Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Zielonki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Cenisz sobie otoczenie natury i spokój? Miejscem, które powinno Ci odpowiadać, są Zielonki. Mieszkania tam otacza bardzo zielony obszar, który zapewnia wytchnienie od zgiełku miasta. Oprócz tego zapewnia on dostęp do najpotrzebniejszej infrastruktury miejskiej czy handlowo-usługowej, dlatego na pewno warto rozważyć to miejsce w kwestiach mieszkaniowych.

Zielonki – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

Charakterystyczne zielone tereny i bliskość Ojcowskiego Parku Narodowego, a to wszystko otoczone winnicami? To właśnie Zielonki. Jeśli chciałbyś zamieszkać z dala od miejskiego zgiełku, poznaj bliżej tę okolicę!

Przejdź do akapitów:

Zielonki – krótka historia

Zielonki leżą na północ od Krakowa, na terenie powiatu krakowskiego, zaledwie 5 km w linii prostej od krakowskiego Rynku Głównego. Mogą się poszczycić całkiem pokaźną liczbą zabytków, wśród których jest zamek rycerski w Korzkwi (wybudowany w systemie tzw. Orlich Gniazd), kilka zespołów dworskich, zabudowa regionalna wsi oraz forty.

Zamek Rycerski w Korzkwi

Zielonki – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w okolicy

Ważnym obiektem jest Centrum Kultury, Promocji i Rekreacji w Zielonkach, które organizuje imprezy kulturalne i rekreacyjne, a w jego ramach funkcjonuje także hala sportowa. W centrum odbywają się liczne zajęcia, w tym: nauka gry na pianinie, skrzypcach, akordeonie i trąbce, emisja głosu, warsztaty wokalne, gimnastyka sportowa i artystyczna, fitness, pilates, yoga, tenis ziemny, badminton. Jest tutaj także Centrum Aktywnego Seniora, Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz klub brydżowy.

Tereny Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej

Zielonki – atrakcje dla turystów i mieszkańców

Zielonki posiadają na swoim terenie liczne winnice – jest ich tu co najmniej osiem. Nie są duże, ale ich wina zdobywają medale w konkursach. Ponadto winnice organizują degustacje i różnorakie imprezy, między innymi z okazji winobrania, w których chętnie uczestniczą zarówno okoliczni mieszkańcy, jak i krakowianie.

Ojcowski Park Narodowy

Zielonki to przede wszystkim dużo terenów zielonych i rekreacyjnych. Można tu podziwiać charakterystyczne dla Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej odsłonięcia skalne, między innymi koło Januszowic i Trojanowic. Większa część gminy Zielonki znajduje się w strefie chronionego krajobrazu – w obrębie Jurajskich Parków Krajobrazowych Dolinki Krakowskie, Dłubniańskiego Parku Krajobrazowego i w strefie otuliny Ojcowskiego Parku Narodowego. Znajdujący się w pobliżu Ojcowski Park Narodowy to zresztą największa atrakcja okolicy. Już teraz prowadzą do niego trasy rowerowe, a w planach jest budowa VeloPrądnik, części VeloMałopolska, czyli projektu zintegrowanej sieci tras rowerowych w województwie małopolskim.

VeloPrądnik ma biec przez Jurę Krakowsko-Częstochowską i połączyć Kraków z atrakcjami turystycznymi, takimi właśnie jak Ojcowski Park Narodowy, Zamek rycerski w Korzkwi, Fort w Pękowicach, czy Wzgórza Dąbrówka, z którego można podziwiać Pustynię Błędowską. Trasa ma się zaczynać w miejscowości Hutki i biec przez Olkusz, Rabsztyn, Ojców, Prądnik Korzkiewski i Zielonki do Krakowa.

Wyżyna Krakowsko-Częstochowska - spokojna, zielona okolica Krakowa

Zielonki – mieszkania

Cały teren jest bardzo malowniczy, lekko pofalowany i opada ku południowi, co przy dobrej pogodzie pozwala dostrzec stąd góry. Okolica jest porozcinana dolinami Prądnika i jego dopływów. Dodatkowo przez gminę Zielonki przebiega początkowy etap Szlaku Orlich Gniazd, a wspomniany wcześniej zamek w Korzkwi to pierwsze od strony Krakowa Orle Gniazdo.

Mieszkania Zielonki - dwupoziomowe mieszkania z prywatnym tarasem zlokalizowane w zielonej okolicy

Walory krajobrazowe i bliskość Krakowa przyciągają w te okolice nowych mieszkańców, a ludności w gminie Zielonki przybywa. Nic w tym dziwnego, że wciąż budują się tu nowe domy. Ponieważ w okolicy przeważa niska zabudowa, także nowe inwestycje to niewysokie budynki wielorodzinne albo domy jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej z tarasami, ogródkami i garażami, zlokalizowane na kameralnych osiedlach.

Krakowskie przedmieście, mieszkanie usytuowane w zielonej okolicy

W okolicy znajdują się przedszkola, szkoły podstawowe i średnie oraz biblioteki. Są tu ponadto przychodnie, mniejsze i większe sklepy (a planowana jest budowa Galerii Zielonki), apteki, piekarnie i restauracje, boiska, centra fitness i place zabaw dla dzieci, czyli dostępne jest całe niezbędne zaplecze usługowe, edukacyjne i zdrowotne.

Mieszkania Zielonki - wyjątkowe mieszkanie ulokowane nieopodal Krakowa

Do Zielonek kursuje też wiele linii autobusowych komunikacji miejskiej, pozwalając na wygodny dojazd do pętli Krowodrza Górka, gdzie można się przesiąść na komunikację w niemal dowolną część Krakowa. Ponadto przez okolicę przebiega droga krajowa nr 7 w kierunku Warszawy oraz droga wojewódzka nr 794 w kierunku Wolbromia, a planowana jest budowa północnej obwodnicy Krakowa oraz obwodnicy Zielonek; kiedy zostanie zrealizowana, dojazd do Krakowa zostanie dodatkowo ułatwiony.

Tereny rekreacyjne w miejscowości Zielonki

Obszar, który spodoba się zwolennikom obrzeży miasta szukających wytchnienia i spokoju to Zielonki. Mieszkania tam otoczone są niezbędną infrastrukturą miejską i bogatym zapleczem handlowo-usługowym.

Ojcowski Park Narodowy - atrakcyjna lokalizacja dla spacerowiczów

Sprawdź również pozostałe obszary i dzielnice Krakowa.

Kolejny artykuł

Górka Narodowa – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Obszar, który może okazać się dobrym wyborem w kwestiach mieszkaniowych to Górka Narodowa. Mieszkania znajdują się w cichej i spokojnej okolicy, która położona jest na wzniesieniu, dzięki czemu roztacza się stąd widok na Kraków. W okolicy nie brakuje też terenów zielonych.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu