Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione zapytanie do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Zabierzów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Zabierzów – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]

Interesują Cię obrzeża Krakowa i właśnie tam chcesz zamieszkać? Wybierz Zabierzów! Mieszkania znajdujące się tam nadal należą do powiatu krakowskiego i sąsiadują z Bronowicami. Obszar ten wyróżnia się dobrze rozwiniętą okolicą i zapleczem handlowo-usługowym.


Jedną z atrakcyjniejszych lokalizacji na obrzeżach Krakowa to Zabierzów. Otaczają go tereny zielone, a latem można korzystać z plaży miejskiej, która została utworzona w dawnym kamieniołomie. Jeśli chciałbyś zamieszkać z dala od wielkomiejskiego gwaru, poznaj lepiej Zabierzów!

Przejdź do akapitów:

Zabierzów – krótka historia

Gmina Zabierzów leży na zachód od Krakowa na terenie powiatu krakowskiego pomiędzy gminami Liszki, Wielka Wieś, Kraków, Krzeszowice i Jerzmanowice-Przeginia. Dużą część tych terenów zajmują użytki rolne, kilkanaście procent to użytki leśne. Dominuje tu zabudowa jednorodzinna.

Zabierzów – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w okolicy

Ciekawym miejscem jest Młyn Zabierzów – w odrestaurowanym budynku starego młyna odbywają się zajęcia sportowe dla dzieci i dorosłych oraz warsztaty, a czasami także inne wydarzenia, na przykład wesela. Cały budynek liczy aż 400 m² i składa się z parteru, piętra i poddasza. Do tego dochodzi taras, ogród, rzeka, przystań kajakowa i górka.

Zabierzów – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Jeśli chodzi o atrakcje, Zabierzów to przede wszystkim dużo terenów zielonych i rekreacyjnych. Nad zbiornikiem wodnym w dawnym kamieniołomie w Zabierzowie utworzono plażę i miejsca do grillowania, co w ciepłe letnie dni sprowadza tu tłumy.

Dużą popularnością cieszy się Las Zabierzowski, chętnie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców. Na tutejszych ścieżkach można spotkać spacerowiczów, biegaczy, rowerzystów (w tym miłośników downhillu), ale też jeźdźców konnych, a zimą – biegaczy narciarskich.

Inne atrakcje? Zabierzów posiada Dolinki Krakowskie – park krajobrazowy, który zajmuje obszar prawie 21 000 ha. W pobliżu Zabierzowa leżą doliny Bolechowicka, Kobylańska i Będkowska, które upodobali sobie wspinacze – trenują tutaj zarówno osoby stawiające swoje pierwsze kroki we wspinaczce skałkowej, jak i te bardziej zaawansowane. Jedna ze skał Doliny Bolechowickiej – Chiński Maharadża – stała się tytułową bohaterką książki himalaisty Wojtka Kurtyki (który mieszka w okolicy). Z kolei Sokolica w Dolinie Będkowskiej to najwyższa skała na Jurze. Przez Dolinki Krakowskie przebiega dużo szlaków spacerowych i rowerowych, często w ich pobliżu znajdują się restauracje.

Zabierzów – mieszkania

Zabierzów jest korzystnie położony. Przez teren gminy przebiegają autostrada A4, droga krajowa nr 79, droga wojewódzka nr 774 oraz linia kolejowa z Krakowa na Śląsk. Kursują tu też autobusy komunikacji miejskiej w Krakowie, które umożliwiają dojazd do Bronowic, a także prywatne linie mikrobusowe. Ponadto na terenie gminy znajduje się port lotniczy Kraków Balice połączony z centrum Krakowa i Wieliczką krakowską Szybką Koleją Aglomeracyjną.

W okolicy nie brakuje przedszkoli, jest kilka szkół podstawowych, biblioteki, dom kultury, a także szkoły językowe, klub squasha, kilka centrów fitness i Ośrodek Sportowo-Rekreacyjny z basenem. Zlokalizowanych jest tu również kilka ośrodków jeździeckich.

W pobliżu znajduje się również kilka ośrodków zdrowia, są też różne sklepy, w tym kilka supermarketów, apteki, piekarnie, salony fryzjerskie i kosmetyczne, gabinety weterynaryjne, cukiernie, pizzerie, eleganckie restauracje, bistra i food trucki. W okolicy, w miejscowości Modlniczka, mieści się Pracownia Piwa i Proste Żarcie – lokal małego browaru rzemieślniczego wysoko ocenianego w międzynarodowych konkursach piwnych.

W Zabierzowie i okolicach mieści się kilka dużych firm i zakładów, między innymi FoodCare, w pobliżu jest też centrum biznesowe Eximius Park, gdzie swoje biura mają firmy UBS i Amway. Ponadto można stąd szybko i wygodnie dojechać do biurowców zlokalizowanych na Prądniku Białym i – dzięki pociągowi – w centrum Krakowa.

Przez tereny Zabierzowa i okolic biegnie VeloRudawa – część VeloMałopolska, projektu zintegrowanej sieci tras rowerowych w województwie małopolskim. Na razie gotowy jest odcinek idący Doliną Rudawy z Balic przez Szczyglice do Zabierzowa, według planów trasa ma być znacznie dłuższa i prowadzić z Krakowa przez Zabierzów i Krzeszowice do Trzebini, przez malowniczy obszar Dolinek Jurajskich i wiele ciekawych atrakcji turystycznych, między innymi Zamek Tenczyn w Rudnie i Pałac Potockich w Krzeszowicach.

Chciałbyś zamieszkać w domu jednorodzinnym? A może interesują Cię osiedla niewysokich budynków wielorodzinnych? Takie nieruchomości oferuje Zabierzów! Mieszkania są tu budowane cały czas, a nowe inwestycje mają zazwyczaj formę kameralnych osiedli domów jednorodzinnych. Zaletami tej lokalizacji są zdecydowanie łatwy dojazd do Krakowa, piękne krajobrazy oraz dobra infrastruktura.

Kolejny artykuł

Zabłocie – mieszkania w okolicy. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji? [Przewodnik]
Szukasz nowego mieszkania w Krakowie i zastanawiasz się, który rejon będzie dla Ciebie najlepszym wyborem? Zapraszamy Cię do skorzystania z naszego poradnika lokalizacyjnego, w którym podpowiemy Ci, co znajdziesz na danym obszarze i dlaczego właśnie tam warto zamieszkać. Wszystkie dzielnice Krakowa są unikatowe. W tym artykule opowiemy czym wyróżnia się obszar Zabłocie. Mieszkania w tej okolicy są naprawdę warte uwagi.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu