Wiele osób marzy o tym, aby mieszkać w pewnym oddaleniu od centrum, a przy tym mieć dobre połączenie z najważniejszymi dzielnicami. Jeśli Ty też lubisz kontakt z naturą, cenisz sobie spokój i szukasz nowego mieszkania, Tyniec jest miejscem, które zachwyci Cię pięknymi leśnymi terenami – znajdziesz tu wytchnienie i odpoczynek po ciężkim dniu.
Jednym z najpiękniejszych obszarów w Krakowie jest Tyniec. To istny raj dla osób, które szukają cichego i spokojnego miejsca do zamieszkania. Jeśli chcesz poznać wszystkie udogodnienia tego miejsca, koniecznie zapoznaj się z naszym artykułem.
Przejdź do akapitów:
Tyniec leży w zachodniej części Krakowa, na prawym brzegu Wisły. Obszar ten, który jeszcze do 1973 roku był podkrakowską wsią, ma długą historię. Na pobliskich Skałkach Piekarskich odkryto jedne z najstarszych w Polsce śladów obecności człowieka – pochodzą one z paleolitu. Wiadomo, że na początku X wieku Tyniec był zamieszkiwany przez Wiślan. Jego nazwa pochodzi od celtyckiego słowa „tyn”, co oznacza mur lub ogrodzenie, prawdopodobnie więc istniejąca tu osada była umocniona lub obwarowana. Wiadomo, że przebiegał przez nią dawny trakt handlowy, który prowadził z Krakowa przez Oświęcim na Morawy i do Czech.
Tutejsza osada rozrastała się wokół dwóch miejsc – okolicy opactwa, gdzie powstawały przede wszystkim gospodarcze budynki przyklasztorne oraz wokół starej drogi prowadzącej z Krakowa do Oświęcimia i traktu skawińskiego. Drewniana zabudowa wiejska była typowa dla tych okolic i wyróżniała się konkretnym wyglądem – chaty malowano w kolorowe pasy.
Dzisiaj Tyniec kojarzy się przede wszystkim z Opactwem Benedyktynów, które działa tu od 1044 roku i jest najstarszym istniejącym klasztorem w Polsce. Na jego terenie znajduje się muzeum, dom gościnny, restauracja, kawiarnia i sklep z produktami klasztornymi. Opactwo w Tyńcu posiada także swoje własne wydawnictwo.
W Tyńcu działa także Dom Kultury Podgórze – Klub Tyniec (dawniej Tyniecki Klub Kultury), który ma w ofercie różnorodne zajęcia zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i dla dorosłych. Do wyboru są między innymi zajęcia taneczne, plastyczne, językowe, gimnastyczne czy warsztaty robotyki.
Tyniec jest otoczony wapiennymi wzniesieniami jurajskimi zwanymi Wzgórzami Tynieckimi – Górą Klasztorną o wysokości 233 m n.p.m., Grodziskiem (280 m n.p.m.), Dużą Kowodrzą (261 m n.p.m.), Bogucianką (270 m n.p.m.), Kozobicą (282 m n.p.m.), Ostrą Górą (284 m n.p.m.), Bukówką (269 m n.p.m.), Dużą Biedzinką (229 m n.p.m.), Wielkanocą (260 m n.p.m.), Wielogórą (ok. 257 m n.p.m.) i Guminkiem (294 m n.p.m.) Teren jest porośnięty lasami, są to tak zwane Lasy Tynieckie. Dookoła opactwa biegnie zielony szlak – pętla o długości około 8 km – na której znajduje się kilka punktów widokowych.
W Tyńcu znajduje się rezerwat przyrody Skołczanka, który istnieje od 1957 roku i znajduje się na Dużej Krowodrzy, czyli jednym ze Wzgórz Tynieckich, w obrębie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Występuje w nim około 500 gatunków rzadkich motyli i błonkówek, a także wiele roślin chronionych. Niedaleko Tyńca znaleźć można także inne atrakcje przyrodnicze – Bramę Tyniecką, czyli przełom Wisły, staw Janasówka i Źródło Świętojańskie, jedyny tego typu pomnik przyrody na terenie Krakowa.
Tyniec jest skomunikowany z centrum Krakowa liniami autobusowymi, a także tramwajem wodnym. Przystanek tramwaju wodnego znajduje się na Wiśle w pobliżu klasztoru benedyktynów. W Tyńcu nie brakuje takich miejsc jak szkoła podstawowa, przedszkole, żłobek, klub sportowy, klub tenisowy, skatepark, sklepy spożywcze.
W latach 1977–1998 w okolicy Tyńca, na terenie sąsiedniej gminy Liszki, zbudowano na Wiśle Stopień Wodny Kościuszko, po którym przebiega autostradowa obwodnica Krakowa.
Dla osób, które lubią przebywać wśród zieleni i cenią sobie wypoczynek na świeżym powietrzu, odpowiednim miejscem do zamieszkania będzie Tyniec. Mieszkania tutaj powstają w otoczeniu lasów, gdzie mieszkańcy znajdą liczne ścieżki piesze i rowerowe. Mieści się tutaj Dom Kultury i Opactwo w Tyńcu. Łatwo można dojechać także w pozostałe części Krakowa.
Dowiedz się więcej także o innych regionach Krakowa.