Altana to urokliwy element małej architektury, który wzbogaci każdy ogród oraz poszerzy jego możliwości o funkcjonalne i wygodne spędzanie wolnego czasu na zewnątrz. Altany ogrodowe dostępne są w wielu stylach, dlatego doskonale dopasują się do każdej wymarzonej aranżacji. Altana ogrodowa w ogrodzie potrafi dodać bajeczności każdej przestrzeni.
W tym artykule dowiesz się, w jakiej roli altana ogrodowa w ogrodzie sprawdzi się najlepiej. Poznasz również rodzaje altan takie jak altany ogrodowe drewniane, metalowe i murowane. Podpowiemy również, jak wybrać altanę do ogrodu oraz jakie są dostępne alternatywy dla tradycyjnej altany.
Przejdź do akapitów:
Altany ogrodowe to miejsce, w którym można schować się przed zbyt dynamicznymi warunkami atmosferycznymi takimi jak opady i nadmierne słońce. Altanki ogrodowe sprawdzą się przy spotkaniach ze znajomymi oraz jako zewnętrzna jadalnia. Zapewnią wyjątkowy klimat, siedziska, a w niektórych wersjach także palenisko. Przestrzeń ta może być wygodna również dla artystów, którzy np. uwielbiają tworzyć obrazy na świeżym powietrzu. Altany ogrodowe przydatne są także, gdy sezon letni dobiega końca, ponieważ mogą sprawdzić się jako wiata ogrodowa, w której znajdą miejsce meble i narzędzia ogrodowe podczas zimy, dzięki czemu zachowają one imponującą żywotność. Warto pamiętać, że dobrze wkomponowana altana ogrodowa w ogrodzenie pełni niezaprzeczalnie także funkcję estetyczną i przyciąga wzrok każdego gościa.
Przed zakupem altany należy przemyśleć, jaki rozmiar i kształt będzie odpowiedni do naszego ogrodu. Zbyt duże altany ogrodowe na małych przestrzeniach nie prezentują się proporcjonalnie i obciążają ogród wizualnie. W maleńkich ogródkach również zbyt wysokie obiekty nie będą wyglądały atrakcyjnie i wpłyną niekorzystnie na wizerunek ogrodu. Altanki ogrodowe powinny być proporcjonalne do danego ogrodu, dzięki czemu dodadzą mu uroku oraz stworzą cudowne miejsce do wypoczynku i rekreacji. Niezbędne będzie zagospodarowanie przestrzeni z uwzględnieniem rozmiaru potencjalnej altany. Altany ogrodowe posiadają zróżnicowane kształty. Można znaleźć zarówno altany kwadratowe, prostokątne, sześciokątne jak i dwunastokątne konstrukcje. Modna jest także odchodząca od klasycznej formy altana ogrodowa nowoczesna, która skupia się na kształcie kwadratu lub prostokąta.
Decydując się na nowy obiekt w ogrodzie często możemy usłyszeć zamiennie stosowane słowa altana i pawilon. Nie są to jednak synonimy, a ich różnica jest znaczna. Pawilon to uproszczona konstrukcja altan, która nie posiada ścian bocznych, a często również pozbawiona jest podłogi. Pawilony często wykonywane są z części metalowych, dzięki czemu są wytrzymałe. Atutem pawilonów jest możliwość zmian lokalizacji tych obiektów.
Altany ogrodowe drewniane przypadną do gustu największej ilości osób, ponieważ są estetyczne i wyglądem pięknie komponują się z naturalną przestrzenią, jaka zwykle spotykana jest w ogrodzie. Dodatkowo, drewniana altana ma klimatyczny zapach, który sprzyja relaksowi. Altana ogrodowa drewniana może mieć imponującą żywotność, lecz jest ona uzależniona od użytego drewna oraz od impregnacji. Najczęściej altany drewniane wykonywane są z drzew iglastych (często z drewna świerkowego), ponieważ to drewno jest łatwo dostępne i tanie, jednak wiąże się ono również z miękkością oraz niedużą trwałością.
Aby zapewnić altanie drewnianej optymalną długość żywotności, należy pamiętać o odpowiedniej impregnacji. Zwykle producent zaleca odpowiednie środki. Najlepsze będą preparaty konserwujące do drewna, które należy nakładać na dobrze oczyszczone elementy drewniane podczas słonecznego dnia. Sprawdzą się na przykład oleje do drewna, które zabezpieczą przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, ochronią przed pękaniem i zabrudzeniem i wypielęgnują drewno, ale nie pozbawią go naturalnych, charakterystycznych cech.
Innym sposobem na pielęgnację jest powłoka lakiernicza, która zabezpieczy nie tylko przed trudną pogodą, ale również przed zarysowaniami. Lakier nie prezentuje się tak naturalnie jak olej, jednak zapewnia dłuższą ochronę.
Altany z bali to zwykle obszerniejszy obiekt niż klasyczna altana ogrodowa drewniana. Altany z bali nie sprawdzą się za bardzo jako wiata ogrodowa na narzędzia, zdecydowanie bliżej im do malowniczych budowli. Takie altany wyróżnia stabilna konstrukcja, ponieważ budowane są na grubych słupach z sosnowych bali i komponują się świetnie z dużymi ogrodami, ponieważ posiadają charakterystyczny, ciężki charakter. Te obiekty są idealne do letnich spotkań przy grillu.
Altany metalowe wykonywane są najczęściej z aluminium, żelaza i stali. Aluminium jest najtańsze z nich i wyróżnia się tym, że jest lekkie i mocne. Żelazne i stalowe altany będą wyjątkowo trwałe. Altany metalowe mają wyjątkowe eleganckie i stylowe, stabilne konstrukcje oraz często posiadają ażurowe zdobienia, które mają wielu zwolenników. Na takich konstrukcjach ciekawą opcją jest udekorowanie ram pnączami roślin. Altany metalowe wymagają znikomej konserwacji i są odporne na czynniki atmosferyczne.
Murowane altany posiadają wyjątkową estetykę, ujmującą wyjątkowym klimatem, który łatwo można wystylizować na rustykalny. Dobrze skonstruowana altana murowana będzie posiadać imponującą trwałość. Murowane altany nie sprawdzą się jednak w każdym ogrodzie, ponieważ zwykle wymagają większej wolnej przestrzeni oraz przemyślanego projektu. Murowane konstrukcje powinny współgrać z okoliczną przestrzenią oraz z budynkiem głównym, szczególnie jeśli są one w niedużej odległości od siebie
Alternatywą dla altany ogrodowej mogą być przenośne altany, które zawierają baldachim i moskitiery. Materiałowe altany są wodoodporne, łatwe w montażu i dostępne w wielu kolorach. Takie altanki sprawdzą się wtedy, kiedy poszukujemy niskobudżetowego rozwiązania, które pozwoli zapomnieć o komarach i wydłuży czas spędzany w ogrodzie. Doskonale sprawdzą się do kameralnych przyjęć ogrodowych, spotkań z przyjaciółmi czy rodzinnych obiadów. Warto jednak pamiętać, że takie altany nie wytrzymają silnych warunków atmosferycznych takich jak wiatr.
Innym rozwiązaniem, które wymaga niedużych środków, lecz znacznego zaangażowania, jest stworzenie altanki z palet. Takie altanki dostępne są w różnych rozmiarach, mają niepowtarzalny wygląd, są oryginalne i ekologiczne. Wielkość konstrukcji uzależniona jest jedynie od indywidualnych potrzeb. Altanki z palet sprawdzą się dla każdej złotej rączki.
W zależności od wielkości altanki należy ją wyposażyć. W takich obiektach sprawdzą się meble ogrodowe, które odporne są na zewnętrzne warunki atmosferyczne. Altanę warto wyposażyć w siedzisko, np. krzesła lub ławę i stół. Meble w podobnej kolorystyce i z podobnego materiału do altany będą doskonale się z nią komponować oraz wzmacniać estetykę ogrodu. Ważną kwestią w obiekcie, który ma służyć do spotkań jest oświetlenie. Wspaniale sprawdzić się w tej roli zarówno mocniejsze światło, które pozwoli bezpiecznie zjeść posiłek, jak i światełka dekoracyjne, które nadadzą wyjątkowy klimat, szczególnie przy wieczornych posiedzeniach. Podczas dekorowania altan warto uwzględnić rośliny, które według preferencji mogą stać nieopodal altany lub piąć sią po konstrukcji.
Sprawdź również pozostałe porady.