Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Zwierzyniec – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Ilona Łyżczarz
Ilona Łyżczarz

Szukasz nowego mieszkania? Zwierzyniec cechuje się bardzo dużym zainteresowaniem – zarówno ze strony osób poszukujących mieszkania, jak również ze strony deweloperów, którzy chętnie stawiają tutaj nowe inwestycje. A wszystko dlatego, że dzielnica posiada bardzo atrakcyjną i malowniczą okolicę. Sprawdź, dlaczego warto tutaj zamieszkać.

Zwierzyniec – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

W tym artykule przyjrzymy się dokładniej dzielnicy Zwierzyniec i podpowiemy Ci, jakie atrakcje oraz udogodnienia znajdziesz na tym obszarze.

Przejdź do akapitów:

Dzielnica Zwierzyniec – krótka historia

Zwierzyniec to dawna wieś – należąca do zakonu norbertanek – która została włączona do Krakowa w 1909 roku. Jej nazwa, Zwierzyniec, jest tradycyjnie związana z funkcją obszarów myśliwskich dla dworu królewskiego, nie ma jednak żadnych dowodów na to, że istniały na terenie Zwierzyńca wydzielone miejsca do polowania.

Zwierzyniec – zabytki i instytucje kulturowe zlokalizowane w dzielnicy

Na Zwierzyńcu działa Klub Kultury Wola – filia Centrum Kultury Dworek Białoprądnicki z siedmioma salami, w których prowadzone są zajęcia artystyczne i rekreacyjne dla dzieci i dorosłych, oraz ogródkiem, w którym odbywają się wydarzenia plenerowe. Klub Kultury ma też pracownię muzyczną, plastyczno-graficzną oraz ceramiczną. W czasie wakacji i ferii odbywają się specjalne zajęcia dla dzieci szkolnych, ponadto organizowane są tu konkursy plastyczne oraz inne imprezy.

Wśród instytucji kulturowych można tutaj znaleźć Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego, które zostało utworzone w 1987 roku. Wśród obiektów muzealnych można wyróżnić 5 podstawowych kolekcji: fotografię nieprofesjonalną, fotografię atelierową, fotografię reportażową i dokumentalną, kolekcję sztuki oraz kolekcję sprzętu fotograficznego i filmowego.

Drugą ważną instytucją jest Dom Zwierzyniecki, który stanowi oddział Muzeum Historycznego Miasta Kraków. Placówka ukazuje dzieje krakowskich przedmieść oraz podmiejskiego folkloru. W muzeum znajduje się stała wystawa zatytułowana „Mieszkanie przedmiejskie przed stu laty”, gdzie zaprezentowany jest wygląd typowego podkrakowskiego mieszkania wraz z przedmiotami codziennego użytku z początku XX wieku.

Zwierzyniec – Park Decjusza, Lasek Wolski i inne atrakcje dla mieszkańców i turystów

Dzielnica Zwierzyniec wyróżnia się ciekawą, bogatą w atrakcje okolicą. W pobliżu jest dużo terenów zielonych: Park Decjusza, Sikornik, Kopiec Kościuszki, Przegorzalska Przełęcz, Lasek Wolski i Kopiec Piłsudskiego, a z drugiej strony – Błonia i Park Jordana.

Park Decjusza został założony już w XVI wieku. Razem z willą Decjusza stanowił miejsce wypoczynku Josta Ludwika Decjusza, sekretarza króla Zygmunta Starego. Park zaprojektowali włoscy architekci. Obecnie Park Decjusza zajmuje niecałe 10 hektarów. Na jego terenie znajduje się Willa Decjusza, galeria rzeźb i malarstwa Bronisława Chromego, pomnik Piwnicy pod Baranami i pomnik Fryderyka Chopina, oba autorstwa Bronisława Chromego, siedziba fundacji „Bronisław Chromy Art” i Dom Erazma, czyli hotel znajdujący się w drugiej oficynie willi Decjusza.

Sikornik jest wzgórzem, leżącym w Paśmie Sowińca. Jego stoki porozcinane są parowami i wąwozami, z których najbardziej znany jest wąwóz Lisie Jamy, na zboczach można podziwiać odsłonięte jurajskie skałki wapienne. Na szczycie Sikornika znajduje się Kopiec Kościuszki, a wokół Kopca – Fort nr 2 „Kościuszko”, który należał do Twierdzy Kraków. Obecnie mieści się w nim Muzeum Kościuszkowskie, siedziba radia RMF FM oraz hotel i kawiarnie.

Lasek Wolski jest bardzo popularny wśród mieszkańców Krakowa. W sumie zajmuje powierzchnię 419 hektarów i stanowi fragment Lasów Miejskich Krakowa. Jest w nim około 40 km ścieżek spacerowych, z których jednak tylko część jest oznakowana, a także kilka polan wypoczynkowych, z których największa jest Polana Juliusza Lea. Infrastrukturę turystyczną uzupełniają parkingi i obiekty gastronomiczne. W Lasku Wolskim dużo jest spacerowiczów, biegaczy i rowerzystów. Co roku zimą na terenie Lasku Wolskiego organizowany jest cykl zawodów Grand Prix Krakowa w Biegach Górskich.

Ponadto na terenie lasu znajduje się krakowskie zoo, które istnieje od 1929 roku. Zanim zoo tutaj powstało, na Wawelu mieścił się zwierzyniec, w którym trzymano egzotyczne zwierzęta – małpy, wielbłądy, lwy, lamparty. Dzisiaj w zoo znajduje się ok. 270 gatunków zwierząt.

Jeszcze większą popularnością niż Lasek Wolski cieszą się Błonia, czyli jedna z największych w Europie łąk znajdujących się w centrum miasta. Niezależnie od pogody i pory dnia można tu spotkać spacerowiczów, biegaczy, rolkarzy i rowerzystów. Odbywa się tu też wiele imprez różnego typu – zawodów sportowych, koncertów itp. Przy Błoniach znajdują się trzy kluby sportowe – Cracovia, Wisła i Juvenia.

Zwierzyniec – mieszkania

Dzielnica Zwierzyniec to duży, zielony obszar. Dominuje tutaj niska, willowa i zabytkowa zabudowa architektoniczna. Zwierzyniec wyróżnia się dużą liczbą stałych mieszkańców, którzy cenią sobie spokój i kontakt z naturą. Najlepiej czują się tu rodziny z dziećmi i osoby starsze, ale pozostałe osoby ceniące sobie przestrzeń również odnajdą się tutaj bardzo dobrze. Chociaż dzielnica jest zaciszna i przepełniona zielenią, sprawdzi się ona także dla tych, którzy cenią sobie wielkomiejski styl życia. Na Zwierzyńcu znajduje się bowiem kilka atrakcji, a dojazd do pozostałych dzielnic Krakowa jest łatwy i szybki.

Jeśli szukasz miejsca do zamieszkania, cenisz sobie prywatność i kontakt z naturą, to dobrym wyborem będzie Zwierzyniec. Mieszkania tutaj cieszą się dużym zainteresowaniem, ponieważ dzielnica uchodzi za bardzo atrakcyjną i prestiżową. Obszar jest duży, a przy tym mało zaludniony – wpływa to na duże możliwości inwestycyjne i powstawanie tutaj nowych osiedli mieszkaniowych.

Jesteś zainteresowany tą okolicą? Zobacz mieszkania na Zwierzyńcu.

Natomiast jeśli interesuje Cię inna dzielnica Krakowa, przeczytaj o pozostałych obszarach Krakowa.

Kolejny artykuł

Olszanica-Bielany – mieszkania. Dlaczego warto zamieszkać w tej lokalizacji?
Lokalizacja jest bardzo ważnym czynnikiem przy poszukiwaniu nowego mieszkania. Obszar Olszanica-Bielany mieści się na obrzeżach Krakowa i jest bardzo ładnym, zielonym terenem. Mieszkanie tutaj spodoba się na pewno osobom, które cenią sobie kontakt z naturą i chcą mieszkać z dala od zgiełku miasta.
Zobacz wszystkie artykuły z tego działu