roku i początkowo stanowiła własność króla, ale Zygmunt III Waza przekazał prawa do niej Klasztorowi Bożego Ciała.

Dzisiaj siarkę wydobywa się tu już wyłącznie do celów leczniczych, ale po obecności kopalni pozostały liczne hałdy, nazwy ulic takie jak Siarczanogórska, Podhalnie, Topiarnia, Stawisko, Szybisko czy Siarczki oraz figurka przy ulicy Merkuriusza Polskiego.

Swoszowice – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Ciekawym obiektem jest Fort Swoszowice, który nie jest jednak dostępny do zwiedzania, choć zachował się w dobrym stanie. Ulica, przy której znajduje się fort, stanowi fragment dawnej drogi rokadowej, łączącej forty leżące po południowej stronie Krakowa. Droga jest niezbyt szeroka i kluczy serpentynami pomiędzy fortami. Pomiędzy Swoszowicami a Kosocicami, gdzie przecina stoki wzgórza, rozciąga się piękny i rozległy widok na Kraków.

Swoszowice – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Największe atrakcje? Swoszowice są uzdrowiskiem, i to jedynym w Polsce, które znajduje się w dużym mieście. Znajdują się tutaj dwa źródła wody leczniczej – Zdrój Główny i Napoleon – które dostarczają unikatowych wód mineralnych bogatych w siarczan, wodór, węgiel, wapń i magnez. Poza tym leczy się tu schorzenia reumatyczne za pomocą kąpieli z wykorzystaniem wód siarczanych i borowiny. W okolicy nie ma żadnych większych zakładów przemysłowych, dlatego pod względem klimatycznym jest to jeden z lepszych terenów Krakowa.

Skoro jest uzdrowisko, musi być więc Park Zdrojowy – w Swoszowicach to miejsce spacerów mieszkańców Krakowa i turystów, przyjeżdżających do uzdrowiska. Można tu podziwiać różnorodne gatunki drzew i krzewów, w tym lipy, brzozy, klony, dęby, piękne kasztanowce i pojedyncze okazy sosen. Najwyższe z nich sięgają do 25 metrów wysokości. Wiosną park zachwyca kwitnącymi w ogromnych ilościach fiołkami, zawilcami i ziarnopłonami. Można też tu wypatrzeć zwierzęta – wiewiórki, żaby, jaszczurki, zające, liczne ptaki, w tym dzięcioły, sójki i kukułki, a nawet sarny.

Na terenie parku jest dużo alejek spacerowych, są też ścieżki dla rowerzystów, a nawet górka do jazdy na sankach w zimie. Są tu także obiekty gastronomiczne. Park jest oświetlony, co pozwala na spacery po zmroku.

Park Zdrojowy to nie jedyny obiekt rekreacyjny w Swoszowicach. Miłośnicy sportów mogą korzystać ze stadniny koni czy kortów tenisowych. Działa tu także klub piłkarski Krakus Swoszowice oraz sekcja kolarska. W okolicy znajduje się także las w Zbydniowicach.

Swoszowice – mieszkania

W Swoszowicach znajduje się stacja kolejowa Kraków Swoszowice, która leży przy linii kolejowej Kraków Płaszów – Oświęcim. Można stąd dojechać bez przesiadek między innymi do centrum Krakowa, na Podgórze, do Skawiny i dalej położonych miejscowości takich jak Wadowice, Bielsko-Biała i Zakopane. Pomijając linię kolejową, dzielnica Swoszowice jest połączona z innymi częściami Krakowa dzięki liniom autobusowym. W okolicy nie ma siedzib dużych firm, ale nie jest stąd daleko do Business Parku Zawiła.

Dzielnica Swoszowice wyróżnia się przede wszystkim świetną okolicą – przebywając tutaj, można zapomnieć, że jest się nadal w Krakowie. Cisza, spokój i zieleń to aspekty, które wyróżniają Swoszowice. Komunikacja miejska jest jednak przy tym na tyle dobrze rozwinięta, że można łatwo dojechać stąd do pracy, kina, czy na zakupy. Są tu też duże atrakcje – Swoszowice słyną przecież z (jedynego w Polsce!) uzdrowiska. Dlatego, jeśli szukasz mieszkania, Swoszowice są obszarem wartym rozważenia.

Kolejny artykuł

Mieszkania – Kliny. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Mieszkania – Kliny. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Wśród osób, które poszukują nowego mieszkania, dużym zainteresowaniem cieszą się południowe rejony Krakowa. Przyszli mieszkańcy mogą znaleźć tutaj dużo zieleni, ciszy i spokoju. Takie też są, opisywane w dzisiejszym artykule, Kliny. Mieszkania tutaj na pewno spodobają się zwolennikom spokojnego życia.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu