W przypadku, gdy nie posiadasz samochodu, obowiązek nabycia miejsca postojowego wydaje się być dla Ciebie dodatkowym kosztem. Tym bardziej kłopotliwym, jeżeli dysponujesz konkretną kwotą przeznaczoną na zakup mieszkania oraz jego wykończenie, i w żadnym wypadku nie chcesz jej przekraczać. Czy w takiej sytuacji pozostaje Ci tylko rynek wtórny? Niekoniecznie!
Jeżeli masz za sobą kilka spotkań w biurach sprzedaży inwestycji, to na pewno zauważyłeś już, że wymóg zakupu miejsca parkingowego (naziemnego lub w garażu podziemnym) jest bardzo często spotykanym rozwiązaniem wśród deweloperów. Wraz z tą obligatoryjnością wiąże się uiszczenie dodatkowej kwoty (poza ceną mieszkania), której wielkość zależy m.in. od lokalizacji inwestycji, jej popularności czy wielkości miasta, w którym powstaje. Najdroższą pod tym względem jest Warszawa. W stolicy standardowa cena pojedynczego miejsca postojowego w garażu podziemnym kształtuje się na poziomie 30 tys. zł (choć oczywiście zdarzają się i inwestycje z droższymi miejscami parkingowymi). Porównując trzy miasta, w których działa obecnie obido.pl (Warszawa, Wrocław, Kraków), najtańszym w tej kwestii jest Wrocław (na rynku wrocławskim możesz znaleźć inwestycje, w których miejsca postojowe w garażu podziemnym kosztują mniej niż 20 tys. zł).
Jak powinieneś zabrać się do poszukiwań mieszkania, przy zakupie którego nie poniesiesz dodatkowych kosztów związanych z wymogiem nabycia miejsca parkingowego? Najprostszym rozwiązaniem jest założenie darmowego konta na obido.pl i podczas rejestracji zawarcie informacji, że zamierzasz kupić nieruchomość bez miejsca postojowego. Dzięki takiemu wskazaniu będziesz otrzymywał tylko te oferty, na których najbardziej Ci zależy. Jednak, co powinieneś zrobić w sytuacji, gdy spodobało Ci się mieszkanie z rynku pierwotnego w inwestycji z obowiązkowym zakupem garażu?
W takiej sytuacji podstawowym działaniem jest kontakt z pracownikiem dewelopera. Biura sprzedaży posiadają wszystkie informacje na temat inwestycji i czasem zdarza się, że miejsce postojowe, które na początku było obowiązkowe, wskutek negocjacji, z myślą o potrzebach klienta staje się nieobligatoryjne. Jak to możliwe? Pracownicy dewelopera idą na tak znaczące ustępstwa np. wtedy, gdy inwestycja nie cieszy się tak wielką popularnością, jak początkowo zakładali (sprzedaje się mniej mieszkań w stosunku do oczekiwań). Dlatego warto nawiązywać relacje z biurem sprzedaży, ponieważ niespodziewanie możesz otrzymać indywidualną ofertę nie do odrzucenia.
Jeżeli biuro sprzedaży, mimo rozmów, nie chce zrezygnować z wymogu nabycia miejsca parkingowego, to nie powinieneś skreślać danej inwestycji ze swojej listy. Warto jest monitorować zakładkę „Promocje” na koncie w obido.pl, ponieważ umieszczane są tam aktualne akcje promocyjne prowadzone przez deweloperów. Może zdarzyć się bowiem tak, że w inwestycji, która Cię interesuje, obniżono ceny miejsc postojowych lub przez moment są one bezpłatne i zawarte w cenie mieszkania (na przykład podczas trwania targów mieszkaniowych bądź dni otwartych inwestycji).
Kolejnym rozwiązaniem jest zakup pojedynczego miejsca naziemnego zamiast w garażu podziemnym (jeżeli jest taka możliwość). Miejsca naziemne są przeważnie dwukrotnie tańsze od tych podziemnych (średnio kosztują kilkanaście tysięcy złotych). Warto jest również zapytać o możliwość odsprzedania lub wynajęcia takiego miejsca innym mieszkańcom inwestycji, którzy potrzebują dodatkowego parkingu. Ponadto, ciekawym rozwiązaniem jest rozważenie zakupu mniejszego mieszkania (kawalerki lub 2-pokojowego), ponieważ przy takich nieruchomościach nieobowiązkowy zakup miejsca parkingowego jest najczęściej spotykany.