Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Tarchomin – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Tarchomin to część dobrze rozwiniętej Białołęki. Obszar znajduje się między Nowodworami a trasą na most Marii Skłodowskiej-Curie, ulicą Modlińską a Wisłą.

Tarchomin – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Szukasz mieszkania w dobrze rozwiniętej lokalizacji Warszawy, gdzie chętnie stawiane są nowe inwestycje? Koniecznie poznaj bliżej Tarchomin. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze zalety tego miejsca.

Przejdź do akapitów:

Tarchomin – historia

Już w średniowieczu istniała szlachecka wieś Tarchomin zamieszkana przez ród Jastrzębców. Później należała do kolejnych właścicieli, którzy wybudowali tu gotycki kościół św. Jakuba. W XIX wieku w rejonie Tarchomina osiedlali się Olędrzy specjalizujący się w przystosowaniu terenów zalewowych pod uprawę. Ich obecność upamiętniona jest ruinami cmentarza przy ulicy Mehoffera.

Tarchomin ma swój ciekawy epizod przemysłowy – w 1823 r. na terenie Tarchomina powstała fabryka octu, którą później przekształcono w Przemysłowo-Handlowe Zakłady Chemiczne Ludwik Spiess i Syn, zajmujące się także produkcją nawozów sztucznych, leków i kosmetyków. Produkcję od 1945 była kontynuowana pod szyldem Polfa Tarchomin.

Warszawa Tarchomin mieszkania w niskim bloku

Obszar Tarchomin został przyłączony do Warszawy w roku 1951, a niecałe 30 lat później rozpoczęto budowę osiedla mieszkaniowego Tarchomin. Projekt osiedla został stworzony przez architekta Jerzego Androsiuka. Wciąż budowane są nowe osiedla, a charakter zabudowy Tarchomina jest zdominowany przez budynki wielorodzinne.

Tarchomin – zabytki

Na terenie Tarchomina znajdują się dwa kościoły katolickie – Najświętszej Maryi Panny Matki Pięknej Miłości oraz św. Jakuba. Ten drugi jest wart uwagi również pod względem historycznym – wnętrze jest zachowane w stylu barokowym. Uwagę przyciąga chrzcielnica z czarnego marmuru, a także rzeźby Piotra i Pawła z drewna lipowego.

Znajduje się tutaj także zespół pałacowo-parkowy Mostowskich, który powstał prawdopodobnie w XVII wieku za czasów Ossolińskich. W 1999 roku do pałacu dobudowano nowy budynek połączony ze starą częścią szklaną klatką schodową. Na co dzień nie jest dostępny dla zwiedzających, jednak wejście jest możliwe po wcześniejszym umówieniu się, w każdą pierwszą sobotę miesiąca dla grup powyżej 10 osób.

Tarchomin – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Wizytówką i miejscem lubianym przez mieszkańców Tarchomina jest Park Picassa, usytuowany przy moście Północnym i przylegający do wału nadwiślańskiego. Park Picassa to miejsce spacerowe, jest tu też plac zabaw, kilka boisk (do piłki nożnej i koszykówki) oraz korty tenisowe. Dostępne są tutaj stanowiska do piknikowania umieszczone w cieniu drzew i miejsca do grillowania. Planowana jest również budowa tężni solankowej.

Park Picassa Warszawa Białołęka Tarchomin

Drugim popularnym miejscem rekreacyjnym na Tarchominie jest plaża przy Moście Północnym. To duży, piaszczysty odcinek wybrzeża z dobrze zorganizowaną infrastrukturą – drewnianymi leżakami i kamiennymi stolikami piknikowymi. Wzdłuż rzeki ciągnie się ścieżka rowerowa po wale, którą – zależnie od wybranego kierunku – można wyjechać z Warszawy albo dojechać aż do Mostu Siekierkowskiego.

Tereny zielone Warszawa Białołęka Tarchomin

Kolejnym miejscem spacerowym jest Park Wydmy Tarchomińskie – Las Aneciński, znajdujący się bliżej ulicy Modlińskiej. To typowa mazowiecka wydma porośnięta lasem sosnowym, brzozowym i miejscami dębowym. Park ma plan rozbudowy infrastruktury – ma tu powstać leśny plac zabaw oraz siłownia plenerowa. Na razie królują ścieżki idealne do MTB.

Mieszkania – Tarchomin

Komunikacja z Warszawą jest obecnie świetna z uwagi na bliskość Mostu Północnego. W parę minut można dojechać samochodem do Metra Młociny, gdzie znajduje się duży parking. Jest również wiele linii autobusowych i tramwajowych, które dojeżdżają do innych dzielnic.

Warszawa Tarchomin - atrakcyjne mieszkanie znajdujące się w niskim budynku

Na Tarchominie znajduje się, wybudowana w 2018 roku, Galeria Północna, która jest jednym z nowszych i większych centrów handlowych Warszawy. W pobliżu mieszczą się również dyskonty (Lidl, Biedronka). Przy Światowida znajduje się lokalny bazarek.

Galeria Północna Warszawa Białołęka Tarchomin

Zarówno przedszkola, jak i szkoły podstawowe na Tarchominie są równomiernie rozłożone, więc jest łatwy dostęp do rejonowej edukacji. W dzielnicy znajduje się również liceum im. Herberta.

Plac zabaw w otoczeniu terenów zielonych w spokojnej dzielnicy Warszawa Białołęka Tarchomin

Na Tarchominie jest dobra opieka medyczna – są zarówno przychodnie rejonowe, jak i duże centrum Lux Med oraz Enel-Med. Nie brakuje również gabinetów specjalistycznych. Znajduje się tutaj także urząd dzielnicy Białołęka.

Tarchomin mieszkania - mieszkanie znajduje się w budynkach o zróżnicowanej zabudowie

Miłośnicy sportu mieszkający na Tarchominie mają doskonałe miejsce do biegania nad Wisłą, jak również Białołęcki Ośrodek Sportu (basen, boiska, siłownia). Działają tu również mniejsze kluby sportowe, takie jak Energy Fitness czy Zdrofit, oraz szkoły – piłkarskie, sztuk walki i innych dyscyplin.

Gastronomiczna mapa Tarchomina jest bogata – są tu zarówno małe bary ze street foodem, jak i duże restauracje, mogące pomieścić większe grupy ludzi.

Ścieżka spacerowa wzdłuż parku - Warszawa Tarchomin

Tarchomin jest dobrze zorganizowanym, komfortowym miejscem do życia. Wszystko ma tu swój porządek i przestrzeń. Nie brakuje miejsc do rekreacji, zakupów, jak i edukacji.

Interesuje Cię mieszkanie położone w innej części Warszawy? Sprawdź pozostałe obszary, w których warto zamieszkać.

Kolejny artykuł

Służewiec – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Służewiec to przemysłowa część Mokotowa, która prężnie się rozwija i powoli zmienia charakter na mieszkalny. Granice wyznaczają ulice Jana Pawła Woronicza, Wołoska, Obrzeżna, Bokserska oraz tory linii radomskiej.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu