Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Zalety rynku pierwotnego

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Podczas poszukiwań na pewno zetknąłeś się już z dwoma kluczowymi pojęciami dotyczącymi rynku nieruchomości, tj. „rynek pierwotny” i „rynek wtórny”. Rynki te posiadają konkretne atuty, zachęcające kupujących do wyboru jednego z nich. W tym artykule dowiesz się, dlaczego warto zdecydować się na zakup mieszkania bądź domu z rynku pierwotnego.

Zalety rynku pierwotnego

Rynek pierwotny a rynek wtórny – różnice

Na początku należy określić, czym różnią się od siebie te dwa rynki. Na rynku pierwotnym oferowane są nowe nieruchomości budowane przez deweloperów, zaś na wtórnym – używane mieszkania bądź domy, sprzedawane najczęściej przez osoby prywatne. Każdy z tych rynków posiada swoje zalety. Głównymi argumentami przemawiającymi za nieruchomościami z drugiej ręki jest ich dostępność (w wielu przypadkach możesz wprowadzić się do nich od razu, bez uprzedniego remontu) oraz cena (niższa od nieruchomości deweloperskich). Jednak, jeżeli porówna się mocne strony obu tych rynków, to rynek pierwotny posiada więcej atutów, które przekonały także użytkowników portalu obido.pl.

Rynek pierwotny czy rynek wtórny

Mniejsze koszty

Na pierwszy plan wysuwają się koszty. Na rynku deweloperskim nie ponosi się opłat z tytułu zarówno pośrednictwa w znalezieniu nieruchomości, jak i 2-procentowego podatku cywilno-prawnego (2% od ceny wybranego lokum), który jest obowiązkowy w przypadku rynku wtórnego. Dzięki temu możesz zaoszczędzić nawet kilkanaście tysięcy złotych, przeznaczając je na wykończenie wybranej przez Ciebie nieruchomości. Źródłami oszczędności są także niski czynsz oraz rabat cenowy, który możesz otrzymać od dewelopera podczas zakupu domu lub mieszkania (o tym, dlaczego warto negocjować cenę, przeczytasz tutaj). Ponadto, na rynku pierwotnym unikasz dodatkowych kosztów związanych z generalnym remontem nieruchomości (mieszkanie bądź dom są nowe, bez wad technicznych; musisz je tylko wykończyć). Nie jest to normą w przypadku lokali z drugiej ręki, które chociaż na pierwszy rzut oka wydają się w dobrym stanie, to finalnie wymagają zasadniczej renowacji (i tym samym generują większe koszty w kieszeni kupującego).

Większe bezpieczeństwo

Użytkownicy portalu obido.pl doceniają rynek pierwotny za bezpieczeństwo. Każdy kupujący może przez dwa lata od otrzymania kluczy zgłaszać reklamacje, związane z wadami technicznymi mieszkania (m.in. wadliwa instalacja czy pojawiająca się pleśń). Jest to komfortowe zabezpieczenie, przerzucające wszelkie koszty dotyczące naprawy na dewelopera. Z bezpieczeństwem wiąże się też monitoring i grodzenie osiedli, co jest rzadko spotykanym rozwiązaniem w przypadku mieszkań z wielkiej płyty, oraz możliwość zakupu miejsca postojowego w garażu podziemnym, który minimalizuje prawdopodobieństwo kradzieży pojazdu.

Nowe mieszkania z rynku pierwotnego

Wysoka jakość i nowoczesna infrastruktura

Kupujący zwracają również uwagę na wysoką jakość materiałów, z których budowane są nieruchomości na rynku deweloperskim i tym samym ogólną estetykę bryły budynku, cechującą się nowoczesnością i posiadającą innowacyjną infrastrukturę, jak klimatyzacja, dwupoziomowe miejsca parkingowe w garażu podziemnym czy windy prowadzące od garażu aż po ostatnie piętro budynku. Oprócz tego, wielkim walorem jest możliwość wprowadzania indywidualnych zmian do planu mieszkania lub domu, dotyczących na przykład zmniejszenia liczby pokoi poprzez zburzenie konkretnych ścian.

Wszystko to sprawia, że wartość rynkowa nieruchomości z rynku pierwotnego jest większa od lokali z rynku wtórnego, co jest szczególnie istotne w momencie, gdy będziesz chciał za kilka lat sprzedać swoje mieszkanie i uzyskać za nie wyższą cenę rynkową.

Kolejny artykuł

Materiały wykończeniowe — jaką podłogę wybrać?
Dopasowanie podłogi do wystroju nowego mieszkania stanowi ważny element wykończeniowy. Istotne jest wybranie takiego materiału, który będzie pasował do funkcji danego pomieszczenia, stylu aranżacji, koloru mebli czy ścian. W tym artykule dowiesz się, w co warto zainwestować, by cieszyć się zarówno pięknym wyglądem mieszkania, jak również długim i bezproblemowym użytkowaniem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu