Kot w mieszkaniu to wyjątkowe mruczenie o poranku, koce w sierści, a nawet inspiracja dla poetów. Chociaż znany jest z tego, że spada na cztery łapy, nieustannie narażony jest na zagrożenia spowodowane własną ciekawością. Jeśli nie chcesz wystawiać swojego przyjaciela na ryzykowną próbę, zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie balkonu dla kota.
W tym artykule dowiesz się, jak zabezpieczyć balkon, aby kot nie był narażony na niebezpieczeństwa. Podpowiemy również, jakie zabezpieczenie na balkon dla kota sprawdzi się najlepiej oraz co powinno znaleźć się poza kocim zasięgiem. Poznasz także sposoby na zabezpieczenie balkonu dla psa.
Przejdź do akapitów:
Kot, który goni ptaka, owada lub podąża wzrokiem za jakimikolwiek ruchomym przedmiotem, może zapomnieć o miejscu, w którym się znajduje i jak każde inne zwierzę zostać poważnie zranione, a nawet stracić życie. Nawet jeśli mieszkanie nie należy do najmniejszych, warto dać zwierzętom ich własny kawałek nieba, dzięki któremu mogą obserwować, co dzieje się za oknem lub wylegiwać się w słońcu. Jeśli kot wychodzi na zewnątrz, należy wiedzieć, jak zabezpieczyć balkon przed kotem, aby uniknąć przypadkowych obrażeń lub wypadków.
Siatki ochronne to świetny sposób na zapewnienie kotu swobody przy jednoczesnym umożliwieniu eksploracji balkonu. Osiatkowanie balkonu dla kota sprawdzi się nawet osobom, które wynajmują mieszkanie i nie mają możliwości wiercenia w ścianach. Obecnie dostępnych jest wiele modeli siatek, których montaż polega na przyklejeniu odpowiednich haczyków do których przyczepiane jest osiatkowanie. Siatka ochronna powinna być odpowiednio naciągnięta, a części skrajne znajdujące się przy ścianach ze szczególną dbałością zabezpieczone odpowiednim rozstawieniem haczyków. Materiałowe siatki balkonowe zwykle wyglądają estetycznie, szczególnie transparentne, a w razie konieczności nie są trudne do rozmontowania. Niestety należy pamiętać, że taki produkt nie jest najwytrzymalszym rozwiązaniem i w zetknięciu z kocimi zębami może nabyć dziury. Warto wybrać siatki balkonowe wzmacniane drutem lub innym materiałem odpornym na gryzienie kota oraz takie, które są odporne na promieniowanie UV i warunki atmosferyczne. Osiatkowanie balkonu dla kota wiąże się więc z koniecznością kontroli zwierzaka przebywającego na zewnątrz.
Zabezpieczenie balkonu siatką nie sprawdzi się w przypadku kotów bardzo aktywnych ze skłonnościami do szaleństw. Alternatywą dla materiałowej siatki może okazać się kratka ochronna, który jest odporna na uszkodzenia mechaniczne. Skuteczność takiej osłony będzie znacznie wyższa niż w przypadku produktu z materiału. Kratka ochronna jest produktem wieloletnim, odpornym na warunki atmosferyczne oraz na kocie wariactwa. Zabezpieczenie balkonu dla kota kratką ochronną nie sprawdzi się jednak dla każdego, ponieważ kratka jest znacznie bardziej widoczna i wymaga montażu, który jest bardziej inwazyjny niż w przypadku siatki.
Innym rozwiązaniem, o którym warto pomyśleć, jeśli nie mamy możliwości zamontowania siatki lub kratki ochronnej jest wystawienie na balkon dużej klatki, która pozwoli kotu bezpiecznie przebywać na zewnątrz. Klatka powinna mieć możliwie duży metraż, aby kot mógł swobodnie prężyć się w niej i podziwiać zewnętrzną faunę i florę. Jako wybieg lepiej sprawdzą się psie klatki, które zwykle zbudowane są z trwalszych i wytrzymalszych materiałów oraz mają większe gabaryty.
Miłośnicy kotów z pewnością słyszeli o popularnych, szczególnie za granicą catio. Kocie patio to oklatkowane, bezpieczne konstrukcje tworzone zarówno na mniejszych przestrzeniach, czyli na balkonach, jak i w ogródkach. W internecie znajduje się multum inspiracji, które można wykorzystać do samodzielnego zbudowania kociego imperium. Dostępne są także do zakupu gotowe obiekty. W zależności od metrażu, w catio mogą znaleźć się liczne kocie atrakcje, takie jak tunele, drapaki, schodki, belki czy hamaki. Kocie patio to dobre rozwiązanie, gdy posiadamy przestrzeń, na którą nie mamy pomysłu, a nasze koty są entuzjastami przygód na zewnątrz. Takie przestrzenie są niesamowicie praktyczne, a odpowiednia aranżacja sprawi, że będą piękną ozdobą balkonu oraz ogródka.
Niezależnie od rozwiązania na jakie się zdecydujemy, warto pamiętać o tym, że kot powinien mieć zapewnione odpowiednie udogodnienia, jeśli długo przebywa w danym miejscu. Na balkonie należy uwzględnić wygodne miejsce do leżakowania dla kota, szczególnie jeśli podłoga to zimne lub szybko nagrzewające się kafelki. Kot powinien mieć miejsce, w którym będzie mógł zasnąć nie narażając się tym samym na przegrzanie, dlatego konieczne jest stworzenie miejsca z ograniczonym dostępem promieni słonecznych.
Kolejną kwestią o której nie można zapominać jest zapewnienie kotu dostępu do wody. Utrudniony dostęp do wody, szczególnie w słoneczne dni może doprowadzić do odwodnienia organizmu, co będzie skutkować wieloma przypadłościami. Dodatkowo, jeśli kot nie ma możliwości powrotu do mieszkania, należy uwzględnić także kuwetę i drapak.
Przed wypuszczeniem kota na balkon szczególnie ważne jest pozbycie się z tej przestrzeni przedmiotów, którymi zwierzę może się zranić lub zatruć. Wszelkie wystające lub niebezpieczne śrubki, poręcze czy dziury powinny zostać odpowiednio zabezpieczone. Na balkonie nie mogą znajdować się także rośliny trujące dla zwierząt, ponieważ zaciekawiony kot z pewnością nie przejdzie obok nich obojętnie. Dodatkowo, kwiaty mogą wabić owady, na które kot z chęcią zapoluje. Alternatywą dla tradycyjnych roślin może okazać się kocia trawa, którą dobrze działa na układ trawienny pupila i może pełnić funkcję ozdobną.
Wybierając siatkę należy mieć na uwadze jej przeznaczenie. Zwykłe, typowe moskitiery na owady nie będą dostosowane do kociego ciężaru i stworzą jedynie złudną ochronę. Moskitiery wykonywane są z delikatnych materiałów, narażonych na liczne uszkodzenia mechaniczne, a montowane są za pomocą taśmy samoprzylepnej, która w starciu z kilkukilogramowym kotem pozostanie bez szans. Nie warto oszczędzać na zdrowiu swoich zwierząt, ponieważ późniejsze leczenie będzie znacznie dotkliwsze dla portfela niż inwestycja w odpowiednią siatkę.
Zabezpieczenie na balkon to zwykle intuicyjna myśl, kiedy chcemy, aby nasz kot bezpiecznie przebywał na zewnątrz. Nie mniej ważne jest także zabezpieczenie okna. Uchylone okno może skłonić kota do działania i ucieczki. Okno, podobnie jak balkon można osiatkować lub zastosować klatki na uchylone części.
Zabezpieczenie balkonu dla psa zwykle nie wymaga osiatkowania, jednak przed wypuszczeniem pupila konieczne jest sprawdzenie odległości pomiędzy barierkami, aby nie okazało się, że pies jest w stanie się przez nie przecisnąć. Kiedy pies należy do szczególnie małych, niezbędne będzie zastosowanie odpowiednich zabezpieczeń, które uniemożliwią psu wypadnięcie. W przypadku tego pupila nie należy wybierać delikatnych materiałów takich jak transparentna siatka, ponieważ będą one zachętą do pogryzienia. Dobrym wyborem będzie np. siatka wzmocniona drutem, otoczona miękkim materiałem, dzięki czemu przegryzienie będzie niemożliwe, ale równocześnie pupil nie skrzywdzi się o ostre krawędzie.
Balkon często bywa ulubionym miejscem psów, dlatego szczególnie podczas słonecznych dni, nie można zapominać o tym, by wygospodarować pupilowi miejsce zacienione. Niektóre psy nie zwracają uwagi na zbyt wysoką temperaturę i mimo upałów pozostają w pełnym słońcu. Należy dbać o to, by takie sytuacje nie występowały, ponieważ zbyt długie przebywanie czworonoga na słońcu może prowadzić do udaru, zaburzeń układu krążenia czy układu oddechowego. Na balkonie warto także postawić miskę z wodą, aby pies miał do niej stały, nieograniczony dostęp oraz legowisko lub koc, na którym zwierzak odpocznie.
Sprawdź także pozostałe porady.