Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wykończenie pod klucz — znaczenie i grupa docelowa

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Przeglądając oferty deweloperów, na pewno niejednokrotnie trafiłeś na wyrażenie „wykończenie pod klucz”. Przy wielu nowych mieszkaniach i domach masz możliwość skorzystania właśnie z takiej opcji, a jej największym plusem jest to, że zaoszczędzi Ci wiele czasu i nerwów. Na co możesz liczyć wybierając wykończenie pod klucz?

Wykończenie pod klucz — znaczenie i grupa docelowa

3 etapy wykończenia

Warto zacząć od tego, że nowe mieszkanie czy dom można dostać do użytkowania w 3 różnych etapach wykończenia. Może to być stan surowy, stan deweloperski albo stan pod klucz. Stan surowy, jak sama nazwa wskazuje, jest bardzo ubogi i wymaga największego wkładu pracy z naszej strony. Mamy budynek, ale tak naprawdę nie mamy nic w środku. Ani ogrzewania, ani instalacji elektrycznych, ani drzwi i okien. To wszystko dostajemy dopiero w mieszkaniu oddanym w nasze ręce w stanie deweloperskim. I jakbyśmy się uparli, moglibyśmy wprowadzić się do niego już na tym etapie. Jednak zazwyczaj jest tak, że mieszkanie oddane w tym stanie potrzebuje jeszcze wykończenia z naszej strony. Za to wykończenie pod klucz zawiera w sobie już wszystko to, co jest nam potrzebne, aby w danym mieszkaniu móc spokojnie zamieszkać i nie musieć się już martwić o żadne prace wykończeniowe. Deweloperzy bardzo często przy swoich inwestycjach mają taką opcję i oprócz spersonalizowanych projektów dają też kilka gotowych wzorów wykończenia mieszkania.

Komfort i zaoszczędzony czas

Dla większości osób wykończenie mieszkania pod klucz wiąże się z dużym komfortem i zaoszczędzeniem czasu. Oddajemy bowiem nasze mieszkanie w ręce wyspecjalizowanej firmy wykończeniowej, która zajmie się wszystkim od A do Z. Wszystkie prace ekipy remontowej są przez nas nadzorowane, dlatego możemy być spokojni o swoje mieszkanie, ponieważ nic nie powinno się wydarzyć bez naszej wcześniejszej akceptacji. Oczywiście będzie nas to kosztowało trochę więcej, niż samodzielne wykończenie mieszkania, ponieważ będziemy musieli zapłacić nie tylko za materiały, ale też za robociznę. Jednak biorąc pod uwagę zaoszczędzony czas i stres, jest to bardzo korzystne i wygodne rozwiązanie.

Wykończenie pod klucz mieszkania z rynku pierwotnego

Prywatnie a pod inwestycję

Możliwością wykończenia pod klucz, jak już wspominaliśmy, są zainteresowani ci, którzy nie mają czasu na samodzielne wykończenie mieszkania, nie mają do tego wystarczająco dużo cierpliwości lub zmysłu estetycznego, albo po prostu nie mają ochoty na prace remontowe i wolą oddać to w ręce osób znających się na rzeczy. Jednak najbardziej zainteresowani są klienci, którzy szukają mieszkania w celach inwestycyjnych. Inwestorom zależy przede wszystkim na zaoszczędzeniu czasu i dostaniu w swoje ręce gotowego mieszkania, które od razu nadaje się do wynajmowania zainteresowanym mieszkańcom.

Tutaj warto też wspomnieć o różnicach pomiędzy mieszkaniem prywatnym, a takim, które zostało kupione tylko po to, aby wynajmować. Kiedy chodzi o prywatne mieszkanie, w którym będziemy mieszkać, prędzej będziemy chcieli sami je wykończyć w każdym calu, ponieważ wiele detali ma dla nas dużą wagę i żadna zatrudniona ekipa nie będzie w stanie tego tak dobrze zrealizować jak my sami. Natomiast inwestora bardziej interesuje to, aby mieszkanie po prostu nadawało się do wprowadzenia – nie jest dla nich takie ważne, aby własnoręcznie to mieszkanie wykończyć, ponieważ nie mają w planach sami w nim mieszkać. Inną liczną grupą zainteresowanych są ci, którzy mieszkają za granicą i chcą przyjechać do mieszkania już gotowego, w którym od razu będą mogli zamieszkać.

Kolejny artykuł

Profesjonalna aranżacja wnętrz — czy to się w ogóle opłaca?
Wybór i zakup nowego mieszkania, które w pełni spełni nasze wyobrażenia, jest pierwszym i najtrudniejszym krokiem. Jeśli masz już to za sobą – gratulujemy. Teraz pozostaje Ci jedynie wprowadzenie ewentualnych poprawek remontowych i wzięcie się za wystrój wnętrza.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu