Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Zawady – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ula Olczak
Ula Olczak

Zawady – obszar w południowej części Warszawy w dzielnicy Wilanów. Położony na tarasie zalewowym Wisły, poniżej skarpy warszawskiej, nad rzeką. Z uwagi na wysokie wody gruntowe (które są pod kontrolą) nigdy nie powstaną tu wysokie bloki. Jednak niskie budownictwo z powodzeniem się rozwija.

Zawady – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule poznasz lepiej obszar Zawady. Dowiesz się jakie mieszkania i udogodnienia dla mieszkańców znajdują się w tej okolicy. Podpowiemy też jakie instytucje kultury oraz atrakcje dla turystów można znaleźć w tym obszarze.

Przejdź do akapitów:

Zawady – krótka historia

Zawady były wsią wzmiankowaną już w XIII w. W XVII w. zostały włączone do dóbr wilanowskich. Od paru lat pola uprawne i nieużytki są konsekwentnie zabudowywane osiedlami wielorodzinnymi oraz jednorodzinnymi. Nowe inwestycje są równomiernie rozplanowane na całym obszarze, mają charakter amerykańskich, bardzo regularnych przedmieść z bardzo konsekwentną niską zabudową. W północnej części, która sąsiaduje z EC Siekierki jest bardziej przemysłowo.

Warszawa Wilanów Zawady - kameralny apartamentowiec w sąsiedztwie budynki z urokliwą, niską zabudową

Zawady – instytucje kulturowe

W niewielkiej odległości od obszaru Zawady znajduje się pałac w Wilanowie, jedno z bardziej znanych miejsc na kulturalnej mapie Warszawy. Poza imponującym ogrodem jest tu muzeum pałacu w Wilanowie, gdzie obejrzymy wspaniałe wnętrza, obrazy i rzeźby. Oferta edukacyjna muzeum w Wilanowie jest bardzo bogata. Tuż obok znajduje się Muzeum Plakatu.

Zawady – atrakcje dla mieszkańców i turystów

Miejscem, z którego obszar Zawady słynie w stolicy, jest plaża Zawady. To olbrzymia, ciągnąca się przez dwa kilometry wzdłuż brzegu Wisły połać przyjemnego piasku. Ten teren w połączeniu z szerokim pasem lasu oddzielającego plażę od wału przeciwpowodziowego i miasta, jest ostoją dla wielu gatunków zwierząt i roślin. Stąd odpływa prom na Plażę Romantyczną na Wawrze.

Plaża Zawady

Zawady graniczą z rezerwatem przyrody Morysin, który jest dziką, mniej znaną częścią ogrodów pałacu w Wilanowie. Dawniej Morysin stanowił królewski zwierzyniec ze względu na swoje ponadprzeciętne warunki – z trzech stron otacza go woda: jeziorko Wilanowskie, rzeka Wilanówka oraz kanał Sobieskiego. Teren ten określa się jako starorzecza Wisły z bardzo żyznymi łąkami. Stanisław Kostka Potocki zaaranżował tu park romantyczny oraz podarował mu imię swojego wnuka Maurycego (zwanego Morysiem). Obecnie rezerwat posiada aurę dzikości i tajemniczości.

Zawady – mieszkania

Przy ul. Sytej 190/192 (w północnej części obszaru) znajduje się Oczyszczalnia Ścieków „Południe“, przyjmuje ona ścieki z południowej części lewobrzeżnej Warszawy. Wzdłuż Wału Zawadowskiego przebiega linia kolejowa do Elektrowni Siekierki.

Warszawa Wilanów Zawady - przestronne mieszkanie na parterze dwupiętrowego budynku

Choć ulice w obszarze Zawady mogą się wydawać jedynie przejazdowe, z racji wielu inwestycji oddzielonych od siebie płotami, to da się tu poruszać również pieszo – są szerokie chodniki i ścieżki rowerowe, a na niektórych ulicach progi spowalniające. Po Zawadach krążą dwa lokalne autobusy, którymi dojedziemy do większych węzłów komunikacyjnych. Przez Zawady przebiega Południowa Obwodnica Warszawy, jednak najbliższy wjazd jest przy ul. Przyczółkowej.

Warszawa Wilanów Zawady - mieszkanie znajduje się w dwupiętrowym budynku w kameralnej inwestycji

Na terenie Zawadów mieści się również duże centrum handlowe Plac Vogla, gdzie znajdują się sklepy zarówno spożywcze, jak i wszystkie inne – z konfekcją, sportowe, usługi. Na Zawadach są też popularne dyskonty oraz mniejsze osiedlowe sklepy. Większość restauracji w obszarze Zawady skupionych jest w pobliżu ul. Sytej i Centrum Handlowego Plac Vogla. Oferta jest zróżnicowana, ale skupiona głównie na kuchni śródziemnomorskiej i azjatyckiej. Na Zawadach znajduje się popularna klubokawiarnia dla dzieci „W kropki bordo” z ofertą lunchową i zajęciami dla dzieci.

Na terenie Zawadów jest publiczne przedszkole przy ul. Sytej 123, natomiast rejonowa podstawówka znajduje się w sąsiednim obszarze Powsinek, przy ul. Uprawnej, raczej nie w zasięgu pieszym.

Warszawa Wilanów Zawady - cichy, dwupoziomowy apartament na kameralnym osiedlu sąsiadującym z zielenią

Na Zawadach są specjalistyczne, prywatne gabinety. Jednak blisko jest stąd do obszaru Błonia Wilanowskie, gdzie oferta medyczna jest zróżnicowana.

Wierni mieszkający na Zawadach przynależą do parafii w sąsiadujących wilanowskich obszarach – Kępa Zawadowska oraz Wilanów Królewski.

Miłośnicy sportu mają na Zawadach wiele opcji do biegania i jazdy na rowerze – Zawady znajdują się na terenie historycznego Urzecza, wzdłuż którego ciągnie się droga rowerowa aż do Góry Kalwarii. Mieszczą się tu też korty tenisowe i hale do squasha. Są lokalne centra fitness. Tuż przy granicy obszaru znajduje się pole golfowe Golf Parks Poland.

Zawady - tereny spacerowe

Zawady to ciekawy wybór dla miłośników lokalnego, społecznego życia w kameralnej, willowej okolicy z niską zabudową.

Jeśli szukasz mieszkania w innej części Warszawy, sprawdź też pozostałe obszary.

Kolejny artykuł

Nowe Włochy – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Nowe Włochy to obszar w warszawskiej dzielnicy Włochy, u zbiegu dwóch linii kolejowych. W granicach Warszawy od 1951 r. Jest to północna część osiedla Włochy, którego nazwa pochodzi z XV w., od właściciela wsi Jana, zwanego Włochem.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu