Twoje konto
polecane dla Ciebie Twoje ulubione porównania ofert zapytania do deweloperów ustawienia konta wyloguj się

Nowe mieszkania i domy na Górnym Śląsku i okolicach

Nowe mieszkania z rynku pierwotnego cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego deweloperzy stawiają coraz to nowsze inwestycje, starając się uwzględniać potrzeby i wymagania przyszłych mieszkańców. Górny Śląsk posiada bogatą ofertę mieszkań o zróżnicowanych metrażach i w różnych lokalizacjach. Duży wybór mieszkaniowy sprawia, że każdy – singiel, para, inwestor czy rodzina z dziećmi – znajdzie tutaj coś odpowiedniego dla siebie. Dodatkowo nowe osiedla projektowane są w przemyślany sposób, oferując mieszkańcom liczne udogodnienia, takie jak np. paczkomaty, stacje do ładowania pojazdów elektrycznych, dziedzińce, prywatne parki czy place zabaw.

Poznaj inwestycje na Górnym Śląsku

Górny Śląsk, Tychy
Osiedle Hutnicza
kilka dostępnych lokali
  • Gemini Park Tychy (5 minut samochodem)
  • Jezioro Paprocany z terenem spacerowym (7 minut spacerem)
  • Jezioro Paprocany z terenem spacerowym (7 minut spacerem)
  • Lidl (3 minuty spacerem), Biedronka (8 minut spacerem)
  • Przystanek autobusowy (1 minuta spacerem)
MIESZKANIE KOMUNIKACJA KOMUNIKACJA BLISKO CENTRUM BLISKO CENTRUM
Zobacz szczegóły

Odkrywaj na Górnym Śląsku

Szukasz porad z zakresu prawa i finansów? A może nie masz pomysłu na to, jak urządzić mieszkanie? Na naszym blogu znajdziesz liczne porady, które okażą się przydatne podczas zakupu mieszkania czy późniejszej aranżacji wnętrza. Na blogu przeczytasz także aktualne informacje z rynku nieruchomości – dzięki którym dowiesz się m.in. gdzie znajdują się najtańsze mieszkania albo gdzie najlepiej kupić mieszkanie w celach inwestycyjnych. Podpowiadamy także, jakie mieszkanie będzie najlepsze dla singla, a jakie dla rodziny z dziećmi, osób starszych, studentów czy inwestorów. 

zobacz listę artykułów

Promocje deweloperów na Górnym Śląsku

Murapol: Murapol Osiedle Wolka
zobacz inwestycję

Miej jeszcze większy wybór na Mieszkaniowym Dniu Otwartym w Chorzowie

Przychodząc w najbliższą sobotę do biura sprzedaży przy ul. Odległej, do Twojej dyspozycji trafi jeszcze większa liczba mieszkań objętych marcową akcją promocyjną. Będziemy na Ciebie czekać w godz. 9.00-14.00. Do zobaczenia!

Do końca wydarzenia pozostały 4 dni
Murapol: Murapol Osiedle Fit
zobacz inwestycję

Miej jeszcze większy wybór na Mieszkaniowym Dniu Otwartym w Tychach

Przychodząc w najbliższą sobotę do biura sprzedaży przy al. Bielskiej 125/3, do Twojej dyspozycji trafi jeszcze większa liczba mieszkań objętych marcową akcją promocyjną. Będziemy na Ciebie czekać w godz. 9.00-14.00. Do zobaczenia!

Do końca wydarzenia pozostały 4 dni

Dowiedz się więcej o rynku pierwotnym na Górnym Śląsku

Rynek pierwotny na Górnym Śląsku

Rynek pierwotny na Górnym Śląsku wyróżnia się bogatą ofertą mieszkaniową – na obido można wybrać mieszkanie znajdujące się na terenie aglomeracji katowickiej, gliwickiej lub zagłębie. Zwolennicy domów jednorodzinnych na obrzeżach również znajdą coś idealnego dla siebie. 

Niezależnie od tego, który obszar wybierzesz, nowe inwestycje powstają w dobrze rozwiniętych lokalizacjach i zapewniają dostęp do najważniejszego zaplecza handlowo-usługowego, tak aby łatwo było robić codzienne zakupy. W pobliżu osiedli mieszczą się przystanki komunikacji miejskiej, gwarantujące dobre połączenie z pozostałymi częściami miasta, szybko można dojechać także do najważniejszych dróg krajowych, ekspresowych czy autostrad. Rodzice z dziećmi mają dostęp do licznych żłobków, przedszkoli i szkół. W wolnych chwilach można korzystać z okolicznych obiektów sportowo-rekreacyjnych i parków. 

Co wpływa na wybór mieszkania?

Na wybór odpowiedniego mieszkania wpływa przede wszystkim lokalizacja i infrastruktura wokół osiedla. Deweloperzy dbają o to, aby osiedla powstawały w dobrze rozwiniętej okolicy, która zagwarantuje mieszkańcom bliskość najważniejszych sklepów i usług, tak aby codzienne życie tutaj było komfortowe, łatwe i przyjemne. W pobliżu inwestycji mieszczą się zazwyczaj wszystkie potrzebne sklepy spożywcze, lokale usługowe, żłobki, przedszkola i szkoły, a także obiekty sportowe, rekreacyjne i tereny zielone. Nie można zapominać o bardzo ważnej kwestii, jaką jest komunikacja miejska w pobliżu. Jest to bardzo ważne zwłaszcza w przypadku mieszkań i domów zlokalizowanych w dalszych częściach miasta lub na jego obrzeżach. Wybierając mieszkanie w centrum wszystko będzie pod ręką i do najważniejszych miejsc dotrze się pieszo. 

Kolejne ważne czynniki przy zakupie nieruchomości, mające duży wpływ na wybór, to parametry dotyczące mieszkania. Wszystko będzie zależało od tego, czy wybierzemy dom jednorodzinny czy mieszkanie w budynku wielorodzinnym. Obydwie opcje mają swoich zwolenników, a oferta rynku pierwotnego jest na tyle szeroka, że nie będzie problemu ze znalezieniem idealnej inwestycji. Domy na nowych osiedlach zapewniają mieszkańcom dużą prywatność, a także atrakcyjne i przestronne tereny zielone w postaci ogródka. Dom wiąże się także przeważnie z większym metrażem i większymi możliwościami aranżacyjnymi. Przykładowo, poddasze – które zazwyczaj przynależy do nowego domu – może posłużyć jako miejsce na domowy gabinet lub sypialnię z garderobą czy dodatkową łazienką. W salonie bardzo często istnieje możliwość zamontowania kominka. 

Mieszkania z rynku pierwotnego wyróżniają się wysokim standardem wykończenia i licznymi udogodnieniami. Do wyboru są zarówno małe mieszkania – najchętniej wybierane przez młode osoby jako lokum na start lub przez inwestorów szukających kompaktowego mieszkania pod wynajem krótkoterminowy – jak i przestronne apartamenty z dużymi pokojami. Deweloperzy dbają także o atrakcyjne powierzchnie dodatkowe, dlatego można zdecydować się na mieszkanie na parterze z ogródkiem lub wybrać lokal na parterze z przynależnym balkonem lub tarasem. 

Standardowe rzuty mieszkania nie dla wszystkich są w pełni zrozumiałe, ponieważ ciężko sobie wyobrazić jak może wyglądać przyszłe mieszkanie, jakie meble się w nim zmieszczą i czy wybór aneksu zamiast oddzielnej kuchni na pewno będzie dobrym pomysłem. Jak się okazuje tylko 15-20% osób, które poszukują nowego mieszkania, umie prawidłowo odczytać i zinterpretować taki obrazek. Tutaj z pomocą przychodzą spacery 3D. Rozwiązanie to pozwala przejść się po danym mieszkaniu i obejrzeć dokładnie każdy pokój, aby wyobrazić sobie, jakie meble i sprzęty będą tutaj najbardziej pasować. 

Nowe mieszkanie – duże możliwości

Nowe mieszkania można zakupić w celach prywatnych lub z myślą o wynajmie. Inwestowanie w nieruchomości to świetny sposób na ulokowanie pieniędzy i zapewnienie sobie stałego dochodu. Do wyboru są dwie opcje wynajmu: krótkoterminowy i długoterminowy. Obydwa rozwiązania są opłacalne, jednak należy najpierw dokładnie przemyśleć, do jakiej grupy najemców będzie skierowane dane mieszkanie. Wynajem krótkoterminowy świetnie sprawdzi się, jeśli najemcami mają być turyści. Wtedy też bardzo ważne jest, aby mieszkanie znajdowało się w dogodnej lokalizacji, blisko centrum oraz najważniejszych atrakcji i rozrywek oferowanych przez miasto. Najważniejsze, aby do istotnych miejsc można było dotrzeć w kilka minut pieszo. 

Wynajem długoterminowy na pewno zainteresuje młode pary czy rodziny z dziećmi. W tym przypadku na plus są przede wszystkim te obszary, które są trochę oddalone od centrum, tak aby zapewnić mieszkańcom zieleń, spokój i wytchnienie od zgiełku miasta. Ważne, aby wybrana lokalizacja posiadała dobrze rozwiniętą infrastrukturę miejską, żeby pomimo oddalenia od centrum można było wszędzie łatwo dojechać. W pobliżu osiedla muszą znajdować się przystanki komunikacji miejskiej, które będą ułatwieniem dla osób nieposiadających samochodu. Okolica powinna zapewniać także dostęp do najważniejszych sklepów, obiektów sportowych i – w przypadku rodzin z dziećmi – placówek oświatowych.

W przypadku studentów sprawdzi się wynajem na okres akademicki, natomiast w wakacje mieszkanie może posłużyć do prywatnych celów właściciela. Jednak jeśli mieszkanie ma być przeznaczone pod wynajem studentom, musi ono znajdować się blisko najważniejszych uczelni, przystanków komunikacji miejskiej i punktów rozrywkowo-rekreacyjnych. 

Dodatkowo warto wspomnieć, że w ofercie deweloperów można znaleźć wiele inwestycji, które będą gotowe w ciągu roku, a nawet w ciągu pół roku, co jest dużą zaletą dla inwestorów i wszystkich tych osób, które nie chcą czekać kilka lat na ukończenie budowy i zależy im na szybkim wprowadzeniu się do kupionego mieszkania. 

Dlaczego rynek pierwotny jest lepszy od rynku wtórnego?

Rynek nieruchomości posiada bogatą ofertę mieszkań – zarówno tych z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Obydwie opcje mają swoje zalety i wady, jednak zazwyczaj to rynek pierwotny posiada więcej plusów. Dlaczego nowe mieszkania są lepsze od używanych? 

Przede wszystkim inwestycji na rynku pierwotnym jest bardzo dużo, a w ofertach deweloperów, w zależności od preferencji i potrzeb, można znaleźć jednopokojowe kawalerki, mieszkania dwu-, trzy- lub czteropokojowe, a także przestronne pięciopokojowe lub sześciopokojowe apartamenty. Kupujący mogą zdecydować się także na dom jednorodzinny w mieście lub poza jego granicami. Do wyboru są także różne układy pomieszczeń, dodatkowo deweloperzy oferują przyszłym mieszkańcom możliwość wprowadzenia zmian lokatorskich. Z racji tego, że nabywca mieszkania z rynku pierwotnego jest jego pierwszym właścicielem może urządzić wnętrze od podstaw, w taki sposób, aby maksymalnie dopasować je do swoich wymagań. Fajnym rozwiązaniem przy nowych mieszkaniach, a nie dostępnym przy lokalach z drugiej ręki, jest możliwość skorzystania z pakietu wykończenia mieszkania pod klucz. 

Do mieszkań, w zależności od wybranej kondygnacji, przynależą atrakcyjne powierzchnie dodatkowe, jak ogródek, taras czy duży balkon. Bardzo często można trafić także na mieszkanie dwupoziomowe, które daje duże możliwości aranżacyjne – oprócz podstawowych pomieszczeń można zaprojektować także garderobę, biuro, drugą łazienkę, siłownię lub pokój zabaw dla dzieci. W zależności od potrzeb, mieszkańcy mogą wybrać mieszkanie z aneksem kuchennym lub oddzielną kuchnią. Duży wybór jest także jeśli chodzi o położenie mieszkania i to, na jaką stronę będą wychodzić okna. Rynek pierwotny oferuje wiele jasnych, dwustronnych mieszkań

Rynek pierwotny wyróżnia się także bogatą infrastrukturę osiedlową. Osiedla są nowoczesne i ekologiczne. Na parterze znajdują się sklepy, lokale usługowe i restauracje. Mieszkańcy mogą spędzać wolny czas, korzystając z różnych atrakcji i udogodnień, jak siłownia, klub mieszkańca, taras widokowy czy strefa grillowa. 

Z racji tego, że inwestycja jest nowa i wyróżnia się wysokim standardem wykończenia – nowe mieszkania generują niższe koszty. Mieszkańcy nie muszą martwić się remontami czy naprawami w najbliższej przyszłości. Tej pewności nie ma w przypadku mieszkań z rynku wtórnego. Tutaj mamy do czynienia z mieszkaniem, które było już używane, a co za tym idzie – może być w dużo gorszym stanie i wymagać remontu. Nowe mieszkanie od dewelopera to także brak konieczności opłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), który wynosi 2% wartości nieruchomości.   

Górny Śląsk – w którym regionie kupić mieszkanie?

Wybór lokalizacji mieszkania to bardzo indywidualna kwestia. Jedni szukają mieszkań blisko centrum, inni preferują obrzeża i spokojniejsze obszary. Dla osoby, która poszukuje mieszkania istotny jest także komfortowy dojazd do pracy, szkoły czy innych ważnych miejsc. Jednak istnieje kilka regionów, które cieszą się największą popularnością i są chętnie wybierane jako miejsce, w którym dobrze się mieszka. 

Katowice

Wśród obszarów z największą liczbą głosów znajdują się Katowice. Jest to największe miasto na Śląsku, stanowiące biznesowe centrum województwa. Jest to także miejsce istotnych wydarzeń kulturalnych. W Katowicach łatwo znaleźć ciekawe studia oraz dobrą pracę. 

Chorzów

Chorzów jest atrakcyjnym miejscem do zamieszkania ze względu na lokalizację i ceny za metr kwadratowy. Lokalizacja Chorzowa gwarantuje szybki dojazd do Katowic czy Gliwic, Bytomia, Zabrza i Rudy Śląskiej. Tutaj też znajduje się Park Śląski, będący nazywany zielonymi płucami aglomeracji katowickiej. 

Gliwice

Gliwice stanowią istotny ośrodek przemysłowy i biznesowy, sprawiając, że nietrudno znaleźć tutaj pracę. Do Gliwic przyjeżdżają także studenci, ponieważ w Gliwicach znajduje się główna siedziba Politechniki Śląskiej, czyli jednej z najlepszych uczelni technicznych w kraju. 

Mikołów i Knurów

Ci, którzy chcą mieszkać w spokojniejszych miejscu i szukają mało zaludnionego miasta, chętnie wybierają Mikołów lub Knurów. Obydwa miasta są dobrze skomunikowane – Mikołów mieści się blisko Katowic, natomiast Knurów obok Gliwic. 

Ciekawostki o Górnym Śląsku

Najwyższa radiostacja w Europie

W Gliwicach znajduje się drewniana wieża radiostacji, licząca 111 metrów wysokości. Wieża uznawana jest za najwyższą konstrukcję w Europie, która została zbudowana w całości z drewna! 

Jeden z największych parków miejskich w Europie 

Park Śląski, znajdujący się na granicy Katowic i Chorzowa i nazywany zielonymi płucami Górnego Śląska, jest jednym z największych parków miejskich Europy. Na jego terenie mieści się ZOO, wesołe miasteczko, najstarsze w Polsce planetarium oraz rosarium – czyli miejsce przeznaczone do hodowli róż. 

40% powierzchni Katowic to… tereny zielone 

Taki wynik sprawia, że Katowice są jednym z najbardziej zielonych miast w Polsce. 

Mieszkanie bez wkładu własnego – Górny Śląsk

Szukasz mieszkania bez wkładu własnego na Górnym Śląsku? Zobacz dostępne oferty: https://obido.pl/rynek-pierwotny-gorny-slask/oferty-donation.htm

Najczęstsze pytania użytkowników

Który obszar na Górnym Śląsku jest najchętniej wybierany przez poszukujących mieszkania?

Na Górnym Śląsku najchętniej wybierane są Katowice.

Ile kosztuje nowe mieszkanie w Katowicach?

W lutym 2024 r. średnia cena za mieszkanie wyniosła: 676 677 zł.

Ile wynosi średnia cena za m² mieszkania w Katowicach?

W lutym 2024 r. średnia cena za m² wyniosła: 11 817 zł.