Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Wynajem bez tajemnic

„Wynajem bez tajemnic” skupia się na wszystkich istotnych zagadnieniach związanych z wynajmem oraz najmem mieszkania. Zarówno właściciele mieszkań, jak i lokatorzy znajdą tutaj informacje m.in. o tym, jakie prawa i obowiązki mają obydwie ze stron, jaki sposób rozliczania mediów w umowie najmu będzie najbardziej wygodny i dlaczego zawsze należy pamiętać o protokole zdawczo-odbiorczym mieszkania.

Wynajem garażu i miejsca parkingowego – czy to dobra inwestycja?
Inwestowanie w nieruchomości dotyczy nie tylko mieszkań, ale też komórek lokatorskich czy garaży – te obarczone są znacznie mniejszym ryzykiem. Wynajem garażu lub miejsca parkingowego to dobry sposób na regularny przypływ gotówki.
Wynajem mieszkania na doby ‒ plusy i minusy takiego rozwiązania
Zakup mieszkania z myślą o wynajmie często uważany jest za strzał w dziesiątkę. Właściciele utrzymują, że wynajem krótkoterminowy przyniesie im większy zysk finansowy niż w przypadku długoterminowego najmu. Jak jest naprawdę? Czy wynajem mieszkania na doby to biznes pozbawiony ryzyka?
Podatek 2021 ‒ jaki PIT za wynajem mieszkania?
Dochody uzyskane z najmu nieruchomości zobowiązują do uiszczania odpowiednich opłat. Brak odprowadzenia obowiązkowego podatku wiąże się z popełnieniem wykroczenia, a nawet przestępstwem skarbowym. Podatek 2021, pit za wynajem mieszkania – który wybrać?
Klauzula waloryzacyjna w umowie najmu. Czy warto się na nią zdecydować?
Pobierany za wynajem lokalu czynsz nie zawsze musi wynosić tyle samo, bowiem w zależności od sytuacji gospodarczej może rosnąć lub maleć, a w praktyce – dalece odbiegać od początkowych ustaleń. W przypadku długoterminowych umów najmu ważne jest zatem, by wysokość czynszu pozostawała korzystna zarówno dla najemcy, jak i wynajmującego. Jak o to zadbać? Zamieszczona musi zostać klauzula waloryzacyjna w umowie najmu. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym przypadku to się może opłacać. Dlaczego? Wyjaśniamy.
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania – dlaczego powinien znaleźć się w umowie najmu?
Protokół zdawczo-odbiorczy mieszkania to niezbędny dokument, który warto dołączyć do umowy najmu. Zawartość owego protokołu zawiera opis stanu technicznego mieszkania oraz aktualny stan liczników. Poprawne wykonanie protokołu zdawczo-odbiorczego eliminuje nieporozumienia pojawiające się w trakcie współpracy z najemcą. Taki dokument należy przygotować na początku rozpoczętej współpracy. Warto przygotować go precyzyjnie, na wypadek problemów prawnych z najemcą lub wynajmującym.
Rozliczanie mediów w umowie najmu – który sposób wybrać?
Rozliczenie mediów w umowie najmu to temat rzeka. Różne rodzaje opłat przyprawiają nas o zawrót głowy. Ile wynajmujących i najmujących tyle opinii. Jak znaleźć idealne rozwiązanie, aby było dogodne dla obu stron?
Kaucja w umowie najmu – jaka powinna być jej wysokość i dlaczego warto ją pobrać?
W życiu każdego człowieka nadchodzi moment, gdy opuszcza swoje rodzinne gniazdo i decyduje się na zamieszkanie we własnym lokum. Nie każdego stać na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, dlatego wiele osób decyduje się na wynajem mieszkania. Z tym jednak wiąże się kaucja w umowie najmu. Co to jest kaucja? Czy warto ją pobrać, a jeśli tak, to w jakiej kwocie?
Umowa najmu z 2 najemcami – na co zwrócić uwagę?
Gdy chodzi o wynajem mieszkania jednej osobie, parze lub rodzinie, wtedy kwestia sporządzenia odpowiedniej umowy nie powinna sprawić najmniejszych problemów. Jednak co w sytuacji, gdy mieszkanie ma zostać wynajęte kilku różnym osobom, które mogą być dla siebie całkowicie obce? Jak dokładnie wygląda umowa najmu z dwoma najemcami oraz w jakiej formie ją sporządzić?
Ustna umowa najmu – kiedy ma zastosowanie?
Najpopularniejszą formą zawierania umowy najmu jest pisemne podpisanie dokumentu zarówno przez najemcę, jak i wynajmującego. Takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze i obydwu stronom zapewnia konkretne prawa. Jednak istnieje również ustna umowa najmu, która nie jest zakazana przez prawo i może dojść do jej zawarcia. Kiedy to się dzieje, jak wykazać jej istnienie i czy umowa ustna jest tak samo ważna jak pisemna? Wyjaśniamy.
Wynajem mieszkania obcokrajowcom – o czym musisz pamiętać?
Niesłabnący napływ cudzoziemców do Polski w dużej mierze przyczynia się do rozkwitu rynku wynajmu nieruchomości. Dlatego też jeśli jesteś inwestorem albo osobą, która chce wynająć swoje prywatne mieszkanie, powinieneś zwrócić uwagę właśnie na wynajem mieszkania obcokrajowcom. W artykule podpowiemy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy takim rodzaju wynajmu oraz w jaki sposób skonstruować umowę, aby uchronić się przed ewentualnymi problemami z najemcą.