Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wykonaj te 5 kroków, a w Twoim mieszkaniu zapanuje szczęście

Ula Olczak
Ula Olczak

Czasem próbujemy szukać szczęścia w bogactwie, w egzotycznych wycieczkach czy profilach celebrytów, jednak szybko okazuje się ono ulotne lub niedoścignione. Radość można odnaleźć również w prostych zmianach wprowadzonych do życia codziennego. Wykonaj te 5 kroków, a w Twoim mieszkaniu zapanuje szczęście.

Wykonaj te 5 kroków, a w Twoim mieszkaniu zapanuje szczęście

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule dowiesz się, jakie proste zmiany możesz wprowadzić do własnego mieszkania, aby Twoje lokum przynosiło Ci szczęście. Zdradzimy Ci, co kryje się pod enigmatycznym sformułowaniem „wykonaj te 5 kroków, a w Twoim mieszkaniu zapanuje szczęście”. Podpowiemy, jak spersonalizować przestrzeń i w czym szukać wygody. Poznasz również powody, dla których warto wprowadzić do domu naturę.

Przejdź do akapitów:

Często myśl o tym, że jesteśmy w danym miejscu tylko gościem przysłania chęć wprowadzenia zmian, które dają poczucie przynależności. Niezależnie od tego, czy zamieszkujesz swój własny dom czy wynajmowane mieszkanie, zadbaj przede wszystkim o to, by móc odnaleźć w tej przestrzeni siebie i to co wyzwala endorfiny. Co może być w tym pomocne?

Uporządkowana przestrzeń

Bałagan to czynnik stresogenny, wprowadza chaos i zamieszanie oraz negatywnie wpływa na psychikę. Nawet proste czynności takie jak poszukiwanie kluczy przy wyjściu z mieszkania mogą okazać się irytujące, gdy bałagan opęta dom. Szaleńcze przekleństwa nie podziałają jak zaklęcie, które przywołuje pęk kluczy w dłonie właściciela, dlatego lepiej zacząć od uporządkowania przestrzeni. Pamiętaj, schludne mieszkanie wygląda na bardziej prestiżowe oraz stanowi lepszą wizytówkę dla gospodarza niż nieład. Uporządkowane mieszkanie to zwykle również bardziej funkcjonalne wnętrze.

W niewielkich, zamkniętych pomieszczeniach warto wybrać minimum mebli

Banalnym sposobem na wprowadzenie przyzwyczajeń związanych z porządkiem jest ścielenie łóżka. To prosta czynność, lecz pozwala na zapoczątkowanie nawyku, który prowadzi do kolejnych. Warto wdrożyć do swojego mieszkania rutynę, w której przed wyjściem zostawiamy mieszkanie w takim stanie, w jakim chcemy je ujrzeć po powrocie. Nawet kilka minut każdego dnia poświęconych na podstawowe porządki pozwoli zadbać o lepszą jakość życia w danym miejscu. Pomocne może okazać się włączenie dwóch/trzech ulubionych piosenek (lub playlisty!) i wyzwanie: „sprzątam, dopóki muzyka nie przestanie grać”. Jeśli nie masz wyboru i mieszkanie samo się nie posprząta, zamień te czynności w szczęście.

Sentymentalna podróż

Doświadczanie dobrych chwil daje szczęście, lecz również wspomnienia są dobrą bazę do podniesienia pozytywnych wibracji. Upamiętnione chwile, np. na zdjęciach czy w pamiątkach, wpływają na przywoływanie minionych zdarzeń i kształtują optymistyczne odczucia. Emocje oddziałują na życie, niezależnie od tego czy są dobre czy złe, dlatego przyciąganie pozytywnych wspomnień wpłynie na życiową radość.

Dobrym pomysłem na wprowadzenie do mieszkania szczęścia jest wyeksponowanie zdjęć, które pozwalają na sentymentalną podróż. Warto też kultywować wdzięczność za minione chwile. Innym sposobem jest również zobrazowanie własnych celów i planów za pomocą ilustracji czy tablicy motywacyjnej, dzięki czemu dążenie do nich stanie się łatwiejsze. Uwydatnione cele stają się prostsze, bo przyciągamy je myślami i podświadomie do nich dążymy.

Wprowadź do nowego mieszkania swoje zdjęcia i pamiątki

Zapraszanie bliskich do swojego lokum to sposób na napełnienie przestrzeni dobrymi chwilami. Wspólne domówki, seanse filmowe czy świętowanie ważnych wydarzeń sprawi, że mieszkanie będzie wyposażone w dobrą energię, a każdy kąt przyniesie wizję wspomnień wspólnie spędzanego czasu. Wnętrze powinno być wypełnione dobrymi chwilami i pięknymi przedmiotami.

Strefa rozkoszy

Twoje zainteresowania i preferencje mają znaczenie. Posiadanie w mieszkaniu miejsca, w którym można eksplorować swoje pasje, motywuje do działania również w nieco mniej atrakcyjnych obszarach. Niezależnie od tego, czym jest źródło Twojego szczęścia i jakim metrażem dysponujesz, spróbuj stworzyć strefę swej radości. Ograniczeniem może być tylko niewystarczająca kreatywność i wyobraźnia.

Dla kawoszy prostym sposobem może być np. wyznaczenie w kuchni obszaru przeznaczonego na przygotowywanie napoju. Strefa kawy – gdzie umieścisz ekspres do kawy, kawiarkę, a może pięknie zaaranżowane akcesoria czy produkty niezbędne do stworzenia ukochanych kaw – z pewnością sprawi, że każdy dzień rozpoczniesz z uśmiechem na twarzy.

Miłośnicy sportu mogą zaaranżować zbędny pokój lub jego część na wprowadzenie do domu bieżni, ciężarków lub gum oporowych. Dla praktykantów jogi wyznaczenie strefy na mate i dyfuzor do olejków eterycznych może okazać się kojące.

Strefa relaksu we własnym domu

Amatorzy aromatycznego wypoczynku po ciężkim dniu nie oprą się domowej strefie spa. To, co warto wykorzystać w łazience, aby poprawić relaks to np. półka do wanny, na którą można odłożyć kieliszek z winem czy postawić świece zapachowe lub książkę, masażery do ciała i twarzy, które pozwolą mięśniom na rozkosz czy pachnące olejki i dodatki do kąpieli, które progresują szczęście każdej chwili spędzonej w wodzie. Nie zapomnij o wygodnym szlafroku, który otuli ciało po skończonych rytuałach.

Wygoda dla każdego

Tam, gdzie spędzasz najwięcej czasu powinieneś czuć się najbardziej komfortowo, dlatego Twoje mieszkanie powinno być ostoją wygody. Nie tylko budżet może definiować komfort. Nieduże środki finansowe również pozwolą na wdrożenie wygody.

To, co wprowadza nas w stan przytulności i nostalgii to miękkie poduszki, puchate koce czy gładkie tekstylia. Zadbaj o to, by łóżko stanowiło sanktuarium wygody, szczególnie materac powinien być dopasowany do osoby, która spędza na nim dużą część swojego życia. Miejsce pracy nie powinno przepowiadać późniejszych problemów z kręgosłupem, a stanowić podporę do stabilnej pracy. Warto się również zatroszczyć o komfort oczu, dlatego oświetlenie powinno zostać dobrane w zależności od przeznaczenia danego pokoju. Wygoda to również odpowiednie powietrze. Zadbaj o to, by mieszkanie było przewietrzone, a panująca w nim temperatura i nawilżenie powietrza było optymalne. Ma to ogromne znaczenie dla ogólnego samopoczucia.

Siła natury

Natura to coś, co pozytywnie wpływa na szczęście większej części społeczeństwa. Wprowadzenie do mieszkania roślin to dobry pomysł na poprawę powietrza w mieszkaniu oraz ożywienie przestrzeni. Jeśli jednak żywe kwiaty i rośliny doniczkowe nie potrafią przetrwać w Twoim towarzystwie zbyt długiego czasu, możesz zastosować kwiaty rwane lub cięte, które napełnią zmysł węchu wyjątkowymi wrażeniami. Taki dodatek możesz wyeksponować w każdym pomieszczeniu.

W projektowaniu wnętrz hygge bardzo ważne jest wprowadzenie dobrych emocji

Innym sposobem na wprowadzenie szczęścia do mieszkania jest nabycie zwierzaka, który napełni wnętrze wyjątkową radością. Merdający ogonem pies czy prężący się kot poprawią humor nawet po najcięższym dniu w pracy. Pupile wymagają jednak dużej uwagi, dlatego decyzje o kupnie lub adopcji zwierzaka powinny być wyjątkowo skrupulatnie przeanalizowane od każdej strony. Nie warto własnym szczęściem unieszczęśliwiać żywe stworzenia.

Wykonaj te 5 kroków, a w Twoim mieszkaniu zapanuje szczęście

Istnieją style aranżacyjne, których zadaniem jest wprowadzenie domowników w szczęście, np. styl hygge opierający się na pozytywnej atmosferze wynikającej z mocnych więzi z przyjaciółmi, czy feng shui, które tworzy harmonie z własnym wnętrzem, naturą i światem wokół. Do szczęścia nie jest jednak konieczna całkowita zmiana aranżacji, na która nie zawsze jesteśmy sobie w stanie pozwolić. Czasem małe zmiany przynoszą największe korzyści.

Nie ma kilku złotych rad, które sprawdzą się u każdego i przyniosą szczęście, które do tej pory wydawało się nieuchwytne, ale przedstawione powyżej rady z pewnością pozwolą zbliżyć się do odczuwania radości we własnej przestrzeni i w sobie. Uporządkowana przestrzeń zminimalizuje problemy ze skupieniem, ekspozycja wspomnień zmotywuje do działania, a spersonalizowana strefa rozkoszy przyniesie relaks. Nie zapominaj o swoim komforcie, który zaniedbywany, w przyszłości może odbić się echem takim jak wady postawy. Pamiętaj też o naturze, która jest Twoim sprzymierzeńcem.

Sprawdź pozostałe porady, które warto zastosować podczas urządzania mieszkania.

Kolejny artykuł

Mieszkanie w stylu memphis – czyli jak wprowadzić kolorową awangardę na salony
W ostatnich latach w Polskich mieszkaniach, królują stonowane eleganckie wnętrza. Jeśli jednak pragniesz powiedzieć bielom zdecydowane „nie” to styl memphis jest właśnie dla Ciebie! Energetyczne kolorowe wnętrza nadadzą radości i figlarności Twojemu wnętrzu oraz pozwolą stworzyć jedyne w swoim rodzaju lokum.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu