Witkowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Witkowice – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Jeśli jesteś na etapie zakupu nowego mieszkania i szukasz inwestycji zlokalizowanych bardziej na obrzeżach miasta niż w centrum, powinieneś zwrócić uwagę na obszar Witkowice. Mieszkania tutaj przypadną do gustu osobom, które chcą uniknąć miejskiego zgiełku i wolą mieszkać w spokojniejszej części Krakowa, gdzie prędzej odnajdą spokój i odpoczynek po ciężkim dniu.


Czego dowiesz się z tego artykułu?

Tym, co decyduje o zamieszkaniu w konkretnej lokalizacji, są często atrakcje. Wiktowice mają sporo do zaoferowania w tej kwestii. Znajdziesz tu m.in.: Park Leśny Witkowice, czy niedaleko położony Ojcowski Park Narodowy. To spokojna okolica, którą docenią wielbiciele natury. W tym artykule przedstawiamy wszystkie zalety mieszkania w Witkowicach.

Przejdź do akapitów:

Obszar Witkowice dzielnica Prądnik Biały – krótka historia

Obszar Witkowice (dzielnica Prądnik Biały) leżą w północnej części Krakowa i wchodzą w skład Dzielnicy IV Prądnik Biały. W przeciwieństwie do sąsiedniej Górki Narodowej nie ma tu bloków, a zabudowa to przede wszystkim domy jednorodzinne wolnostojące i typu bliźniak. Jest to miejsce wybierane raczej przez osoby, które chcą mieszkać w mieście, a jednocześnie korzystać z zalet mieszkania w domu w otoczeniu zieleni.

Witkowice – zabytki i instytucje kulturowe, zlokalizowane w dzielnicy

Obszar Witkowice (dzielnica Prądnik Biały) nie posiada na swoim terenie znaczących instytucji kulturowych, a jedynym obiektem historycznym jest schron amunicyjny „Witkowice” wzniesiony w latach 1913-1914 i wchodzący w skład Twierdzy Kraków. Jednak ciekawe obiekty można znaleźć zaraz na sąsiadujących obszarach takich jak Górka Narodowa czy Prądnik Biały, gdzie mieści się Dworek Białoprądnicki i centrum kultury.

Witkowice – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Witkowice to obszar, przez który przepływają dwie rzeki – Białucha i Bibiczanka – i że znajduje się tutaj Park Leśny Witkowice. Nie jest on duży, ale stanowi przyjemne, spokojne miejsce do spacerów, biegania lub jazdy na rowerze. Są tutaj ścieżki rowerowe (przez park wiedzie szlak rowerowy) oraz górka do zjeżdżania na sankach i plac zabaw dla dzieci.

Wielbiciele dłuższych przejażdżek rowerowych mogą wybrać się do Ojcowskiego Parku Narodowego – z Parku Leśnego Witkowice to zaledwie 15 km. Przejażdżka będzie jeszcze przyjemniejsza, kiedy zostanie zrealizowana budowa trasy VeloPrądnik, stanowiącej część VeloMałopolska – projektu zintegrowanej sieci tras rowerowych w województwie małopolskim. VeloPrądnik ma biec przez Jurę Krakowsko-Częstochowską i ułatwić dojazd rowerem do wielu atrakcji turystycznych, nie tylko do Ojcowskiego Parku Narodowego, ale też do Zamku w Korzkwi, Fortu w Pękowicach, czy Wzgórza Dąbrówka, z którego można podziwiać Pustynię Błędowską.

Witkowice – mieszkania

W Witkowicach mamy starą zabudowę wiejską oraz osiedle Witkowice Nowe, którego założenie urbanistyczne powstało w latach 80. XX wieku, a pierwsze domy zbudowano tu na początku lat 90. Zabudowania sąsiadują z polami uprawnymi i terenami zielonymi, w tym z użytkiem ekologicznym Dolina Prądnika. Na części osiedla obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, dlatego większość domów jest utrzymana w podobnym stylu – ma pokrycie ceramiczne koloru czerwonego i spadziste dachy.

Na terenie Witkowic znajdują się specjalistyczne gabinety lekarskie, są dwie szkoły podstawowe, a także kilka sklepów i punktów usługowych, takich jak fryzjer. W pobliżu mieszczą się ponadto liceum ogólnokształcące, szkoła tenisa ziemnego, centrum nurkowe i szkoła językowa. W okolicy nie ma co prawda wielu atrakcji kulturalnych ani restauracji, ale w ciągu kilkunastu minut można dojechać samochodem do Multikina, Parku Wodnego czy Galerii Bronowice (gdzie poza zrobieniem zakupów lub zjedzeniem czegoś można też pójść do kina). Jeszcze mniej czasu zajmuje dojazd do restauracji – w zasięgu 10 minut jazdy samochodem są lokale z kuchnią polską, włoską czy azjatycką, w tym mieszczący się w hotelu Apis przy al. 29 listopada Mozaika Resto Bar, uczestnik krakowskich edycji festiwalu Restaurant Week.

Nie ma tu biur dużych firm, ale w odległości 15 minut jazdy samochodem znajdują się kompleksy biurowców przy ul. Opolskiej, gdzie swoje siedziby mają Akamai, Rolls-Royce czy Heineken. Dojazd z Witkowic do centrum Krakowa – czy to samochodem, czy komunikacją miejską – zajmuje około pół godziny. Obecnie przez Witkowice przejeżdżają trzy linie autobusowe – nr 537 na Dworzec Główny Wschód, nr 267 z Krowodrzy Górki przez Zielonki i Korzkiew do Smardzowic oraz 287 z Krowodrzy Górki do Zielonek.

Szukasz mieszkania? Witkowice, choć nieco oddalone od centrum, stanowią przyjemne miejsce, które warto wziąć pod uwagę w kwestiach mieszkaniowych. Mieści się tu Park Leśny Witkowice, gdzie można wybrać się na spacer lub rower, a także najważniejsze punkty handlowo-usługowe. Co ciekawe, znajdują się tu również obiekty pod wynajem krótkoterminowy, zbierające pozytywne opinie w internecie. Jak widać, odległość od Starego Miasta nie ma znaczenia dla turystów, którzy podróżują samochodem i doceniają spokojną i zieloną okolicę.

Kolejny artykuł

Salwator – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Salwator – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Salwator to bardzo wyjątkowe i kameralne miejsce – będąc tutaj, zapomina się o tym, że wciąż przebywa się w mieście. Salwator ma charakter podmiejski, a uroku dodają mu piękne kamieniczki i zabytkowe wille. Do tego ta otulająca zieleń… Wszystko to pozwoli przyszłym mieszkańcom odnaleźć spokój i wytchnienie. Zdecydowanie dobrym miejscem do zainwestowania w nieruchomości jest Salwator – mieszkania, które tam znajdziesz są eleganckie i prestiżowe.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu