Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Szkodniki w mieszkaniu – jak sobie z nimi poradzić?

Ula Olczak
Ula Olczak

Czasem, mimo największych starań w naszym domu pojawiają się niespodziewani goście, których wyproszenie stanowi nie lada wyczyn. Krzątają się po meblach, ubraniach czy też latają wokół żywności i coraz gęściej wypełniając przestrzeń. Szkodniki w mieszkaniu – jak sobie z nimi poradzić?

Szkodniki w mieszkaniu – jak sobie z nimi poradzić?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Z tego artykułu dowiesz się jakie szkodniki i owady często pojawiają się w mieszkaniach i jakie warunki im sprzyjają. Poznasz gatunki takie jak żywiak chlebowiec, kołatek domowy, omacnica spichrzanka, rybik cukrowy i pluskwa domowa. Odpowiemy również na pytanie: szkodniki w mieszkaniu – jak sobie z nimi poradzić?

Przejdź do akapitów:

Szkodniki w mieszkaniu

Szkodniki to zwykle lokatorzy, których nie chcemy widzieć we własnym mieszkaniu, ponieważ mogą one być szkodliwe dla zdrowia, mebli, ubrań a nawet jedzenia. Owady w mieszkaniu potrafią pojawiać się niespodziewanie i rozmnażać w zawrotnym tempie, dlatego warto wiedzieć czym są i jak się ich pozbywać.

Owady domowe najczęściej występujące w mieszkaniach to m.in. mole spożywcze, mole ubraniowe, mrówki faraona czy też muchy domowe

Pluskwa domowa – szkodniki w mieszkaniu

Pluskwa domowa to pasożyt liczący od 5 do 7 milimetrów (wielkość, jaką posiadają dorosłe osobniki), który żywi się krwią, a jej ugryzienie jest dotkliwe i uciążliwe, ale możliwe do pomylenia z ukąszeniem komara lub wszy. Symptomem ugryzienia jest wywołanie reakcji alergicznych, np. czerwony obszar na skórze, rumień i swędzenie skóry. Kilka śladów w bliskiej odległości, tworzących linie lub trójkąt, może wskazywać na obecność tego szkodnika. Na obecność pluskiew wskazują także martwe pluskwy, ich jaja, niewielkie plamy krwi, a także mdły zapach. Ulubioną porą pluskiew są noce i wtedy najchętniej dopuszczają się ataku. Szkodniki, które żywią się krwią mogą być nosicielami różnych czynników chorobotwórczych, np. wirusa wątroby typu B lub enterokoków.

Pluskwy mogą zostać przyniesione z zewnątrz, a ich obecność nie jest wyznacznikiem braku higieny czy niskiego standardu życia. Pasożyty te przenoszą się w bagażu, na ubraniach, więc nawet krótka wizyta u sąsiada, którego mieszkanie oblężone jest przez pluskwy może skutkować osiedleniem się szkodników także w twoim domu. Na atak pluskiew narażone są szczególnie miejsca, w których często dochodzi do zmian lokatorów, np. akademiki, hotele, szpitale. Pluskwy ukrywają się w zacienionych miejscach, np. w pościeli, materacu, książkach, dywanach, a nawet obrazach, ramkach na zdjęcia czy listwach przypodłogowych.

Pluskwa domowa – jak się jej pozbyć?

Jeśli zauważymy pluskwy w domu, konieczne jest wprowadzenie odpowiednich środków, które umożliwią wyzbycie się ich. Pluskwy można zwalczać samodzielnie lub skorzystać z usług wyspecjalizowanej firmy. Warto odpuścić domowe sposoby przekazywane z pokolenia na pokolenie i wyposażyć się w bardziej skuteczne środki przeznaczone do tego rodzaju szkodników. Należy pamiętać, by poza dorosłymi osobnikami pozbyć się z mieszkania również jaj tych insektów. Profesjonalna firma zadba o to, by dezynfekcja odbyła się wieloetapowo, dzięki czemu problem nie powinien nawracać.

Żywiak chlebowiec – szkodniki produktów spożywczych

Żywiak chlebowiec to szkodnik z gatunku chrząszczy o niedużej wielkości od 2 do 5 mm przypominający ziarenko czarnego sezamu. Pojawiają się one w kuchni, ponieważ bliskie są im produkty spożywcze. Szkodniki te jako szczególną pożywkę cenią sobie produkty sypkie takie jak herbaty, mąki, suszone owoce czy przyprawy, ale również nie stronią od książek i czasopism.

Żywiak chlebowiec lubi temperaturę około 22 stopni Celsjusza, żyje do 80 dni i potrafi złożyć imponującą ilość jaj – nawet do 100. Najczęściej przynoszone są nieświadomie z produktami żywnościowymi, ale mogą przedostać się również wentylacją lub przyfrunąć od sąsiada. Najłatwiej dostrzec je na ścianach, blatach kuchennych, w szafkach i na firanach.

Żywiak chlebowiec – jak się go pozbyć?

W walce z żywiakiem chlebowcem pomocne mogą być środki owadobójcze, opryski gniazd, specjalne pułapki i taśmy. Najskuteczniejszą metodą jest skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy usuną wszelkie gniazda i zwalczą larwy owada. Wszelkie produkty z którymi mógłby mieć styczność pasożyt należy wyrzucić, a nowe produkty należy przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach.

Kołatek domowy – szkodniki drewna

Kołatek domowy jest niewielkim szkodnikiem, który osiąga do 4 mm długości. Kołatek żeruje w martwym drewnie drzew iglastych i liściastych, dlatego często zajmuje meble, rzeźby czy więźby. Charakterystyczne dla tych osobników jest tworzenie odgłosów przypominających kołatanie, które wywoływane jest przez uderzanie w twarde kawałki drewna. Kołatki to szkodniki drewna, które spotykane są niezwykle często.

Przemarsze dużej ilości owadów mogą skutecznie uprzykrzyć życie

Idealne warunki do życia kołatka to temperatura około 20-25 stopni Celsjusza i wysoka wilgotność. Sprzyjające warunki kołatek znajdzie również w piwnicach, nieogrzewanych budynkach i poddaszach, w których wilgotność również będzie odpowiednia do rozwoju i rozrodu. Dorosłe owady przepadają za zapachem świeżego drewna. Kołatek domowy potrafi w krótkim czasie wyrządzić znaczące szkody i doprowadzić do dużych zniszczeń drewna. Nie tylko meble i dodatki są w zasięgu tego owada, również elementy konstrukcji domu mogą skusić kołatka, a to z pewnością odbije się na zawartości portfela.

Kołatek domowy – jak się go pozbyć?

Niezbędne po wykryciu kołatka jest dynamiczne działanie. W celu usunięcia tych szkodników używane są metody takie jak fumigacja, promieniowanie mikrofalowe, żele owadobójcze, dezynsekcja beztlenowa i ogrzewanie drewna.

Omacnica spichrzanka – owady w mieszkaniu

Omacnica spichrzanka zwana jest częściej molem spożywczym i z pewnością swoją obecnością nie budzi entuzjazmu domowników. Omacnica spichrzanka to nieduży (14-18 mm) owad przypominający ćmę, który bardzo szybko się rozprzestrzenia i zasiedla zdrowy pokarm.

Rozwój moli spożywczych zależny jest od spożywanego pokarmu i temperatury, najczęściej można spotkać je w kaszach, zbożach, płatkach i makach. Nie stronią również od nasion, ziół, orzechów oraz wyrobów cukierniczych. Mole spożywcze w mieszkaniu obejmując produkt zanieczyszczają go swoimi odchodami, przędzą i martwymi owadami.

Omacnica spichrzanka – jak się jej pozbyć?

W walce z molami spożywczymi kluczowa jest konsekwencja. Wszelkie produkty narażone na atak należy wyrzucić, a miejsca, w których były one przechowywane dokładnie oczyścić. Konieczne jest umycie szafek kuchennych, mebli, odkurzenie szafy, oczyszczenie podłogi i ściany. Do tych czynności można wybrać dedykowane preparaty lub stworzyć własną mieszankę np. z olejkiem lawendowym lub cytrusowym, który odstraszy te owady, ponieważ mole spożywcze nie lubią intensywnych zapachów.

Rybik cukrowy - entuzjasta wilgoci

Rybik cukrowy, nazywany także srebrzykiem ze względu na swój połyskujący pancerz, osiąga do 10 mm długości. Rybiki, choć nie są groźne dla człowieka, wzbudzają niechęć i dyskomfort. Te małe szkodniki lubią miejsca ciepłe i wilgoć.

Rybiki cukrowe w dzień ukrywają się w rurach i odpływach, a najczęściej można je zaobserwować w łazienkach po zapaleniu światła nocą, gdy szybko chowają się do swoich kryjówek. Rybiki przechodzą niewielkimi otworami i pojawiają się również w okolicach wilgotnych ścierek, mopów i pod wykładziną. Srebrzyki żyją do 4 lat i potrafią jednorazowo składać około 20 jaj. Rybiki mogą powodować małe zniszczenia papierowych produktów lub uszkadzać tapety.

Rybik cukrowy – jak się go pozbyć?

Do pozbycia się rybików można wykorzystać środki o ostrych zapachach, np. mieszanki z miłorzębem, cynamonem czy rozmarynem oraz nasmarować powierzchnie sokiem z cytryny. Pomieszczenia narażone na obecność rybików należy szczegółowo posprzątać i szczelnie opakować wszelkie produkty, którymi te szkodniki mogłyby się pożywić. Warto również uszczelnić wszelkie rury, odpływy, ubytki oraz szczeliny. Ważne jest także regularne wietrzenie kuchni i łazienki. Jeśli naturalne metody nie przynoszą wystarczających efektów, można sięgnąć po chemiczne preparaty lub skorzystać z usług specjalistów.

Aby zwalczyć pluskwy, mole ubraniowe czy latające owady można zdecydować się na usługi wyspecjalizowanej firmy

Szkodniki w mieszkaniu – jak sobie z nimi poradzić?

Szkodniki w mieszkaniu to często temat, który uchodzi za wstydliwy. Warto jednak pamiętać, że owady w mieszkaniu potrafią w imponującym tempie zmieniać lokalizację oraz powielać potomstwo. Nawet wizyta w sklepie może być dla nich doskonałą okazją do przeprowadzki do nowego lokum, dlatego niezbędna jest szybka reakcja. W mieszkaniu warto przechowywać suszone owoce, produkty mączne i sypkie w nieprzepuszczalnych opakowaniach lub przesypać do szczelnych pojemników oraz regularnie sprawdzać czy w tego typu produktach spożywczych nie zawitał nowy gość. Podczas zwalczania szkodników należy mieć na uwadze przede wszystkim dobór takich środków, które będą bezpieczne dla życia domowników. Wiele preparatów może zawierać substancje szkodliwe dla zdrowia dzieci i zwierząt domowych, dlatego jeśli działamy samodzielnie, niezbędne jest szczegółowe zapoznanie się z produktem, wietrzenie mieszkania czy dokładne oczyszczenie powierzchni narażonych na szkodniki i środki chemiczne. W niektórych przypadkach lepiej powierzyć to zadanie firmom wyspecjalizowanym w kompleksowym oczyszczaniu mieszkania ze szkodników.

Zobacz również pozostałe porady.

Kolejny artykuł

Mieszkanie w stylu tropikalnym – inspiracje
Marzysz o wprowadzeniu egzotyki do swojego mieszkania lub pragniesz otaczać się zieloną oazą na co dzień? Mieszkanie w stylu tropikalnym może sprawić, że poczujesz się jak w roślinnym raju. Podpowiemy, jak wprowadzić tropikalny nastrój do twojego domu.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu